Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie : Vitara sau Jimny ?


sogorul

Postări Recomandate

D o vreme incoace sunt in cautarea unei masinute care sa imi satisfaca nevoile de aventura, dar totusi sa fie si o masina care sa o poti folosi din cand in cand in oras si am ajuns la 2 modele Suzuki Vitara SWB 2.0 16v sau Suzuki Jimny. Mentionez ca masina se va folosi cam 65% off road (soft spre mediu) si 35% on road (in general iarna). Va rog sa imi dati un sfat, ca sa pot face alegerea cea mai buna. Multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Viatara sau Jimny?

 

PS - Eu mi-as lua Jimny..... :wink:

 

Eu mi-as lua Toyota, maestre :banana ....

Revenind la subiect eu am plecat initial de la ideea de PajeroSWB apoi m-am orientat catre Suzuki. Au atarnat in balanta mai tare motorul un pic mai mare de pe Vitara, masina un picut mai mare, confortul un picut mai bun si pretul de achizitie un pic mai mic.

 

@sogorul bafta la cautari si sa ai parte de un utilaj bun !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Viatara sau Jimny?

 

Vezi mai jos :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?80837-Vitara-versus-Jimny&highlight=versus

 

 

PS - Eu mi-as lua Jimny..... :wink:

 

La bugetul meu am o singura problema, gasesc doar jimny cu transmisie pe curea, ceea ce multi spun ca e un dezavantaj, ideea e ca si eu tot spre jimmy inclin dar mai am rabdare si sper sa gasesc ceva bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Viatara sau Jimny?

 

La bugetul meu am o singura problema, gasesc doar jimny cu transmisie pe curea, ceea ce multi spun ca e un dezavantaj, ideea e ca si eu tot spre jimmy inclin dar mai am rabdare si sper sa gasesc ceva bun

 

Exista si Jimny cu distributia pe lant? :cn nu stiam (offtopic cea mai tapana distributie mi s-a parut cea de pe terrano II 2.7 TDI care este pe roti dintate) ... dar oricum din cate stiu motorizarile 1.3 Suzuki nu sunt rele deloc iar distributia pe curea nu e chiar o problema daca e schimbata la timp si cu piese de calitate.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Vitara sau Jimny ?

 

Am avut vitara dar am ramas la jimny.

In teren mie mi se pare net superioara jimny.

Avantaje la jimny:

-gasesti fara rugina(la vitara trebuie sa carpesti mereu)

-an mai bun

-punte solida fata

-motor mic(asigurare, impozit)

-1.3vvt este o bijuterie

 

Avantaje vitara:

-mai spatioasa dar tot nu poti merge 4 insi in masina mai mult de 20km

 

Fa drive test cu fiecare si vezi de care te indragostesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Vitara sau Jimny ?

 

Am avut vitara dar am ramas la jimny.

In teren mie mi se pare net superioara jimny.

Avantaje la jimny:

-gasesti fara rugina(la vitara trebuie sa carpesti mereu)

-an mai bun

-punte solida fata

-motor mic(asigurare, impozit)

-1.3vvt este o bijuterie

 

Avantaje vitara:

-mai spatioasa dar tot nu poti merge 4 insi in masina mai mult de 20km

 

Fa drive test cu fiecare si vezi de care te indragostesti.

 

Am facut test drive cu amândouă si imi plac amandoua, dar totusi inclin si eu spre jimmy

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : Vitara sau Jimny ?

 

Sub 4000Eur nu o sa gasesti Jimny intreg... numa flinstoane...

 

Intre 4000 si 6000Eur, oferte mai serioase, adica fie ingrijite din seria 98-04, fie pretul de start pentru ceva dupa 05 la care mai ai de cheltuit.

 

500-1000Eur in plus daca are AC.

 

Peste 08-09, fara 6000+ nu te apropii, iar la 8000 deja discuti de 11-12+.

 

Am vizonat 15 Jimny-uri pana am gasit unul bunicel si principalul sfat este sa eviti samsarii/revanzatorii (ii gasesti usor pe OLX si Autovit). Aduc ultimele cazaturi din Germania/Italia, coafate binisor pe exterior, dar tehnic sunt cazaturi si fara caroserie putreda (prinderi caroserie ruginite, lipsa, teroson aplicat recent sa ascunda probleme, elemente retusate) zero sanse.... mai sunt si bombele pe roti, alea sub 3000Eur si cu volan pe stanga, la care inclusiv sasiul este putred/fisurat/rupt.

 

Mecanic, majoritatea au mici probleme (pierderi ulei, bucsaraie cu probleme, sistem MRL vacuum nefunctional), corectabile relativ usor, de evitat la maxim problemele de motor (CV+Dif+Reductor gasesti usor la dezmembrari)

 

Mai exista si categoria de Jimny-uri deja preparate mai putin (MRL-uri manuale, gume agresive - adesea resapate) sau mai intens (+kit-uri inaltare suspensie si caroserie, trolii, proiectoare, si alte avioane) care fie au vazut exploatare d'aia nesimtita, fie se apropie de capatul vietii sau upgrade ... altfel nu are sens vanzarea (adica sa nu cumperi Jimny de la cineva care vrea sa isi ia tot Jimny)

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Viatara sau Jimny?

 

gasesc doar jimny cu transmisie pe curea, ceea ce multi spun ca e un dezavantaj

 

G13BB, motorul de pe Jimny 1998-2005, care are transmisia pe curea este un motor foarte bun.

Fiabil, ieftin si usor de reparat.

Singurul dezavantaj pe care il are este ca este putin mai zgomotos decat M13A.

 

M13A teoretic este mai nou si mai bun, dar daca trebuie sa il repari/reconditionezi, lesina cardul.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Viatara sau Jimny?

 

G13BB, motorul de pe Jimny 1998-2005, care are transmisia pe curea este un motor foarte bun.

Fiabil, ieftin si usor de reparat.

Singurul dezavantaj pe care il are este ca este putin mai zgomotos decat M13A.

 

M13A teoretic este mai nou si mai bun, dar daca trebuie sa il repari/reconditionezi, lesina cardul.

 

multumesc de sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare