Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot sub masina la debreiere Nissan Navara D40 2007


Fane_Fane

Postări Recomandate

Buna ziua ! Am achizitionat recent un Nissan Navara D40 din 2007 144.000 Km . De la plecarea de pe loc pana in viteza a 3-a nu se aude nimic , de la a3-a in sus la fiecare debreiere se aude un zgomot mecanic ,o bataie , am fost la service mi-a spus mecanicul ca este tamponul de la cutie pe care l-am schimbat fara nici un rezultat . Am mai fost la cativa mecanici care fiecare are cate un diagnostic , daca ma iau dupa toti schimb jumatate din masina ! Daca ma poate ajuta cineva , adica cineva care a patit asa ceva , v-as ramane indatorat . Zgomotul se aude undeva in dreptul cutiei de viteze . Va multumesc ! Editat de Fane_Fane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot sub masina la debreiere Nissan Navara D40 2007

 

Din ce povestesti tu, problema este undeva IN CUTIE, selector sau chiar de la ambreiaj.

In ceea ce privesc diagnosticele, fiecare aude tacanitul/bataia in felul lui care se poate sa fie diferit fata de ceea ce auzi tu si iti recomanda sa faci o anumita operatiune/schimb de piesa presupus a fi defecta.

 

In prima faza iti recomand sa dai uleiul jos din cutie si sa urmareste daca pe buson exista vreun span metalic (componenta majora). Dupa care pui uleiul la loc. Sau il schimbi daca este mai vechi de 3 ani.

 

Cand ai un asemenea simptom de regula NU AI DE UNDE STI pana nu desfaci. In cazul tau ...cutia/ambreiajul... daca de acolo provine zgomotul.

 

Zgomotul metalic e una, bataia e cu totul altceva...

 

Nu te astepta ca ceea ce scriu sa fie pe post de "pansament" la problema ta ptr ca in general diagnosticele date online/telefonic pe baza a ceea ce descrie cel care solicita diagnosticul se nimeresc sub 80%.

 

O zi frumoasa.

Editat de Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Zgomot sub masina la debreiere Nissan Navara D40 2007

 

Dupa multe cautari si diagnostice s-a dat dat jos cutia , si s-a constata ca volanta avea joc axial cat si rotativ mult mai mult decat trebuia . S-a comandat tot kitul Volanta , palaca ,disc ,rulment .Acum surpriza ,dupa montare pedala de ambreiaj este mult mai moale decat inainte iar in momentul cand debreiezi exact in momentul cand cupleaza are o scapare daca nu esti atent se opreste motorul, ( zici ca are o galma sau alta comparatie scapa ceva ) .Am incercat sa aerisesc , nu iese pic de aer , iese numai lichid. Mai are cineva o idee .Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot sub masina la debreiere Nissan Navara D40 2007

 

Lichidul de frana ai idee de cand este, poate trebuie schimbat, chiar daca este ''la nivel'' isi pierde din proprietati dupa un anumit timp.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot sub masina la debreiere Nissan Navara D40 2007

 

Nu cred ca are legatura cu lichidul , cand am dus-o in service totul era in regula in afara de troncanit , pedalala era tare , cupla si decupla ok fara sa simti ceva , acum parca e alta masina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare