Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pareri Jeep Cherokee 2.1


nnightwolf

Postări Recomandate

Seara buna. Cer si eu ceva pareri de la cunoscatorii gamei Jeep Cherokee XJ.

 

Ce parere aveti de modelul acesta de XJ echipat cu motorul de 2.1 diesel? Mi-as dori unul chiar ca in poza, in 2 usi. Sunt fiabile? ce probleme cunoscute au? are putere motorul? (eventual sa o incalt cu niste 33”), rapoartele cum sunt?

 

Mersi anticipat.

1200px-Jeep_Cherokee_2-door.thumb.jpg.8517a63c4de193e81881ded6a2ceccb4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Vreau sa o „lucrez” putin, in sensul sa o inalt, sa ii pun niste cauciucuri pe 33, troliu si sa ies week-endurile pe coclauri. Ma astept sa aiba macar puterea pe care o avea „fosta”, adica Toyota LJ70 de 2.4 pe care am avut-o. Eram multumit de puterea motorului 2.4 chiar daca era 1988.

 

Nu am pretentia neaparat de blocant fata spate sau alte lucruri de extrem. am gasit una in jur de 1700 de euro din 1994. dar nu stiu ce sa zic pt ca nu am mai avut cherokee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Vreau sa o „lucrez” putin, in sensul sa o inalt, sa ii pun niste cauciucuri pe 33, troliu si sa ies week-endurile pe coclauri. Ma astept sa aiba macar puterea pe care o avea „fosta”, adica Toyota LJ70 de 2.4 pe care am avut-o. Eram multumit de puterea motorului 2.4 chiar daca era 1988.

 

Nu am pretentia neaparat de blocant fata spate sau alte lucruri de extrem. am gasit una in jur de 1700 de euro din 1994. dar nu stiu ce sa zic pt ca nu am mai avut cherokee.

 

 

 

Ramai la Toyota :grin:

 

P.S. Nu cred ca in 1994 se mai monta motor de 2068 td

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

21 e un motor mic, cu putere mica, normal fara pretentii de offroad.

Cand deja urci cu rotile in marime se termina cu ce poate sa ti ofera acest motor.

Daca doar vrei sa ajungi de la A la B va merge.

Nu se compara cu puterea/cuplul unui 24 de toyota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

21 e un motor mic, cu putere mica, normal fara pretentii de offroad.

Cand deja urci cu rotile in marime se termina cu ce poate sa ti ofera acest motor.

Daca doar vrei sa ajungi de la A la B va merge.

Nu se compara cu puterea/cuplul unui 24 de toyota.

 

:grin: nu ca ala de Toyota ar face multi pureci in plus :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Dupa ce am studiat motorizarile de pe XJ am ajuns si eu la acest motor de la renault ca fiind raul cel mai mic prin eliminarea celorlalte:

4.0 - Cea mai buna motorizare pe model dar impozitarea e prohibitiva, cred ca e in jur de 5000 ron/an;

2.5 VM - tehnologie buna, cuplu si consum bune, fiabilitate praf;

2.5 AMC - un motor bunicel dar gurmand pentru ce ofera, in sensul ca nu ma vad facand multi km cu ea. Si de GPL nu vreau sa aud. As face concesie la consum unui 4.0.

 

2.1 td de provenienta Renault: As vrea sa stiu si eu mai multe despre aceasta motorizare, daca are probleme majore comparabile cu 2.5VM, daca o pot folosi cu un lift de 5cm si roti de 31 AT (initial voi folosi masina stock dar mi-ar place sa o inalt cu distantiere 5cm). Imi place ca motorizarea s-a pus pe modelele initiale din jurul anilor 90 si interiorul / bordul este clasic, modelele din a doua jumatate a anilor 90 nu imi plac, sunt prea moderne. Nu am facut niciodata off road insa as incerca si eu usor marea cu degetul si daca imi place mai upgradez una alta.

Editat de ccristian2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

21 nu are problemele specifice vm ului, nu i un motor rau, dar nu poti emite pretentii peste stoc.

O poti folosi cu cate lifturi si anvelope doresti, dar de la configuratie stoc in sus masina va merge de la incet la foarte incet spre deloc (in off road doar viteza nr 1 pe reductor) fara modificari de putere/rapoarte.

Nu exsista 21 intreg la un pret decent sau mai bine spus nu exista 21 viu, vei cauta intr o mare de cadavre.

La pretul unui 21 bun cred ca gasesti deja un kj intreg.

Daca doresti neaparat modelul asta mai exista si varianta 40 bulgaria, 40 utilitara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

In ideea lui @Flow, continui si eu spunandu-ti ca sa iti iei gandul de la jeep cu motoare mici.

2.5 ul benzen, cu roti de 31 simex , rapoarte stock gafaie rau de tot pe rampe ( a2a reductor) , nu mai zic de 2.1 diesel.

Poate daca bagi rapoarte 4.88 in punti.

Altfel daca te dai super usor , fara pretentii , scoti troliul de mai multe ori, cred ca merge.

 

Deci daca vrei jeep si fun, gandeste-te numai de la 4.0 ( inclusiv) in sus.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Subscriu la cele de mai sus. La Cherokee singurele chestii faine sunt motorul 4L, cutia automata si felul in care cauta pe dinafara :grin:

XJL... 4L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Mai e si partea de fiabilitate, au 3 prieteni de ture, motoarele.2,4 D , 2,7 D si ceva benzina 4 si ceva L . Is sprintene merg fain , dar la lovituri , atacat obstacole cu span , etc sunt destul de firave , planetare , pivoti , grup fata , barE directie etc . Merg fain , dar se si rup pe la ele mai ales daca sunt pe simexuri.

Editat de Astral

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Multumesc pentru impresii. Ca o nota generala observ ca nu se preteaza pentru upgrade-uri de offroad, cel putin fara modificarea rapoartelor. Dar stock, cauciucuri A/T + lift 5cm + distantieri, tot rubish e?

Din pacate vad ca 4.0L utilitara cu 4 locuri nu se gasesc sau cer prea mult ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Liftul nu afecteaza performantele, distantierele nici ele, daca pui niste anvelope mici de teren o sa te serveasca cu incredere, o sa te duca de la a la b, fara pretentii, poti sa incerci cu un pic de presiune mai mare in pompa pentru ceva mai mult zvac.

Se poate 40 utilitar 4/5 locuri, dar trebuie sa fi dispus sa platesti pentru asta, nu este deloc ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Ar mai fi si varianta 4.0 autovehicul istoric, dar in acest caz trebuie mentinuta stock pentru a se califica la retromobil :). Si bineinteles trebuie sa fie produsa pana in 1988.

 

 

Salut Cristian!

 

Cum ai continuat povestea asta, XJ 2.1D vs rest? Ce ai ales pana la urma si de ce? Esti multumit de rezultat?

 

Eu sunt acum in aceeasi pozitie ca tine cand ai inceput povestea, nu stiu exact ce sa aleg intre 2.1, 2.5TD, sau 2.5i... M-ar ajuta cred sa vad ce ai rezolvat tu pana acum :)

 

Multumesc!

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Mai e si partea de fiabilitate, au 3 prieteni de ture, motoarele.2,4 D , 2,7 D si ceva benzina 4 si ceva L . Is sprintene merg fain , dar la lovituri , atacat obstacole cu span , etc sunt destul de firave , planetare , pivoti , grup fata , barE directie etc . Merg fain , dar se si rup pe la ele mai ales daca sunt pe simexuri.

 

 

Explica putin notiunea ,, atacat obstacole cu span " ca eu nu o inteleg :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri Jeep Cherokee 2.1

 

Subscriu la cele de mai sus. La Cherokee singurele chestii faine sunt motorul 4L, cutia automata si felul in care cauta pe dinafara :grin:

 

...restul ca sa fie la fel de faine sunt pe alti bani :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare