GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 16 din 16

Data Inscriere
    Feb 2015
    Masina
    Terrano 3.0 tdi 2003, Terrano 2.7tdi 1998

Implicit Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

dar dacă la tendoanele originale fac șaibă distanțier. afectează ?

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Cred ca nu , daca diferenta nu e nesimtit de mare , ... ideal ar fi sa fie impartita diferenta intre doua distantiere ... la 8 mm sa zicem ca ar merge impartit in doua de 4mm dar surubul trebuie sa fie de 12.9 si piulita asemenea , ar fi buna si o piulita mai lata - forfecarea e destul de mare ... Dar e o solutie de compromis , ideal ar fi cu bucsa potrivita pentru suprtul in cauza . Cum n-o faci sa mergi cu ea pentru o saptamana , fa-o bine de prima oara , o singura oara . Nu-i prea scump , e mai mult de gandit decat de muncit . Atentie la pozitionare si unghiuri , nu te grabi ," te intreaba si socoate" anticipand mai multe scenarii si pozitionari posibile , nu te arunca la flexari fanteziste care nu sunt justificate pentru echiparea viitoare . Oricum , ideea conversiei in cauza nu e prea diferita de situatia actuala .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Nov 2014
    Varsta
    46
    Masina
    nissan terrano ll modificat

Cum te-ai gandit sa rezolvi cu frână de mana la patrol este pe cardan.Eu am inlocuit etrieri cu uni de volkswagen cu frână de mana si am modificat capatul la cablul de frana

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Eu am folsit o flansa ceva mai elaborata la cardanul spate si am montat frana originala de Patrol .
    Primul impus a fost sa montez si eu etrieri de Ww / Audi dar mi-au parut cam mici si servisarea greoaie , dupa aia am incercat un sistem separat cu niste etrieri mecanici cu parghii , inspirati din frana de mana de la franele cu tamburi dar inghetau iarna si erau inutilizabili , pe urma am adunat piese pentru o eleganta frana pe cardan cu etrier hidraulic si disc pe cutia de viteze dar am renuntat la experimentari in favoarea franei cu tambur de la Patrol , pentru ca am folosit in continuare acelasi reductor/transfer TX12 de pe Patrol si era cam bolt-on .

Daca ar fi sa o iau de la capat as folosi frana pe cutie cu disc si etrier mecanic , pe cablu . Nu stiu sigur dar frana hidraulica nu cred sa reziste ( sa stea cu etrierul permanent in presiune ) daca trebuie sa ramana masina o saptamana cu frana de mana trasa .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Feb 2015
    Masina
    Terrano 3.0 tdi 2003, Terrano 2.7tdi 1998

de pe ce model de Volkswagen ați luat etrieri și ce modificări ați făcut pentru prinderea lor ?

Data Inscriere
    Nov 2014
    Varsta
    46
    Masina
    nissan terrano ll modificat

Citat Postat original de ddr Vizualizare Mesaj
    de pe ce model de Volkswagen ați luat etrieri și ce modificări ați făcut pentru prinderea lor ?
    Salut
    Etrieri sunt de pe un volkswagen caddy, am ovalizat găurile la urechile unde se prind suporți etrierilor
    Last edited by danynissanhd; 13th October 2017 at 19:01.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12