GTC Auto Shop
Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567
Afisez rezultatele 61 la 67 din 67

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    36
    Masina
    Daihatsu Feroza F300 1.6i 1993

Implicit Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

Eu la feroza mea nu am rugina la sasiu, dar in fiecare primavara si toamna , adica de doua ori pe an , dau cu ulei ars la pistol pe dedesubt, dupa care dau o tura pe drumuri pietruite cu mult praf.
    "If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Se mai spala de la apa ceara. Exista si la spray.
    Desigur, in afara de toata burta masinii, orificiile sasiului, dai si in in praguri, usi.

Data Inscriere
    Nov 2010
    Varsta
    33

Citat Postat original de cmarin Vizualizare Mesaj
    Se mai spala de la apa ceara. Exista si la spray.
    Desigur, in afara de toata burta masinii, orificiile sasiului, dai si in in praguri, usi.
    Pai dau peste tot, insa intrebarea era ce e mai bun de dat, daca recomanda cineva ceva anume.
    E suficient curatat cu peria, degresat, apoi ceara la pistol? Sau trebuie si altceva.

Data Inscriere
    Feb 2018
    Varsta
    33
    Masina
    Daihatsu Feroza

Ceara se spala in zonele in care arunca rotile apa...sau d astea
    EU am testat si imi pare foarte bun Kelfos, e un convertor anti rugina care formeaza o pelicula anticoroziva foarte rezistenta.
    daca il dai pe suprafete ruginite, stopeaza evolutia ruginei si o converteste intr un comus stabil, daca dai pe suprafata ok formeeaza ca un fel de lac de protectie si aia e!

eu cu asta am sa dau pe a mea! Momentan am dat doar pe suprafete mai mici, nu am avut vreme sa fac toata masina

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

Eu am folosit Kelfos de-a lungul timpului. Nu este o solutie a la long.
    pentru interior, foarte ok- stopeaza ,face pelicula se poate vopsi- nasol ca daca este multa rugina dedesubt inca lucreaza, asa, ascuns.

La partile expuse -adica afara-nu face treaba deloc . Apa il neutralizeaza si dupa prima ploaie ramane doar urma de pelicula....

am folosit la 2 masini chestia asta, doar pierdere de timp pt exterior si vorbesc din experienta.
    Ceva ceara/produs dedicat la fiecare 1-2 ani. facut acasa pt ca altfel costurile cu manopera sunt mari, sa nu spunem imense, si omuletii fac treaba in 98% din cazuri cam de mantuiala. Rar sa gasesti pe cineva care chiar executa.Si atunci vine costul exorbitat de la manopera....

Vazusem undeva ca sunt niste domni dedicati care fac asta.La origine fac insonorizari pt audio,cu mare atentie si dedicatie.Plus masticari si solutii la exterior sa nu zboare tablele cand bubuie muzica.Pt suma corecta oamenii se adapteaza,dar suma corecta este piperata rau....
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Nov 2010
    Varsta
    33

Rzv, daca as avea o groapa sau undeva sa urc masina as face eu operatiunea, ca doar nu e fizica atomica si pana la urma sigur as face-o mai atent si as da peste tot, fata de niste baieti care s-ar grabi si ar face sucaleala pe bani multi.
    Ideea e sa vad ce solutii sa aplic. Pana la urma cred ca o sa curat, apoi degresez, apoi unde e rugina superficiala ceva kelfos din asta ( cand zic rugina superficiala ma refer la pojghita aia maronie care se pune si pe jante dupa o iarna, ca rugina nu are niciuna din ele). Apoi cred ca o sa dau cu ceara si aia e. Tratamentul asta vreau sa tina pentru o iarna , ca la anul sa fac acelasi lucru.

Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    37
    Masina
    Ignis 4x4, Daihatsu Rocky 88

Folositi Kelfer+ - produs similar, mai concentrat! Produsul este foarte bun si la exterior insa se acopera cu grund si vopsea dupa uscare. NU este tratament final, daca il lasati expus coroziunea inainteaza mai greu dar inainteaza. Eu am sasiul fara urma de rugina tratat cu Kelfer+ si vopsit pe urma cu grund si vopsea neagra pentru sasiuri de utilaje.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    Ignis 4x4

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567