Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2


ddr

Postări Recomandate

Am achiziționat o punte spate de patrol y61 și as dori sa o montez pe terrano 2 deoarece are discuri de frâna și nu mai trebuie distanțiere la rotile de spate pentru mărirea ecartamentului.Puntea este de la un motor de 3000cm. A mai montat cineva asa ceva ?
:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LRe: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Am achiziționat o punte spate de patrol y61 și as dori sa o montez pe terrano 2 deoarece are discuri de frâna și nu mai trebuie distanțiere la rotile de spate pentru mărirea ecartamentului.Puntea este de la un motor de 3000cm. A mai montat cineva asa ceva ?

 

Salut

Am montat eu,dar amfacut conversia si pe fata ,altfel o să ai 4 urme pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Hm!

Am vazut ieri in oras un terano2 cu rotile mult in exeterior si chiar ma gandeam de la ce masina o fi luat puntile.Arata super masina mai ales ca dimensiunea anvelopelor nu era exagerata si doar extrem in lateral.

Masina era albastra cu jante colorate.(poate o fi a unui coleg de forum)

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LRe: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Salut

Am montat eu,dar amfacut conversia si pe fata ,altfel o să ai 4 urme pe drum

 

Ce ar trebui urmărit în timpul montajului ? La puntea față m-am gândit să îi pun distanțiere

:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

In afara de faptul ca la reglarea bracajului bagi pe toti meseriasii in cadere libera ( sau ... poate ... nu pe toti dar pe 99% sigur ...) nu vad nici un dezavantaj la latimea inegala fata/spate . Sunt destule camionete cu latimi inegale , punti simple/duble etc ... E adevarat , lasi patru urme , dar numai pentru asta n-as pune pe Terrano jante cu ET pronuntat negativ pe fata , fiind cunoscute problemele directiei specifice acestei masinii .

 

Ironia sortii e ca eu am mers ceva timp cu fata de Y61 si spatele de K260 , fara absolut nici o problema in multe situatii mai putin iarna dar nu cred ca as fi avut probleme .

 

 

Daca nu folosesti masina la tractari grele ( cu furculita pe spate , de ex , sau remorca/rulota grele ) puntea de Y61 poate fi inlocuita cu mult succes cu una de y60 , mai ingusta , putin mai usoara , in rest identica ca forma si functionalitate .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

nu as avea probleme cu faptul ca as lăsa 4 urme pe asfalt dar mai mult ma bucura ca ii măresc ecartamentul pe spate și implicit stabilitatea dar și faptul ca am frâne mai eficiente. In afara faptului ca mai tractez cate o remorca de 1,5t și pe ici pe colo cate o ieșire la plimbare pe munte cu familia în rest 80 % asfalt. Daca ați făcut conversia as dori sa știu dacă este de modificat cardanul sau alt ceva și dacă aveți poze as fii recunoscător. In aceasta iarna am sa dau caroseria și motoru jos de pe șasiu ,după care am sa sablez șasiul și am sa ii fac reparațiile necesare și atunci am sa ii schimb puntea spate

Editat de ddr
:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LRe: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Salut

Am montat eu,dar amfacut conversia si pe fata ,altfel o să ai 4 urme pe drum

 

aveti poze din timpul montajului ? as fii recunascator

:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Am facut conversia la punti de Y61 dar la alta masina care initial avea lamelare .... pozele mele nu te-ar ajuta . La Terrano ar fi incomparabil mai simplu , ai avea nevoie de modificari la tendoane , panhard , cardan , inlocuirea repartitorului de franare si calibrarea arcului de la repartitor . Si , bineinteles , adaptarea circuitului de vaccum pentru blocant - asta in cazul in care nu optezi tot pentru LSD.

Cel mai probabil va urma adaptarea pasajului de roata , gasirea unei solutii pentru overfendere si carenaje , eventual sorturi de noroi in spatele rotii .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

puntea este cu LSD .Am montat puntea provizoriu și la tendoane am observat ca trebuie sa tai un capăt cu bucșe cu tot de la Patrol și sa îl sudez la tendonul de la Terrano ,pentru ca Terrano are bucșa de se prinde pe punte mai mica decât cea de la Patrol aici ma refer la cele laterale ca cele de sus sunt identice,iar bara parhard am observat ca se potrivește foarte bine cea de la Patrol as mai avea sa vad cum vine cardanu așezat ca nu am cum sa vad ca am demontat motorul și cutia mai am de dat jos caroseria de pe mașină .Mulțumesc pentru sfat , iar când am sa le poziționez am sa pun poze cu tractorul cu fiecare etapa de lucru dar asta o sa dureze ,dar eu mai aștept sfaturi și opinii pana la terminarea lucrări

:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Nu modifica tendoanele originale . Ia in calcul de la bun inceput tendoane custom ( teava trasa , bucse de capat , suduri competente , bucse de cauciuc - de preferat originale , la fiecare capat care si cum au fost la capatul respectiv ) .

 

Abtine-te sa folosesti articulatii sferice la tendoane sau panhard . Nu au amortizare precum cele de cauciuc si se uzeaza repede

, fac joc care nu influenteaza prea mult functionarea dar trancane de iti muta mintea .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

dar dacă la tendoanele originale fac șaibă distanțier. afectează ?

:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Cred ca nu , daca diferenta nu e nesimtit de mare , ... ideal ar fi sa fie impartita diferenta intre doua distantiere ... la 8 mm sa zicem ca ar merge impartit in doua de 4mm dar surubul trebuie sa fie de 12.9 si piulita asemenea , ar fi buna si o piulita mai lata - forfecarea e destul de mare ... Dar e o solutie de compromis , ideal ar fi cu bucsa potrivita pentru suprtul in cauza . Cum n-o faci sa mergi cu ea pentru o saptamana , fa-o bine de prima oara , o singura oara . Nu-i prea scump , e mai mult de gandit decat de muncit . Atentie la pozitionare si unghiuri , nu te grabi ," te intreaba si socoate" anticipand mai multe scenarii si pozitionari posibile , nu te arunca la flexari fanteziste care nu sunt justificate pentru echiparea viitoare . Oricum , ideea conversiei in cauza nu e prea diferita de situatia actuala .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

Eu am folsit o flansa ceva mai elaborata la cardanul spate si am montat frana originala de Patrol .

Primul impus a fost sa montez si eu etrieri de Ww / Audi dar mi-au parut cam mici si servisarea greoaie , dupa aia am incercat un sistem separat cu niste etrieri mecanici cu parghii , inspirati din frana de mana de la franele cu tamburi dar inghetau iarna si erau inutilizabili , pe urma am adunat piese pentru o eleganta frana pe cardan cu etrier hidraulic si disc pe cutia de viteze dar am renuntat la experimentari in favoarea franei cu tambur de la Patrol , pentru ca am folosit in continuare acelasi reductor/transfer TX12 de pe Patrol si era cam bolt-on .

 

Daca ar fi sa o iau de la capat as folosi frana pe cutie cu disc si etrier mecanic , pe cablu . Nu stiu sigur dar frana hidraulica nu cred sa reziste ( sa stea cu etrierul permanent in presiune ) daca trebuie sa ramana masina o saptamana cu frana de mana trasa .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

de pe ce model de Volkswagen ați luat etrieri și ce modificări ați făcut pentru prinderea lor ?

:2dr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conversie punte spate de patrol y61 pe terrano 2

 

de pe ce model de Volkswagen ați luat etrieri și ce modificări ați făcut pentru prinderea lor ?

 

Salut

Etrieri sunt de pe un volkswagen caddy, am ovalizat găurile la urechile unde se prind suporți etrierilor

Editat de danynissanhd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare