Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Defender nou dar vechi


pantera0224

Postări Recomandate

Salutare la toti colegii nu am mai scris de mult pe aici dar am citit zilnic tot ce se mai posteaza. De doua zile sunt mandrul posesor al unui defender din 95 inmatriculat pe romania autoutilitara motor 2.5. Masina nu a mai functionat de un an avand cardanul fata rupt si grupul spate stricat. Am hotarat sa o readuc la viata intrucat mi se pare o masina deosebita, iar in afara de aceste defectiuni masina se prezinta chiar bine ,motorul merge foarte bine caroseria si sasiul sunt in stare buna asa ca am intrat in hora. Promit ca revin cu poze , si va rog daca aveti cunostinte de locuri unde se pot gasi piese din dezmemrari pentru ea va rog sa ma informati si pe mine pentru ca o sa am nevoie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Sa-l stapanesti sanatos si sa te poarte pe unde vrei!

Cam greu cu dezmembrarile la Defender, sunt destul de rare! Ai insa avantajul ca multe din piese se potrivesc de la Discovery 1 (grupul spate sigur! chiar si cardanul s-ar putea potrivi)

Dupa anul de fabricatie, ar trebui sa ai motorul 300Tdi! Deci, si partea de motorizare si cutie de viteze se potrivesc! Doar la cutia de transfer sunt rapoartele diferite!

Bafta la reparatii!!

 

LE: Am verificat acuma, codul cardanului este TVB100610 si se potriveste atat de la Disco 1 cu 300Tdi cat si de la Disco 2 cu Td5!

 

Daca gugalesti dupa cod, vei gasi si cateva dezmembrari care il au pe stoc!:wink:

Editat de teddybear

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Am mai rasfoit actele masinii si am aflat ca este land rover LD90HTC MOTOR 2495 CM cubi 83 kw, an fabr 1995, autoutilitara cu sarcina de tractare 3500kg. Acum stiu sigur ca imi trebuie cardanul fata cu tot cu flansa de prindere de grup , cea care este acum acolo are o ureche rupta. Trebuie sa fac schimburile de lichide si filtre si as avea nevoie de ceva ajutor .Ce ulei e recomandat pt acest motor si ce uleiuri trebuiesc bagate in grupuri ,cutie si reductor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Gasesti toate informatiile aici: https://www.sugarsync.com/pf/D8700125_05791262_28723#

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Defender nou dar vechi

 

Am desfacut grupul pe spate sunt sparti satelitii si rupt un ax pe acolo , concluzia trebuie grup pe spate complet, la planetare am 24 caneluri , asa ca m-am pus pe cautat dar fara prea mult noroc, singurul loc unde am gasit la arad cu 250 euro ;o fi mult putin, daca aveti ideie unde as putea gasi astept ceva idei. Legat de cardan am sapat un pic si cred ca decat sa il iau sh, mai bine nou costa cam 700 lei.Am constatat ca imi mai trebuie un cheder la geamul oval de pe partea dreapta ,cel de sus .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Decât 250 de euro pe un grup sh standard (mie mi se pare foarte scump) mai bine dai 300 de lire pe un ATB.

Grupul e același cu cel de Discovery 1... Față - spate nu contează, diferențialul e același.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

250 Euro e jumatate din pretul unui grup nou aftermarket(€502.61 incl VAT) si 1/10 din pretul nou LR(€2620.22 incl VAT) deci din punctul asta de vedere mi se pare cat de cat corect... asta e chestia cu economia de piata, cerere si oferta :grin: ... pt acuratete, ATB de la Ashcroft e 335 Lire fara TVA si mai e nevoie de doi rulmenti care nu stiu cat costa si transportul e 30 Lire fara TVA

 

totul e la latitudinea clientului, diferentialul e o piesa scumpa de felul ei :wink:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Nu ma intelegeti gresit legat de pretul grupului, eu doar am cerut o parere deoarece nu sunt familiarizat cu acest model de masina, eu mai caut asa ca daca aveti ceva cunostinte cu ceva discovery la dezmembrat astept indicatii daca nu cumparam ce gasim. Oricum parca nu mai am rabdare sa o vad in miscare.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Defender nou dar vechi

 

Am achizitionat grup spate la masina cu sateliti noi montati in el si cardan fata nou, le-am montat si ieri intontionam sa merg la itp pentru a avea actele in regula sa putem sa ne miscam cu ea pe la service pentru schimburi de ulei ,distributie filtre si ce o mai fi necesar dar cand am pus masina in miscare am constatat ca se aude un huruit cred ca de la grupul nou si in acelasi timp si o vibratie cand masina e in miscare.Baietii de unde am luat grupul de undeva de la Roman au spus ca au facut toate reglajele la el eu trebuind doar sa il montez pe masina, acum nu stiu ce sa cred e posibil sa fi gresit eu la montaj si de asta sa se auda huruitul asta? Huruiala se aude doar cand iau piciorul de pa acceleratie sa schimb treptele de viteza .

Editat de pantera0224
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Verifica si cardanul spate...

Grupul ar fi trebuit sa faca zgomot tot timpul,dar nimic nu este exclus,mai sunt si ceva rulmenti pe acolo....

Din pacate, mecanica exacta pe forum nu vei reusi.Sunt prea multe variabile .....

 

Ca idee si gluma, stiu o persoana respectabila care a scapat un surub in transfer la o ocazie de service rapid in conditii de stres (start concurs/pauza concurs)....a mers asa cativa km, dupa, s-a ales cu o mare fractura pe acolo...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Defender nou dar vechi

 

La masina s-a mai lucrat cate putin dar se vede ca a stat foarte mult degeaba si trebuie luata la verificat toata dar am reușit sa rezolv cu actele si am dat o tura , mai e de lucru la ea dar imi place la nebunie.

Editat de pantera0224
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Am achizitionat grup spate la masina cu sateliti noi montati in el si cardan fata nou, le-am montat si ieri intontionam sa merg la itp pentru a avea actele in regula sa putem sa ne miscam cu ea pe la service pentru schimburi de ulei ,distributie filtre si ce o mai fi necesar dar cand am pus masina in miscare am constatat ca se aude un huruit cred ca de la grupul nou si in acelasi timp si o vibratie cand masina e in miscare.Baietii de unde am luat grupul de undeva de la Roman au spus ca au facut toate reglajele la el eu trebuind doar sa il montez pe masina, acum nu stiu ce sa cred e posibil sa fi gresit eu la montaj si de asta sa se auda huruitul asta? Huruiala se aude doar cand iau piciorul de pa acceleratie sa schimb treptele de viteza .

 

In primul rand verifica cardanul ,spate, flansa de cauciuc sau dca e fara flansa sa nu fie de la cruciile cardanice, daca nu il poti verifica pe masina ,da-l jos si vezi cruciile greseazale ,si culisanta la fel .

La modul cum a fost abuzat....mai verifica cat joc ai la flansa spate din Reductorul de dupa cutie.

Poate scapit doar cu cardanul.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Am dat comanda de mai multe piese iar dupa sarbatori masina merge la mecanic si vedem din ce am vorbit cu el am inteles ca o sa regleze grupul ca trebuie schimbata o cruce cardanica si tampoanele de la cutie.Ce am mai observat ca masina are pedala de frana foarte tare exista chit de reparatie pentru pompa de servofrana ,am verificat lichidul e la nivel nu sunt pierderi pe nicaieri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Defender nou dar vechi

 

Am dat comanda de mai multe piese iar dupa sarbatori masina merge la mecanic si vedem din ce am vorbit cu el am inteles ca o sa regleze grupul ca trebuie schimbata o cruce cardanica si tampoanele de la cutie.Ce am mai observat ca masina are pedala de frana foarte tare exista chit de reparatie pentru pompa de servofrana ,am verificat lichidul e la nivel nu sunt pierderi pe nicaieri .

 

Furtun spart sau crapat de la avcuum la frana.verifica sa nu ai curgere de ulei la pompa de vacuum. si furtunul .Daca e crucea cardanica aia e buba.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare