Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Urgent rog Sfat achizitie Grand Vitara 2.5 v6 sau 2.0 ambele benzina


dcosmin

Postări Recomandate

Am nevoie urgenta de o opinie.

Am o ruda care vrea un Suzuki.

Am gasit 2 in Italia, unul 2.0 benzina din 1999 cu 125de mii de km reali, 1 proprietar si vrea pe ea 3800, probabil o mai lasa ceva.

A doua tot Italia, 2.5 v6, 2002, cutie automata, 1 proprietar cu doar 107 mii reali. Arata super asta, fara rugina. Vrea 3500 negociabil.

Nu stiu ce sa fac. Motorul de 2.5 e fiabil? Cam cat consuma real? Masina se va folosi urban, deloc offroad, doar zapada si extraurban.

In afara de impozitul de 900 de lei la 2.5, mai are si alte dezavantaje?

Va rog un sfat urgent ca azi plec in Italia sa iau una din ele. Multumesc, COsmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Urgent rog Sfat achizitie Grand Vitara 2.5 v6 sau 2.0 ambele benzina

 

Salut.

2.0 16v cod J20A este cel mai bun motor pus pe GV 1.

D.p.d.v. al taxelor tine cont si de taxa doamnei Firea, ce se ca instaura curand.

Tine cont si de valoarea rovinietei.

Editat de cmarin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Urgent rog Sfat achizitie Grand Vitara 2.5 v6 sau 2.0 ambele benzina

 

Rovinieta cat costa?

La 3.0 V6 rovinieta era in jur de 120 lei pe an, fiind autoturism. Doar la autoutilitare este mai scumpa. Deci 2.5-ul nu poate depasi pretul asta.

Referitor la consum, la 3.0 V6 pe masina de 2 tone, aveam intre 18,5 si 23 la 100km in Bucuresti. In functie de graba si modificari, adica anvelope mai mari si mai grele. La fel, 2.5-ul ala nu cred ca sare peste valorile astea.

In lipsa de alte raspunsuri, sper sa te ajute raspunsul meu.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Urgent rog Sfat achizitie Grand Vitara 2.5 v6 sau 2.0 ambele benzina

 

Din ce stiu eu despre motor...este un motor reusit

Legat de consum...

13,5 - urban

10,2 - mixt

8,5 - exterior

...dar astea sunt consumuri date de producator....asa incat mai pune cel putin 1 L / 100km...

Daca vii cu ea pe roti...eu zic ca ai sa fii incantat...si cred ca o sa schimbi si marca detinuta...:)

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Urgent rog Sfat achizitie Grand Vitara 2.5 v6 sau 2.0 ambele benzina

 

Din ce stiu eu despre motor...este un motor reusit

Legat de consum...

13,5 - urban

10,2 - mixt

8,5 - exterior

...dar astea sunt consumuri date de producator....asa incat mai pune cel putin 1 L / 100km...

Daca vii cu ea pe roti...eu zic ca ai sa fii incantat...si cred ca o sa schimbi si marca detinuta...:)

 

 

Multumesc tuturor de raspunsuri.

Referitor la consum, intrebam strict asa pt motorul acesta. Ma astept sa consume mult, cam scrie si pe forumurile straine, dar nu stiu cat.

Am avut Grand Cherokee 4.7 v8 si stiu ce inseamna consum de 25 in Bucuresti. :))

Marca detinuta nu o schimb, sau ma rog, Feroza l-am vandut, mai am doar Bertonele. Poate imi place asa mult Suzuki asta ca il pastrez eu. :)))

Pe roti nu cred ca am cum sa vin cu ea, pt ca din Italia abia poti scoate numerele alea de carton care nu sunt valabile decat aici. Si costa si mult. Cel mai ieftin si comod este cu platforma.

O sa fac actele si radiere si apoi urc masina pe platforma si o astept acasa.

Am cercetat si o instalatie de gaz pt acest v6 ar costa circa 1000 euroi ceva ok gen Prins, tomasetto. Eu am fost multumit de Tomasetto pe FEroza a mers brici, desi multi spun ca e mai bun landi renzo, brc etc.

Rca-ul nu stiu inca cat costa, acum ma uit pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare