Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v


iGeox

Postări Recomandate

Salutare oameni buni,

Dupa cum scriam inca din prezentare, tare imi doream sa intru in randul vostru nu doar cu sufletul ci si fizic, macar cu masina....(asta pana cand vom gasi timpul necesar sa iesim si la plimbare mai in gasca) si iata ca dupa ceva timp si cautari si gandiri si razgandiri... am achizitionat prima masina 4x4 personala.

Este vorba de un Vitara din '97 de 2L 16valve si 132 de cai, metal top (mi-as fi dorit hard-top dar... nu a fost sa fie si cred ca e mai bine) si SWB. A fost gasita pe vesnicul olx, destul de scump....nu foarte multa rugina, motorul toarce frumos, ceva bube pe suspensie, va avea nevoie de bucsi si amortizoare....dar una peste alta este ok....si cum zicea un coleg pe forum... pe zi ce trece imi place din ce in ce mai mult.

Sper sa ne vedem la plimbare si momentan... astept zapada :grin:

 

Si cateva poze... :

1248280293_20171004_225427-small1.thumb.jpg.93b7fa6cdfeb743f87dc3802efd8cd21.jpg1945357274_20171004_225329-small3.thumb.jpg.1a6176e44e4aa6881734a7edaf9fec61.jpg1375945688_20171004_225329-small4.thumb.jpg.2d347afab247c2caf42eefaab662dc1c.jpg281004324_20171004_180242-small.thumb.jpg.267c0b22517e121c3efc3d344ca83c95.jpg

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Dupa aproximativ 200Km, din care vreo 3-5 offroad (drum pietruit), si 1 zi de cand nu m-am mai suit la volan, m-am decis... deschid lista de lucrari care trebuiesc efectuate (cand voi reveni acasa, momentan fiind plecat in delegatie) si m-am gandit sa imi impartasesc gandurile in scris cu voi atat pentru ajutor cat si pentru delectarea publicului cititor :grin:.

1 - A se vedea in poze, folie neagra peste tot - pe fata o sa zboare imediat (am autorizatie - discutabila, arata frumos masina cu ea.... dar nu vad in oglinzi neam cand bate soarele si ma streseaza maxim)

2 - Fluidele toate cu filtrele de rigoare - ulei motor, ulei c.v., grupuri, lichid frana, lichid ambreiaj hidraulic, lichid de racire.

Aici apelez la bunavointa voastra, in primul rand cu un manual (utilizator, service) ce tipuri de ulei si ce cantitati... Daca nu ma insel din cate am citit eu, Suzuki recomanda 5W30 iarna si 15W40 vara (sau am mai citit pe undeva recomandarea de 5w40 - all season). La cutie nu am habar, la grupuri parca 75W90 non LSD si daca este LSD 140W90. Am sa verific daca este LSD (stiti cumva daca are vreun marcaj) si daca nu am LSD si aveti habar de un grup cu LSD .... dati-mi de stire (o sa revin cu rapoartele din grupuri cand le voi afla). Antigelul este de culoare verde(parca G11), ar fi mai bine sa folosesc din acela roz G12, sau nu este recomandat?

Tot aici am o huruiala de rulment care dispare cand calc ambreiajul....momentan ambreiajul tine ok si mai intai vreau sa fac schimbul de fluide...daca aveti idee de unde ar fi as verifica inainte de uleiuri .

3 - bucsaraie ... absolut tot ce tine de ele - capete de bara, bara de directie, bucsi punte spate si asa mai departe - venind cu ea de la Buzau de unde am achizitionat-o, drumul spre Ploiesti este foarte urat avand fagase facute de TIR-uri. Tot drumul am mers maxim 90 ca danseaza pe sosea de nebun "bursucul". Ce-i drept are si niste gume mai maricele (235/60/R16) si fagasele de TIR fac probleme oricum dar chiar si pe drum drept se simte dansul (plus ca am amortizorul stanga spate curs si arcuri schimbate pe spate de Grand Vitara, dar aici o sa ajungem la punctul 4 si detaliem)

Aici daca aveti idee exact din ce e compusa suspensia ce bucsi imi trebuiesc, la ce sa fiu atent si ce recomandari de producator aveti v-as fi maxim recunoscator si dau si de baut :2dr

4 - Amortizoare - este strans legat de punctul 3 dar am o dilema, fostul proprietar a schimbat arcurile spate cu unele de Grand Vitara ( pe motiv ca ar fi mai lungi acestea din urma). Arcurile vechi le-am luat la pachet dar momentan imi place cum sta masina. Problema e ca din ce stiu eu la arcuri mai lungi trebuiesc si amprtizoare mai lungi, cautand pe internet am gasit niste date in care amortizorul de GrandVitara SWB 2.0 16V este acelasi cu cel al masinii mele si anume intre 370 si 545 mm. Aveti idee ce amortizoare sa ii pun pentru arcurile de Grand Vitara, aveti idee ce dimensiune au arcurile de GV, ce producator de amortizoare recomandati?

5 - Gume - momentan are niste Michelin All Season cu fulgusor pe ele dar sunt mai mari decat am voie - pe carte am 225/60R16 si 215/65R16, voi risca si voi merge cu ele pana la anul si in caz ca nu fac fata iarna asta... mai vedem dar ca idee ce ati recomanda? Utilizare oras si soft offroad + conditii de iarna.

6 - Alarma cu telecomanda - am inchidere si geamuri electrice, ii mai trebuie telecomanda.... eventual care sa poata inchide si geamurile sa vad daca exista vreo posibilitate... iarasi... daca aveti vreo recomandare de alarma, nici prea prea nici foarte foarte, este binevenita.

7 - Cotiera si/sau spatiu de depozitare, eventual in bord in locul ceasului si ceasul anulat sau mutat, plus un altimetru/inclinometru.

8 - Casetofon/Media player - are ceva dar nu merge CD-playerul.... sa vad daca ii dau de cap daca nu se schimba... oricum momentan e mai interesant sunetul motorului.

 

Pe masura ce voi face ceva, va voi tine la curent (AC/DC monofazat si trifazat :grin:) si sper sa vin si cu niste poze mai demne de asemenea "bursuc".

Inca odata, daca aveti ceva manuale, va rog aruncati un manunchi si in directia mea, la fel si sugestiile sunt binevenite....cateodata si o injuratura face minuni asa ca accept si din acelea.

 

Bafta si sofat placut va doresc !!!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Primele accesorii pt masina au aparut.... abia astept sa le etalez :grin:

 

22425819_1098146150288947_2104694994_o.thumb.jpg.bb3c602fb5da1307ad4285c30b1ed855.jpg22429491_1098145996955629_1815123919_o.thumb.jpg.dec47c5b5cb4f07beb0be4b7f088a158.jpg22449296_1098146190288943_1480238330_o.thumb.jpg.718f73b17573c522d3403c8ec47ac941.jpg

 

Momentan se lucreaza la lista de piese.... o galagie de bani la prima vedere...

Apropo... voi de pe unde cumparati piese... aveti vreo recomandare demna de luat in calcul?

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Ulei motor in J20A am folosit cu drag si spor Eneos 5w40 si Ravenol 5w30.

 

Daca iti trebuie kit ambreiaj, am tot pachetelul aici - https://forum.club4x4.ro/showthread.php?95194-Ambreiaj-original-complet-Vitara-Grand-Vitara-J20A

 

Spor la treaba, motorul este top si iti va da satisfactii in teren.

 

LSD - numai ulei cu specificatia LSD nu orice 90w140 este aditivat ptr LSD. Ieftin si f bun Repsol Cartago LSD. Poti verifica singur daca are LSD (functional) prin suspendarea puntii spate si invartirea uneia din roti.

Editat de AdrianZUZ
FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Mersi frumos pentru recomandari, ambreiajul este ok momentan, ceva fluieraturi de rulmenti, sper ca dupa ce ii fac schimbul de ulei pe la grupuri si cutii sa fie mai ok, daca nu, voi vedea la momentul respectiv. Referitor la motor citind toate topicurile de pe forum am decis sa iau varianta cu acest motor (si sincer plusul de caluti si lantul de distributie m-au convins), oricum nu am de gand momentan sa il chinui pe offroad prea greu (nu zic extrem ca iar incepem o discutie despre al cui extrem). Momentan trebuie schimbata suspensia, si aici am o nelamurire, fostul proprietar a pus arcuri spate de Grand Vitara... amortizoarele de Vitara se mai potrivesc, trebuie puse de Grand Vitara...sau ce merge facut, poate a mai intalnit cineva situatia asta.

Mersi frumos si bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Frumoasa vitara,sa o stapanesti sanatos.

 

Eu cand am avut de cumparat peste 500 lei (livrarea este gratuita)piese am luat de pe pieseonline24.com ,site in romana cu depozit in germania,preturi foarte bune iar livrarea maxim 5 zile direct la usa cu dhl.Recomand cu incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Frumoasa vitara,sa o stapanesti sanatos.

 

Eu cand am avut de cumparat peste 500 lei (livrarea este gratuita)piese am luat de pe pieseonline24.com ,site in romana cu depozit in germania,preturi foarte bune iar livrarea maxim 5 zile direct la usa cu dhl.Recomand cu incredere.

 

Mersi frumos, si tu sa te bucuri de a ta, la mine nu e vorba de peste 500 e vorba de peste 2000 ... la cata lista am.... voi vedea ce si cum au pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

...

 

LSD - numai ulei cu specificatia LSD nu orice 90w140 este aditivat ptr LSD. Ieftin si f bun Repsol Cartago LSD. Poti verifica singur daca are LSD (functional) prin suspendarea puntii spate si invartirea uneia din roti.

 

Acum am vazut ca ai scris si de dif.... nu stiu daca am LSD sau nu... voi vedea daca este sau nu....mi-as dori in schimb sa fie LSD :grin: sau sa ii gasesc candva un LSD...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

salut. frumoasa masina si sa o stapanesti sanatos. daca este cea de la buzau de multe ori admiram aceasta masina.

 

Mersi frumos! Da aceea este...era cam singura din Romania la un pret bun...relativ....si relativ fara rugina....si motor 2.0.... si inmatriculata.:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Update al lucrarilor:

Cum nu am mai trecut de mult pe aici am zis sa mai scriu 2 randuri. S-au schimbat cate ceva pe la masina... adica mai toata suspensia:

- amortizoare fata/spate, pe spate nu au iesit piulitele decat taiate iar pe fata inca mai erau bune amortizoarele asa ca s-au pastrat de rezerva, doar un tampon de limitare pe fata a fost cam mancat de rugina si a si picat...se va rezolva la vara

- bascula spate rupt un surub pe grup si dansat pe langa el vreo 2 ore sa il scot

- bucse brate punte spate - un foarte mare tam-tam. Erau atat de ruginite ca suruburile(lipite de rugina de inima metalica a bucsei) nu au iesit nicicum decat masate cu flexul. Partea proasta...suruburi speciale M12 grupa 10.9 si pas fin 1.25 partial filetate - sanse de a gasi asa ceva in Ro = zerooo, singura sansa comandat pe original si veneau in 5-7 zile la pretul fabulos de 220 lei 4 buc....(daca stiti voi alta varianta va rog dati-mi de stire) Rezolvat cu 4 suruburi M12 grupa 10.9 (China) si pas normal de 1.75 partial filetate, mai lungi si refiletate de mine la dimensiunile necesare (pret 20 de lei). Atentie .... strangeti suruburile de prindere ale bratelor cu masina pe sol.

- semicaseta de directe

- bara de directie - aici iarasi al 2lea mare tam-tam.... bara de directie pt vitara 2.0 16V este mai lunga decat cea de 1.6 are 680mm fata de 620mm. Binenteles ca cei care vand piese(la marea majoritate a magazinelor de specialitate) au talent si cunostinte in domeniu cam cat un vanzator de cartofi in piata. La ei pe acelasi cod de sasiu se gaseste oricare varianta...mai putin cea care trebuie....asa ca am achizitionat o bara de directie mult mai scurta, greseala mea ca nu am verificat din graba si am si montat-o pe masina motiv pt care nu o mai primesc inapoi....deci daca exista vreun doritor de bara de directie noua la pret de second...(o sa pun un anunt la mica publicitate) Caut in schimb o bara de directie de 680 mm cod original 4885077E00... eu am tot cautat si nu am gasit pe niciunde....decat originala care este extrem de scumpa, asa ca momentan sunt tot cu bara veche cu pivotii putin stransi (lucru care nu imi place deloc)

- capete de bara 4 bucati - 2 lungi filet stanga, 2 scurte filet dreapta - si aici mare atentie ca exista o gramada de variante)lungimi si filete) si trebuie sa stiti exact ce si cum trebuie comandat ca pe codul de original se gasesc toate variantele.... ca sunt bune si programele de gestiune....

- bucse bara antiruliu si bielete antiruliu...probabil operatiunea cea mai simpla

- bascule fata cu pivot separat (cele originale vin cu pivotul turnat, avantaj la acestea, nu se mai comanda toata bascula 400 de lei ci doar pivotul aprox 100 de lei)

-Uleiul pt motor 5w40 Liqui-Moly - 5 litri

- Filtru aer si ulei

 

Au ramas neschimbate uleiurile pt cutie si grupuri (nu am putut desface dopurile de golire asa ca s-a dat cu pauza pana data viitoare), filtrul de benzina, antigelul (care e ok doar ca vreau sa il reimprospatez) lichidul de frana si ambreiaj...toate astea sunt achizitionate si asteapta cumintel sa fie timp de asa ceva.

Pret total pana acum undeva in jur de 3000 de lei.

Manopera aproape zero in afara de :2dr consumate de mine si prietenul care m-a ajutat :grin:

Intre timp s-au depus si actele pentru numere si se asteapta cuminte sosirea lor, dar nu inainte de a face un foarte scurt test de tractiune in 2x4 cu ocazia unui mic camp cu noroi :grin:

 

Voi reveni cu poze...am incercat sa incarc ceva ceva...dar nu merge momentan...nu stiu de ce!

Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Masina mea 4x4 - Vitara 2.0 16v

 

Cred ca a mai venit vremea sa mai scriu cate ceva ....

Intre timp Bursucul a primit incaltari noi (acum 6 luni) BFG AT KO2 - super bune nici nu am cuvinte de lauda.

Am descoperit si una mica problema, intrerupea tare la repriza partiala (la relanti daca apasam mai rapid acceleratia dadea sa moara) am tot zis ca o sa o pun pe tester, dar dintr-o mica "greseala" am decis sa ii schimb bujiile si am scapat de problema (avea alt model de bujii decat recomandate si alea uzate ca naiba). Acum tragea iarasi frumos si am scos-o la o plimbare pana prin capitala si a luat 140km/h pe autostrada. S-a comportat foarte frumos, dar a doua zi nu se mai tura.... undeva in jur de 2500 rpm si se auzea un zgomot metalic de esapament ingrozitor. Asa ca a primit si o noua evacuare cu tot cu catalizator care era facut zob...si acum iarasi merge de rupe, asteapta doar posesorul sa o scoata la un pic de noroi si aer liber.

Mai ramane de rezolvat bara de directie si restul de uleiuri, dar din pacate nu e timp.

 

Mai jos ceva poze cu noile cauciucuri si un pic de noroi.

 

20171228_141942.1.thumb.jpg.a77f5081b08ac4392fdf24166b9a3127.jpg20180312_132240.1.thumb.jpg.d0b426776aef642436f5a63d6728f503.jpg

Editat de iGeox
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
Salut, anvelopele sunt standard cat a recomandat fabricantul, 215/65 r16 , masina nu are nici o modificare doar 2 arcuri pe spate de la un Grand Vitara (instalate de cel de la care am luat masina, pe motivul ca sunt un pic mai inalte)
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare