Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noua mea achizitie Frontera B, 2001


Zmark

Postări Recomandate

IMG_4712.thumb.JPG.3f58c8b4e39198088d6cf6473ec39bb0.JPG

 

Salut,

 

Sunt Bogdan din Cluj si noa mea achizitie e un B din 2001, 2.2 DTI.

Pana acum are urmatoarele modificari:

- suspensie complet Old Man Emu

- anvelope BFGoodrich A/T KO2 255/70 R16 + flanse

- chip tuning de la 116 la 140 cp

 

Mai urmeaza un troliu Iron Man.

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poze cu masinile noastre, OPEL FRONTERA - ONLY !

 

Nu-i rau..Cum se simte diferenta cu/fara chip?Si de care e,din acela care se de/monteaza sau s-a inlocuit ceva prin ecu?

 

Salut,

Diferenta e mare, ata pe sosea cat si in teren. Pe sosea merge super lejer, fara efort, ca o masina normala. Iar in teren se simte tare cuplul, daca ai aderenata nu prea ai probleme. Nu se desface sau inlocuieste nici o componenta, de fapt se face download la softul existent prin interfata OBD, se trimite prin email firmei de chip tuning care iti trimite innapoi o alta varianta de soft. Ast e tot. Am mai avut chip tuning de la aceiasi firma si pe un Astra H de la 150 la 185 cp, am mers 100.000 km fara probleme, masina merge si acum la fel de bine la alt proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Poze cu masinile noastre, OPEL FRONTERA - ONLY !

 

Cuplajul din 2x4 la 4x4 la frontera este la maneta sau buton ? Multumesc

 

Salut,

 

La Frontera A trecerea este din maneta secundara, care are 3 pozitii.Trecerea in 4x4 o faci stand pe loc. La fel si din 4x4 low in high. Dupa trecerea la loc in 2x4 se merge in spate 1-2m pentru decuplarea mecanica a rotilor fata.

La Frontera B e de la buton, si teoretic se poate face in mers pana la 80km/h, dar e mai sanatos de pe loc. Apoi schimbarea intre 4x4 low si high este de la maneta secundara care are doar 2 pozitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Poze cu masinile noastre, OPEL FRONTERA - ONLY !

 

Salut,

Diferenta e mare, ata pe sosea cat si in teren. Pe sosea merge super lejer, fara efort, ca o masina normala. Iar in teren se simte tare cuplul, daca ai aderenata nu prea ai probleme. Nu se desface sau inlocuieste nici o componenta, de fapt se face download la softul existent prin interfata OBD, se trimite prin email firmei de chip tuning care iti trimite innapoi o alta varianta de soft. Ast e tot. Am mai avut chip tuning de la aceiasi firma si pe un Astra H de la 150 la 185 cp, am mers 100.000 km fara probleme, masina merge si acum la fel de bine la alt proprietar.

 

Aha,deci de fapt e resoftare,nu chiptuning.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea achizitie Frontera B, 2001

 

Salut,

 

Sunt in cautare de o Fronterea B, ca a ta. Apropo, arata bine :)

 

Din pacate nu prea stiu de unde sa o iau, caci din tara probabil ca o gasesc cu kilometrii resetati, iar din Germania e mai greu.

 

Poti sa imi dai niste sfaturi de achizitie?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea achizitie Frontera B, 2001

 

Salut,

 

Sunt in cautare de o Fronterea B, ca a ta. Apropo, arata bine :)

 

Din pacate nu prea stiu de unde sa o iau, caci din tara probabil ca o gasesc cu kilometrii resetati, iar din Germania e mai greu.

 

Poti sa imi dai niste sfaturi de achizitie?

Mersi.

 

Salut,

 

Mersi de apreciere. Eu am avut noroc, Frontera aceasta a avut-o o cunostinta de-a mea, asa ca stiu destul de in detaliu cam ce e cu ea, si totusi, chiar si asa are unele mici probleme, dar rezolvabile. La capitolul rugina, cred ca o masina de +20 de ani nu prea are cum sa nu aibe.

Innainte sa o scoata la vanzare eu sincer eram setat sa caut ceva in Germania, in jur de 200.000km, varianta 116cp, 2000-2002. Ma uitam zilnic si chiar am incercat sa verific cateva cu ajutorul unui prieten care locuieste acolo. In general, dupa ca cauti mai mult timp, incepi sa observi ca cele de la privati parca sunt mai ok, arata mai bine, volanul, scaunele nu sunt la fel de uzate, dar nu e neaparat o regula. Parca ai mai multa incredere in privat decat dealer. Privatii de regula dau si mai multe detalii despre masina, ce au schimbat la ea, ce probleme are masina.

Pana la urma oricum e un risc. Trebuie sa fi pregatit pt ca oricum unele interventii vei avea de facut, rugina vei gasi, etc, indiferent de unde o iei.

Am incercat si in Cluj, dar am nimerit doar proaste, cu probleme mari pe care le vezi din prima. Poti incerca in Bucuresti, si daca ai incredere in cineva care se pricepe sa mergi sa o verifici, asa in mare, cred ca sint sanse sa gasesti si masini ok.

Deci in concluzie, cred ca poti merge pe ambele piste, Bucuresti si Germani sau Italia si pana la urma vei gasi una ok. Depinde si bugetul, fiindca la cele din DE mai adaugi approx 600€ transport + RAR. In final daca esti decis, trebuie sa cauti zilnic pe net si evaluezi fiecare varianta in parte atunci cand o gasesti. Nu cred ca am fost foarte concret, dar cam asa e tot timpul cand cauti un Second Hand, difera de la caz la caz.

Daca te mai pot ajuta te rog sa-mi spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea achizitie Frontera B, 2001

 

Ziua buna

 

Felicitari pentru alegere. Pentru modificari poti sa te gandesti si la o pereche de MRL-uri manuale ... pentru a nu mai invarti planetarele fata degeaba in 4x2 ... in plus asa poti comuta pe mic si fara a cupla fata ... ca optiuni ai AVM aftermarket (de Frontera A) sau AISIN (originale Frontera A), se potrivesc perfect.

 

Ma intereseaza si pe mine sa fac o remapare, te rog da mai multe informatii cu privire la firma care face remaparea, de unde sunt, procedura exacta, costuri implicate, date de contact etc (eventual prin mesaj privat pentru a nu se considera publicitate).

Editat de Flavicx
Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua mea achizitie Frontera B, 2001

 

Ziua buna

 

Felicitari pentru alegere. Pentru modificari poti sa te gandesti si la o pereche de MRL-uri manuale ... pentru a nu mai invarti planetarele fata degeaba in 4x2 ... in plus asa poti comuta pe mic si fara a cupla fata ... ca optiuni ai AVM aftermarket (de Frontera A) sau AISIN (originale Frontera A), se potrivesc perfect.

 

Ma intereseaza si pe mine sa fac o remapare, te rog da mai multe informatii cu privire la firma care face remaparea, de unde sunt, procedura exacta, costuri implicate, date de contact etc (eventual prin mesaj privat pentru a nu se considera publicitate).

 

 

Salut,

 

Mersi de sugestii! Prima achizitie mai consistenta va fi un troliu.

Intre timp ma dotez cu toate cele trebuincioase (sufe, compresor, etc.).

Plus mai am cate ceva de lucru la sasiu, suspensie.

Legt de remapare, ti-am scris pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare