Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Swap cabstar bd30 pe patrol


lucicanu

Postări Recomandate

Dupa cum spune si titlul ma interesez de un swap cu motorul de Cabstar BD30 pe Patrol y60/y61.Am vazut pe la tov portughezi si spanioli ca se poarta acest swap.

Am citit ca se pune foarte usor pe Patrol, are cuplu suficient, ce nu stiu eu cat de fiabil este?A pus cineva, stie cineva pe careva care are asa ceva pe Patrol...

Pareri pro si contra, astept cu interes.

Merci.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

Scuze de off topic... Luciane tata.. astazi m-ai facut fericit si am un zambet imens pe fata...

E unul mai "bolnav" ca mine la Nissane...:banana

povestim duminica la iesirea saptamanala

Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS

Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

E boala grea asta cu Nissan ul, ce sa zic sunt dependent...:grin:

Pe y60 l as vedea montat, fiind mult mai usor ca y61, motor ieftin, cuplu mare , invarte roti de 37 fara probleme.Acum prospectez piata, intreb ce si cum sa vedem pe viitor.

Ca plan de viitor y60 e baza, acolo vreau sa lucrez..

Povestim la intalnire Razvan...te salut.

LUCIAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

Zic sa mergi cu una bucata camion (incarcat) si sa vezi. Am o vaga impresie ca 2.8 de patrol defileaza pe langa.

Nu imi dau seama de unde vine mitul de cuplu maxim - motorul asta are 200NM la 2000rpm.

 

Daca tot faci swap pune macar ceva aproape dublu ca putere. Altfel nu vad sa merite.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

RB30....dupa, doar portofelul este limita. Rar, dar nu imposibil . Plus ca am o impresie ca treci rar-ul cu o carcasa de Y60....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

rezeveule nu si nici o sansa cu motorul ala la rar decat daca ai parinti detinatori de puturi de petrol. eu nu m-as hazarda la un asemenea swap. fiecare insa cu parerile si convingerile lui. singura solutie viabila la swap ramane bg unde nu esti prea mult luat la intrebari. in alta ordine de idei ar trebui sa ne scoatem "la timp" din cap ideea ca un proiect de offroad poate fi in acelasi timp si street legal si caracatita in padure. in conditiile in care vrei mai mult ar trebui sa te orientezi din timp pe proiectarea si constructia unui utilaj dedicat padure ... nu prea ai alte variante. dexterismele iti vor aduce gauri mari in buget si zero satisfactie.

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

pentru prima parte,nu stiu exact dar cred ca poti produce o hartie de la Nissan cum ca RB 30 a fost pus pe Patrol...cel putin asa apare in analele (atentie pervesi) Nissan din ce imi aduc aminte. Adevarat ca bani multi , timp pierdut si hartogarii dar cred ca sunt sanse fiind un motor ce a fost pus de serie adevarat ca doar pentru tari cu temperatura mai calda si puturi de petrol.

 

 

Cu partea a doua in schimb, sunt 110% deacord. Nu poti face ceva street legal si caracatita in padure. Nu exista asa ceva.

 

Am mai spus si ma repet- pt campioni -la ce vrea fiecare (offroad, portofel,masini ) varianta este una singura minim 3-4 rable in curte de toate felurile- caracatita, expeditie, sport, limuzina ,retro, dupa gusturi proprii si alese dar cu bugete pe masura....

una buna la toate nu exista.niciodata nu a existat.

  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Swap cabstar bd30 pe patrol

 

Rezeveule intre a crede si a putea e o foarte mare diferenta ...mai ales cand o faci pe banii tai si te lovesti de statul in stat, institutie ce se vrea mai ordodoxa decat papa (care e catolic) ...registrul auto roman.

 

(Sa stii ca la problema ta ...aia cu pompa de mitzu 3.2 did nu prea ai variante ...alta pompa ..."la revedere 1500 euro" + manopera = problema rezolvata. Stiu cel putin 5 did-uri care au problema similara in special intervalul 2001-2003)

 

"Puturile de petrol" ...erau ptr plata cheltuielilor cu inmatricularea ...celelalte puturi ramase se pot folosi ptr alimentari! :grin:

 

Singura solutie ...pe care as paria eu pe Patrol ...RD25DET (motorul de pe skyline cu 280cp nativi ...up to 650cp sau mai mult) ...chiar daca si in acest caz legal ...tot nu vad sanse...Un asemenea upgrade cred ca sare lejer cu tot cu matze si electronica & ecu & shit ... de 5000 euro...

 

Solutia BMW 3.0 ...dati-mi voie sa am oarece indoieli ...si-au pus cativa dar ori masinile au ajuns la vanzare, ori feedbackurile posesorilor sunt prea sarace sau insuficiente...de ce, n-am inteles ...Chiar daca experientele alea sunt (semi)esecuri ... n-am inteles de ce nu avem feedbackuri...O fi din cauza de capra vecinului?!

 

in alta ordine de idei ...offroadul se face IN PADURE nu pe faisbuc sau iutub ...aviz celor care au spus ca au ejaculat la vizionarea unor filmulete ...:wink:

Editat de Yonutz
  • Like 1

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare