GTC Auto Shop
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 33

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    34
    Masina
    Hyundai Galloper 2.5TDI LWB,Suzuki Jimny,Ford Fiesta 1.8TD,Yamaha TT600E

Implicit Re: Galloper sau Grand Vitara?

Vezi ca ti-am dat azi doua mesaje private si nu ai raspuns la ele
    Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Data Inscriere
    Nov 2017
    Varsta
    33
    Masina
    Freelander , 2.0 Diesel , Cutie Automata, an 2003

Da , da acum am văzut. Mersi mult!

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    35
    Masina
    Nissan Terrano 2,7 TD R20 , Nissan Patrol RD28T Y61

Citat Postat original de Maryusache Vizualizare Mesaj
    Ar fi mai indicat sa fie autoutilitara in acte Galloper-ul?
    Colegule asta numai tu poti stii. Cu cati pasageri mergi , pe unde mergi , cat esti de prudent sau nu. Adica sunt multi colegi care au utilitare ( cu 2 locuri in carte ) si au banchete in spate si merg cu mai multi pasageri. Totusi d.p.d.v. legal e dubios cred daca te prinde politia. Ma gandesc ca e ca si cum ai duce oameni in bena de la basculanta.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Nov 2017
    Varsta
    33
    Masina

Citat Postat original de Irod Vizualizare Mesaj
    Colegule asta numai tu poti stii. Cu cati pasageri mergi , pe unde mergi , cat esti de prudent sau nu. Adica sunt multi colegi care au utilitare ( cu 2 locuri in carte ) si au banchete in spate si merg cu mai multi pasageri. Totusi d.p.d.v. legal e dubios cred daca te prinde politia. Ma gandesc ca e ca si cum ai duce oameni in bena de la basculanta.
    Da , ai dreptate.
    Cu familia nu īn 2 o sa merg ... La autoturism rămān.

Data Inscriere
    May 2012
    Varsta
    38
    Masina
    Suzuki Grand Vitara 1998, 2.0 16valve

Citat Postat original de yknot Vizualizare Mesaj
    Am si eu o intrebare la posesori: nu este puturos motorul de 2.5 la masa Galloperului? Pentru ca mie, la GV cu 110cp si o tona jumatate mi se pare ca este la limita.
    GV mea 5 usi cu 123 de cai, se misca ca o masina normala (moderna). Nu te da pe spate in trafic, da nici nu tre sa te rogi de ea. Si in teren e suficienta puterea. (Bine ca nu am luat motor mai mic )

PS: De Galoper nu stiu
    Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
    0745-009633

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    34
    Masina
    Hyundai Galloper 2.5TDI LWB,Suzuki Jimny,Ford Fiesta 1.8TD,Yamaha TT600E

Apoi nu exista termeni de comparatie intre motorul pe benzina si diesel.
    Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Salutare !
    Dacă se poate vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi, păreri.
    Stau in dilema ce sa iau Galloper sau Grand Vitara pānă īn 3000 de euro.
    Vă mulțumesc și aștept părerile dumneavoastră!
    Respect!

Galloper
    - ai spatiu mai mult decat suficient, varianta LWB se face pat in interior daca ai si al 3-lea rand de scaune.
    - ca si putere, 2.5-ul (99cp) este decent si relativ suficient (depinde foarte mult si cat de alergat este). Daca este abuzat se fisureaza chiulasa fix intre supape, un radiator supradimensionat ajuta dar pana la un punct.
    - impozit anual 960 ron , RCA aprox 800 ron/an (discutabil in functie de BonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.
    - comoda , solida si da impresia de bivol
    - Cutia nu ajuta prea mult la drum lung si este destul de scurta insa cand vine vorba de carat/tras este foarte bine etajata. Cuplu foarte bun in toate treptele.
    - probleme cu rugina are in cateva zone specifice , depinde foarte mult daca e importata din vreo tara nordica (am vazut cateva putrede pe dedesubt). De evitat cele cu sasiul putred de rugina, seria este pansonata pe partea din dreapta spate , in dreptul rotii.

GV 1
    - spatiul este redus dar in functie de modul de organizare, incap relativ multe. Un portbagaj nu strica daca bagajele sunt numeroase.
    - 2.0 TD (87cp) bunicel dupa 2000 de ture cu masina incarcata dar sa nu te astepti la vreun avion. Recomand benzinar daca iti place condusul sportiv.
    - impozit anual 180 ron , RCA aprox 400 ron/an (~bonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.
    - mica si fasneata dar feeling-ul de bivol nu dispare complet.
    - relativ usoara si se intinde bine la drum cu sarcina sau fara.
    - rugina destul de multa la caroserie. De evitat cele cu km putini dar cu interior foarte uzat.

Din start pare ca ce este mai mic este si mai atractiv insa daca spatiul atarna mai greu , prima varianta este cea castigatoare.
    Demn de luat in seama ar fi si Delica/L300/H-1/Starex/XL7 daca spatiul este intr-adevar critic dar cu alte costuri.

Data Inscriere
    Nov 2017
    Varsta
    33
    Masina

Citat Postat original de Sefulik Vizualizare Mesaj
    Galloper
    - ai spatiu mai mult decat suficient, varianta LWB se face pat in interior daca ai si al 3-lea rand de scaune.
    - ca si putere, 2.5-ul (99cp) este decent si relativ suficient (depinde foarte mult si cat de alergat este). Daca este abuzat se fisureaza chiulasa fix intre supape, un radiator supradimensionat ajuta dar pana la un punct.
    - impozit anual 960 ron , RCA aprox 800 ron/an (discutabil in functie de BonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.
    - comoda , solida si da impresia de bivol
    - Cutia nu ajuta prea mult la drum lung si este destul de scurta insa cand vine vorba de carat/tras este foarte bine etajata. Cuplu foarte bun in toate treptele.
    - probleme cu rugina are in cateva zone specifice , depinde foarte mult daca e importata din vreo tara nordica (am vazut cateva putrede pe dedesubt). De evitat cele cu sasiul putred de rugina, seria este pansonata pe partea din dreapta spate , in dreptul rotii.

GV 1
    - spatiul este redus dar in functie de modul de organizare, incap relativ multe. Un portbagaj nu strica daca bagajele sunt numeroase.
    - 2.0 TD (87cp) bunicel dupa 2000 de ture cu masina incarcata dar sa nu te astepti la vreun avion. Recomand benzinar daca iti place condusul sportiv.
    - impozit anual 180 ron , RCA aprox 400 ron/an (~bonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.
    - mica si fasneata dar feeling-ul de bivol nu dispare complet.
    - relativ usoara si se intinde bine la drum cu sarcina sau fara.
    - rugina destul de multa la caroserie. De evitat cele cu km putini dar cu interior foarte uzat.

Din start pare ca ce este mai mic este si mai atractiv insa daca spatiul atarna mai greu , prima varianta este cea castigatoare.
    Demn de luat in seama ar fi si Delica/L300/H-1/Starex/XL7 daca spatiul este intr-adevar critic dar cu alte costuri.
    Mersi mult domnule!
    Foarte la obiect răspunsul! 😉

Mersi mult domnule!
    Foarte la obiect răspunsul! 😉
    Cu cea mai mare placere si spor la cautari! :)

Data Inscriere
    Nov 2017
    Varsta
    33
    Masina

Se poate inchide !
    Multumesc mult tuturor pentru sfaturi !
    Am gasit un freelander 2.0 , cutie automata din 2003 si l-am luat la pret bun !
    Multumesc inca odata !