Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ambreiaj niva


scrivano

Postări Recomandate

salutare ,sunt un nou posesor de lada niva din 2006

am luat masina cu o problema care speram sa se rezolve dupa inlocuirea ambreiajului (placa ,disc,rulment ) dar se pare ca problema nu era de acolo

in momentul in care iau piciorul de pe ambreiaj masina pleaca cu niste smucituri ffff puternice astfel incat la unele plecari imi moare motorul ....

am ajuns pe alti mecanici si unul mi a recomandat sa schimb volanta ca asta ar fii problema ,dar in momentul inn care am schimbat ambreiajul am verificat si volanta dar nu era de schimbat dupa parerea mea.

ma gandeam sa schimb cilindrul receptor de la furca de ambreiaj dar as vrea sa va dati si voi cu parerea .....:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ambreiaj niva

 

salutare ,sunt un nou posesor de lada niva din 2006

am luat masina cu o problema care speram sa se rezolve dupa inlocuirea ambreiajului (placa ,disc,rulment ) dar se pare ca problema nu era de acolo

in momentul in care iau piciorul de pe ambreiaj masina pleaca cu niste smucituri ffff puternice astfel incat la unele plecari imi moare motorul ....

am ajuns pe alti mecanici si unul mi a recomandat sa schimb volanta ca asta ar fii problema ,dar in momentul inn care am schimbat ambreiajul am verificat si volanta dar nu era de schimbat dupa parerea mea.

ma gandeam sa schimb cilindrul receptor de la furca de ambreiaj dar as vrea sa va dati si voi cu parerea .....:tk

 

pai volanta avea ceva?

daca nu atunci nu prea trebuie schimbata daor daca e stramba, Sparta, fisurata sau cu uzuri in ea

schimba cilindrul receptor si regleazal bine

dupa care verifica sa fie in mintile ei pompa de actionare, aia care e legata de pedala de ambreiaj, sa functioneze cursive fara sacadari...etc

verifica si furtunul conducta care face legatura de la pompa la cilindrul receptor de pe carcasa ambreiajului sa nu fie infundat si daca e ceva desfunzi/schimbi/inlocuiesti...etc

apoi mai arunca un ochi si la cuplajul dintre cutie si reductor ca si ala mai da smucituri uneori

si nu in ultimul rand verifica senzorii de la clapeta sa nu fie unul care merge prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Salutare, cum s-a rezolvat problema? Sau ma poate ajuta cineva? Si la mine pleaca uneori cu smucituri, parca pedala se simte altfel si prinde un pic mai sus. Dar nu face mereu, am dat bani degeaba la un service pt constatare ca mergea bine cand am ajuns la ei. Ce ar putea sa fie? Ambreiajul e Sachs si are sub 30.000 km, nu patineaza, nu cred ca e de acolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare