Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mk 2 cu face lift?


moroiu

Postări Recomandate

Salut,

Sunt un febra cautarii unui tovaras de joaca. Evident ca am inceput sa caut Jimny, am vazut ca e o cutiuta exorbitant de scumpa la achizitie si foarte incomoda pentru utilizarea pe sosea si m-am orientat spre Frontera. Acum studiez si Pajero 2.5, 2 usi. Dar fiind vorba de masini mai vechi, m-am oprit la cele 1998 - 2003, teoretic mai usor de inmateiculat in patria mama, Romania. Intrebarea mea este pana cand s-a fabricat MK2?

Cu riscul de a ma face de ras, cel din link ce este? MK2 cu face lift, doar tablele exterioare putin schimbate sau a suferit modificari care il deosebesc de MK2 astfel incat piesele (aici ma refer la suspensii, directie, cutie etc) sunt diferite?

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Mitsubishi-Pajero-2.5-TD-Classic/vhc:car,cnt:de,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,ms1:17700_19_,frn:1998,prx:55501,ful:diesel,ccx:2501,drc:two_or_three/pg:vipcar/244595527.html

 

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Mitsubishi-Pajero-GLX-116-PS-2,5TD-GL-KLIMA/vhc:car,pgn:3,pgs:10,srt:date,sro:desc,ms1:17700_19_,frn:1998,prx:4555,ful:diesel,ccx:2501/pg:vipcar/245034882.html

 

Mai exact, care este diferenta intre cele 2? Dar intre primul si cel clasic (fara aripi bombate)?

 

 

Multumesc!

Editat de moroiu
Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mk 2 cu face lift?

 

Salut!

Masina din primul link este pajero mk2, cu aripi evazate si face lift. De fapt, diferente prea mari intre ea si pajero clasic nu prea sunt.. Modelul acesta a apărut prin 97-98 timp de vreun an, dupa care au scos mk3 (masina din linkul 2). Eu am avut si modelul clasic si cel cu facelit si, din ce am observat, diferentele ar fi urmatoarele:

- faruri cu sticla clara, bara fata redesenata cu proiectoare mici de ceata, aripi evazate, stopuri fumurii, iar in bara spate au mutat semnalizarile si frana etc

- motorizarea de 3.5l parca e mai des intalnita la modelul cu aripi evazate, iar cea de 3.0l este acum 24v si 180cp, fata de 12v si 150cp

- 2.5 diesel vad ca are capota decupata pt intercooler, lucru intalnit doar la 2.8 pana atunci.

 

Or mai fi diferente, dar masina este cam aceeasi... nu sunt diferente majore, tocmai de aceea ii si spune facelift.

 

In link-ul 2 este vorba de modelul mk3, care este cu totul alta masina fata de mk2, atat ca motorizare, cat si ca constructie: motoare de 3.2, a disparut puntea spate si suspensia este pe brate, alta caroserie, sasiu etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Mk 2 cu face lift?

 

In link-ul 2 este vorba de modelul mk3' date=' care este cu totul alta masina fata de mk2, atat ca motorizare, cat si ca constructie: motoare de 3.2, a disparut puntea spate si suspensia este pe brate, alta caroserie, sasiu etc[/quote']

 

as completa spunand ca MK3 are o caroserie autoportanta exact ca orice automobil, la MK3 a disparut "sasiul + caroseria", avantaje si dezavantaje... la dezavantaje pot puncta ca si-a mai pierdut din caracterul de offroader insa un MK3 inca stie sa se dea prin coclauri :D, iar pe asfalt ii destul de eleganta si confortabila ( asta ca un plus al MK3-ului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare