Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

America de Sud (deocamdata)


iona

Postări Recomandate

Buna!

Planul versiunea XX a fost sa facem America de Nord din considerente ca este mai sigura si ca nu avem prea multa experienta. Dupa ce am facut un calcul al costurilor si am vazut ca nu ne ramane prea mult pentru America Centrala si de Sud, am decis sa plecam din jos in sus pentru ca imi doream mai mult sa vad aceasta parte decat cea de nord. Acum planul e sa facem America de Sud apoi sa urcam in Centrala pana in Nord - Alaska. Nu cred ca vom reusi sa facem tot fara sa intrerupem si s-ar putea sa muncim pe parcus....

 

Dupa ceva amanari ale plecarii din varii motive, am alocat din buget mai mult pentru masina si am luat decizia finala sa luam o Toyota LandCruiser 100, din 2000 dupa niste verificari in service 'ok' (in care mi-am pierdut total increderea).

Acum ca am condus si am mers cu masina imi dau seama ca ce am luat este mult peste ce imi trebuia. Imi ajungea un Toyota Landcruiser 120 sau un Mitsubishi Sport (maxim cu troliu si putin inaltate). Aveam mai multe sanse sa gasesc o masina mai ok din aceste doua variante. Dupa ce am mers putin si pe aici, cred ca as pleca cu o duba :)) pentru ca trece mai neobservata.

 

Masina a fost revizata cat s-a putut in timpul disponibil (de la cumparare pana la plecare) de catre Gabi Diaconu, care ne-a ajutat foarte mult. Am schimbat curele, filtre, discuri + placute, pompa apa, pompa de injectie (mda ...), reparat injectoarele, revizat putin punte spate (+ diferential), punte fata, alternator, uleiuri(inclusiv cutie de viteze) si sablat bascule fata(?) . Ar mai fi fost de lucru la ea. Acum se aude un zgomot la cutia de viteze (manuala) si o bataie pe la un injector. Are peste 4000 de km de cand a iesit din service si e ok :).

 

Am plecat din tara pe 3 septembrie pentru ca pe 8 trebuia sa o duc la depozit in Antwerp. Am spus ca in caz ca am probleme pe drum sa am timp sa le rezolv, daca se poate. Totul a mers ok si pe 8 sept in 10 minute am predat masina. Masina a fost pusa in container shared (consolidat) cu o alta masina din Franta. Firma care s-a ocupat de shipping atat la portul de origine cat si cel de la destinatie a fost Wave Logistic. Mi s-au parut scumpi, dar deja am auzit discutii cu alte companii ca iti cereau bani suplimentari la destinatie ca sa iti elibereze masina si am preferat sa stiu cat platesc din prima. Pentru shipping am platit un avans de 30% pentru confirmare si restul la destinatie.

 

Dupa ce am lasat masina in Antwerp am facut greseala si nu m-am intors in tara pana pe 9 octombrie. Am spus ca mai stau pe la prieteni prin Bruxelles si prin Germania pana pe 18 septembrie cand aveam zbor Bruxelles-Madrid-Lima-Iquitos (Peru). Am avut niste probleme de sanatate si m-am chinuit sa imi fac niste analize mai complicate in Bruxelles si am reusit partial pana la urma chiar cu cateva ore inainte de zboruri.

Am ales sa merg in Iquitos cu destinatia Rezervatia Pacaya Samiria pentru ca acolo nu ajungi cu masina si nu vroiam sa o las peste o saptamana in Lima (sau Tarapoto).

 

Masina am ridicat-o din Montevideo pe 9 Octombrie in vreo 3-4 ore. Ei s-au ocupat de toate procedurile (care nu mi se par asa complicate). Dureaza cam 2 zile sa iti elibereze masina. Trebuie intr-o zi inainte sa mergi la emigrari sa inregistrezi masina (a trebuit sa fiu prezenta). Apoi in ziua cand vine containerul (poti si dupa maxim 14 zile parca) trebuie sa mergi pe la vreo 4 ghisee prin port. Nu am asistat la sigilarea si desigilarea containerului (desi am cerut sa fiu la desigilare), dar nu a lipsit nimic din masina.

Acum suntem in Puerto de Iguazu, Argentina. Voi reveni cu mai multe detalii si traseul cum am ajuns aici.

Din pacate accesul la net e mai prost decat credeam.

Mai postez cate ceva pe facebook https://www.facebook.com/ioana.marcu.332

O zi frumoasa!

Editat de iona
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

Ma bucur tare mult ca ati reusit sa va puneti la drum! Referitor la masina, cred in continuare ca un Pajero Sport era mai ok decat o Toyota 100, cel putin din punct de vedere al costurilor si consumului de carburant, dar acum daca te-ai toyotizat, te poti consola ca ai o masina mai fatoasa si mai mare, sunt si astea niste avantaje... :)

Sa aveti drumuri bune, si sa va bucurati de expeditie la maxim! Si sa nu uiti sa ne mai impartasesti si noua din experienta ta. :)

 

PS: Cred ca acum bagatorii de seama se zvarcolesc in chinuri, de ciuda, evident... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

SUUper! Ma bucur sa vad cum visele devin realitate!

Sa ne tineti informati, va rugam :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

 

PS: Cred ca acum bagatorii de seama se zvarcolesc in chinuri, de ciuda, evident... :ha:

 

 

Eu sunt primul care admite asta!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

Felicitari pentru curaj , sper sa aveti drumuri interesante , fara incidente neplacute .

 

Rog frumos , impartasiti cate ceva de prin locurile pe unde veti trece .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

Foarte tare expeditia.Amu nu am ce face decat sa iti dau add pe FB sa ma holb si eu la poze.Oricum micile intamplari si desfasurarea expeditie,trebuie neaparata sa ne-o povestesti si noua :D

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: America de Sud (deocamdata)

 

Neata,

 

Imi cer scuze de absenta ... de ceva timp am incercat sa scriu aici, dar speram sa scriu alta poveste decat ce urmeaza.

"Calatoria" s-a terminat la sfarsitul lui februarie, iar in martie ne-am intors in Europa. De fapt calatoria se incheiase prin ianuarie cand a inceput sa se confirme "suspiciunea" de care am aflat doar cu 1 zi inainte sa zbor spre Peru (masina era deja pe vas). Am sa scriu diagnosticul si cateva detalii in ideea ca poate ajuta pe cineva.

Am plecat suspecta de borelioza-lyme (test anticorpi pozitiv, muscatura capusa-iunie 2017 Tulcea), dar medicii din Romania si Belgia (de acolo am zburat spre Peru) au spus ca de fapt e fals pozitiv pentru ca facusem vaccinnurile de febra galbena si alte prostii cu cateva zile inainte de test care au dat peste cap sistemul imunitar. Neavand nici un simptom (fals, am avut otita si conjunctivita) au spus sa imi iasa din cap ca am asa ceva. Abia in ianuarie au inceput sa am simptome multiple si dupa ceva chin am reusit sa imi fac testele in Uruguay care au confirmat totul. In asteptarea rezultatelor si in speranta ca sunt negative ... am plecat spre Chile :). Din pacate, viata nu e intotdeauna roz, prin urmare m-am intors in Uruguay unde am lasat masina. In martie m-am dus in Germania pentru tratament. De atunci sunt pe tratament( acum in tara) si speram sa pot pleca inapoi ...dar cu fiecare luna care trece plecarea mi se pare mai putin probabila.

Daca a meritat? Cu siguranta! Nimeni si nimic nu iti garanteaza ca "maine vei putea ...". Am mai avut 2 incercari de plecare si m-au intors medicii inapoi pe motive care s-au dovedit false.

Dupa ce termin cu studiatul de bacterii si tot felul de alte prostii, voi reveni cu detalii despre calatorie. Traseu, detalii si poze.

Va multumesc pentru sustinere!

Cred ca totusi sfarsitul nu e aici ....

Editat de Astral
MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241 ......Multa sanatate !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: America de Sud (deocamdata)

 

Poate ca din prima experienta intrerupta prematur se vor cristaliza detalii pentru noua incursiune . Pana la altele ce vor veni , iti doresc numai bine .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare