Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie


dcosmin

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Hai colegilor, nu citeste nimeni? Trebuie sa fie careva ce a avut asa ceva. :))

 

Da colegu, am eu unul la vanzare, pe varianta descrisa de tine. Mi-a ramas de la Feroza. L-am folosit o singura data. Poti sa-ti spun ca se intinde bine. Din punct de vedere al etansarii nu ma pot pronunta deoarece nu am iesit la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Da colegu, am eu unul la vanzare, pe varianta descrisa de tine. Mi-a ramas de la Feroza. L-am folosit o singura data. Poti sa-ti spun ca se intinde bine. Din punct de vedere al etansarii nu ma pot pronunta deoarece nu am iesit la drum intins.

 

TI-am dat mesaj privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Da colegu, am eu unul la vanzare, pe varianta descrisa de tine. Mi-a ramas de la Feroza. L-am folosit o singura data. Poti sa-ti spun ca se intinde bine. Din punct de vedere al etansarii nu ma pot pronunta deoarece nu am iesit la drum intins.

 

Salut,

un pret colegu? ma intereseaza pe mine.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Am vrut sa plec ieri cu Berto si bateria moarta. Am sunat la o firma gasita pe google, au venit acasa si am rezolvat. Baterie Bosch s4 parca. Sper sa tina macar 2 ani cat e garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Poze de azi, am dezmortit putin oasele batranului. :))

 

http://i68.tinypic.com/2zs8v8l.jpg

 

http://i67.tinypic.com/11syyxs.jpg

 

http://i64.tinypic.com/ioerf5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Am mai miscat putin masina sa nu amorteasca. Am de gand sa ii dau cu ceva de protectie antirugina pe dedesubt. Are cineva idee ce ar fi mai bun? Ceara la pistol? Cu degresare in prealabil? Dar as da cu ceara si pe tabla gen praguri, nu doar pe sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Eu la feroza mea nu am rugina la sasiu, dar in fiecare primavara si toamna , adica de doua ori pe an , dau cu ulei ars la pistol pe dedesubt, dupa care dau o tura pe drumuri pietruite cu mult praf.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Se mai spala de la apa ceara. Exista si la spray.

Desigur, in afara de toata burta masinii, orificiile sasiului, dai si in in praguri, usi.

 

Pai dau peste tot, insa intrebarea era ce e mai bun de dat, daca recomanda cineva ceva anume.

E suficient curatat cu peria, degresat, apoi ceara la pistol? Sau trebuie si altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Ceara se spala in zonele in care arunca rotile apa...sau d astea

EU am testat si imi pare foarte bun Kelfos, e un convertor anti rugina care formeaza o pelicula anticoroziva foarte rezistenta.

daca il dai pe suprafete ruginite, stopeaza evolutia ruginei si o converteste intr un comus stabil, daca dai pe suprafata ok formeeaza ca un fel de lac de protectie si aia e!

 

eu cu asta am sa dau pe a mea! Momentan am dat doar pe suprafete mai mici, nu am avut vreme sa fac toata masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Eu am folosit Kelfos de-a lungul timpului. Nu este o solutie a la long.

pentru interior, foarte ok- stopeaza ,face pelicula se poate vopsi- nasol ca daca este multa rugina dedesubt inca lucreaza, asa, ascuns.

 

La partile expuse -adica afara-nu face treaba deloc . Apa il neutralizeaza si dupa prima ploaie ramane doar urma de pelicula....

 

am folosit la 2 masini chestia asta, doar pierdere de timp pt exterior si vorbesc din experienta.

Ceva ceara/produs dedicat la fiecare 1-2 ani. facut acasa pt ca altfel costurile cu manopera sunt mari, sa nu spunem imense, si omuletii fac treaba in 98% din cazuri cam de mantuiala. Rar sa gasesti pe cineva care chiar executa.Si atunci vine costul exorbitat de la manopera....

 

Vazusem undeva ca sunt niste domni dedicati care fac asta.La origine fac insonorizari pt audio,cu mare atentie si dedicatie.Plus masticari si solutii la exterior sa nu zboare tablele cand bubuie muzica.Pt suma corecta oamenii se adapteaza,dar suma corecta este piperata rau....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Rzv, daca as avea o groapa sau undeva sa urc masina as face eu operatiunea, ca doar nu e fizica atomica si pana la urma sigur as face-o mai atent si as da peste tot, fata de niste baieti care s-ar grabi si ar face sucaleala pe bani multi.

Ideea e sa vad ce solutii sa aplic. Pana la urma cred ca o sa curat, apoi degresez, apoi unde e rugina superficiala ceva kelfos din asta ( cand zic rugina superficiala ma refer la pojghita aia maronie care se pune si pe jante dupa o iarna, ca rugina nu are niciuna din ele). Apoi cred ca o sa dau cu ceara si aia e. Tratamentul asta vreau sa tina pentru o iarna , ca la anul sa fac acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Folositi Kelfer+ - produs similar, mai concentrat! Produsul este foarte bun si la exterior insa se acopera cu grund si vopsea dupa uscare. NU este tratament final, daca il lasati expus coroziunea inainteaza mai greu dar inainteaza. Eu am sasiul fara urma de rugina tratat cu Kelfer+ si vopsit pe urma cu grund si vopsea neagra pentru sasiuri de utilaje.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

felicitari posesorului ..sunt in curs de achizitie a unui bertone freeclimber ,din ce am citit sunt putine informatii vis-a-vis de diferentele intre acesta si feroza ...

o mai are cineva? merita banutii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Diferentele intre Bertone si Feroza sunt:

-motorul, feroza il are de toyota bertone de bmw, amandoua sunt 1.6 benzina

- suspensia spate difera ,atat amortizoarele cat si arcurile lamelare.

- daca nu ma insel, bertone are un ecartament putin mai mare 12 cm parca(de aici si aspectul mai spartan la bertone , overfendere mai late)

Cam asta ar fi, daca vreun coleg mai stie ceva sa adauge el.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

depinde ce asteptari ai si ce buget. Ce inseamna merita banutii? Cu cat vrei sa o cumperi?

 

in jur de 3000 an 92 , km 140000 ...motor 1.6

ASTEPTARI...SA MA SCOATA DIN ZAPEZI ,SA MA ADUCA ACASA (scuze de caps) sa-i dau ce-i trebuie ...cam asta

nu-s impatimit offroad dar am ceva ierni in care am balit dupa el

sincer imi place designul ei ,stiu sau cred ca stiu ca e destul de temeinic lucrata ,(desi in urma lecturilor despre feroza mi-a cam stat inima sa vad numai probleme de rectificari ,segmenti sparti si antigel in ulei)

incer sa-mi fac curaj singur ca la o folosire civilizata nu-i voi vedea chiulasa la rectificat in ideea ca motorul de bmw ar fi mai bunisor

multumesc pt postare atat tie cat si colegului care m-a mai scos din bezna ...

Editat de stal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Vad ca esti din Iasi , eu am feroza la vanzare pe olx, am sa_ti trimit link_ul pe MP, sunt din Botosani, poti veni sa o vezi. Am topic cu ea aici pe forum.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?93541-Ferozaurul

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Vad ca esti din Iasi , eu am feroza la vanzare pe olx, am sa_ti trimit link_ul pe MP, sunt din Botosani, poti veni sa o vezi. Am topic cu ea aici pe forum.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?93541-Ferozaurul

merci , sunt la varstala care iubesc lucrul asa cum l-a facut fabricantul ,recunosc ca ai o masina super si sper ca-si va gasi un stapin care sa o aprecieze atat pe ea cat si pe cel care i-a purtat grija : eu sunt genul care doar lustruieste ce a facut producatorul .Privesc cu jind la pozele initiatorului topicului contemplind frumusetea ,simplitatea si caracterul acestui model..NOROCOSUL

Editat de stal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bertone Freeclimber, Daihatsu deghizat. Noua jucarie

 

Daca te prinde microbul, o sa sfarsesti prin a o modifica, ai sa vezi....!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare