GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 24 din 24

Data Inscriere
    Jul 2010
    Masina
    Toyota LC120

Implicit Re: zencuire teava aluminiu

aveti idee cum se numeste mufa asta ? (eventual ... daca se poate face si cum )
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_1854.JPG 
Views:	7 
Size:	1.58 MB 
ID:	283146

respect,
    bogdan.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Se poate face dar la mine e forma cu cea mai mare rata de defecte si din cauza asta o urasc din adancul inimii . La teava de fier e si mai greu de format . Se numeste beading stop si foloseste ca etansare un oring , din care cauza nu etanseaza daca are o oarecare solicitare laterala care inclina teava in cuplarea respectiva . Mi-a mancat zilele cu cerinta de pozitionare perfect axiala in cuplare care te chinuie in plus (si stiu ca e o sursa de necazuri la masinile americane si germane la care se mai regaseste , daca teava nu pozitionata si formata perfect curge sigur ).
    In locul acestei formari as alege o bercluire conica sau in cel mai rau caz cu inel taietor . Sunt mult mai sigure si mult mai usor de aplicat . Trebuie adaptata alta piesa dar nimic special care nu se regasete la sectiunea seriei usoare din raftul oricarei firme de echipament hidraulic .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jul 2010
    Masina
    Toyota LC120

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    ...foloseste ca etansare un oring , din care cauza nu etanseaza daca are o oarecare solicitare laterala care inclina teava in cuplarea respectiva . Mi-a mancat zilele cu cerinta de pozitionare perfect axiala in cuplare care te chinuie in plus (si stiu ca e o sursa de necazuri la masinile americane si germane la care se mai regaseste , daca teava nu pozitionata si formata perfect curge sigur ).
    ...
    sunt total de acord cu cele spuse de tine !!!

respect,
    bogdan.

Data Inscriere
    Mar 2011
    Masina
    caut:)

nenea Cos :) ai ce ai tu cu americancele si cu nemtoaicele:):):)
    empiric chestia asta am facut-o si eu dar cu incalzirea locala cu o lampa cu acetilena, incalzeam teava de otel pana la rosu si apoi o apasam pana obtineam indoitura :) doar ca ,repet, ce faceam eu era empiric si fara mijloacele tehnice ale producatorului
    de cele mai multe ori imi iesea bucla mai mare decat zona unde trebuia sa etanseze si asta pt ca incalzeam o zona mult prea "lata" iar de apasat apasam probabil prea mult...
    sustin si eu mai buna e etansarea pe con, bercuire sau cum se numeste asta in conditiile in care se poate realiza

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123