Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Galloper sau Grand Vitara?


Maryusache

Postări Recomandate

Salutare !

Dacă se poate vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi, păreri.

Stau in dilema ce sa iau Galloper sau Grand Vitara până în 3000 de euro.

Vă mulțumesc și aștept părerile dumneavoastră!

Respect!

Editat de Maryusache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Da , așa e ...scuzele mele.

Aș vrea să o folosesc zi de zi dar sa am si spatiu când ies cu familia , bagaje , copii ,una alta.

Nu vreau sa fac offroad extrem cu ea , dar sa am și cu ce când merg la munte . ,😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

La Grand Vitara pana in 2005, nu-ti incap 4 oameni si bagaje pt un concediu in portbagaj. (Eu pun cateva geamantane deasupra... dar scopul e sa ma duca macar in offroad mediu. Nu stiu Galoper de ce e in stare.)

 

Galoper.... uau... ce de spatiu https://http2.mlstatic.com/galloper-exeed-25-td-intercooler-turbo-lwb-2001-7-pasajeros-D_NQ_NP_560305-MLA20848990080_082016-F.jpg.... (sper ca am nimerit poza corecta pe google)

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot spre ăla mă înclin și eu Irod... Acum mă tot documentez cu consumul și întreținerea .

 

ÃŽnțeleg Cristian , exact una ca a ta am găsit (la culoare mă refer)mersi de info . E spațios Galloper-ul.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

eu as incerca si un teracan...sunt masini bune...mai jos ai una utilitara...deci impozit mic...

https://www.olx.ro/oferta/hyundai-terracan-full-options-autoutilitara-automatic-4x4-ID93B2j.html#c63887b86d

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Subiectiv sau nu,votez si eu pt Galloper.Dupa ce am blocat EGR,a crescut consumul cu aproximativ 1L-1,5L.Altfel consum urban am undeva la 11-12,extraurban undeva la 8-9.Si daca tot ei,incearca unul cu interior de piele.E mare diferenta intre scaunele de piele si cele de stofa/pinza

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Musai trebuie sa le probeze pe amandoua, asa din gurile forumului nu cred ca este inteligenta alegerea. Am si eu o intrebare la posesori: nu este puturos motorul de 2.5 la masa Galloperului? Pentru ca mie, la GV cu 110cp si o tona jumatate mi se pare ca este la limita.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Ar fi mai indicat sa fie autoutilitara in acte Galloper-ul?

La motor pana in 2.5, sunt mai scumpe taxele (impozit + asigurare + rovigneta) la autoutilitara fata de autoturism. Deci nu este indicat sa fie autoutilitara. Merita doar cand exista taxa de inmatriculare/timbru, dar numai pentru inmatriculare. Daca se va introduce iar o taxa aberanta, mai vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Musai trebuie sa le probeze pe amandoua, asa din gurile forumului nu cred ca este inteligenta alegerea. Am si eu o intrebare la posesori: nu este puturos motorul de 2.5 la masa Galloperului? Pentru ca mie, la GV cu 110cp si o tona jumatate mi se pare ca este la limita.

 

Pai galloperul nu e masina de fuga.Adica la drum intins mergi undeva la 100-110.Are 100 de cai,suficienti pt ea.La o adica se poate pune motor de Mitsu.Suzuki se stie ca toate is problematice la tabla,ai spatiul limitat.Garnd vitara doar daca gasesti varianta XL ca sa te multumeasca spatiul

Editat de CatalinU
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

La motor pana in 2.5, sunt mai scumpe taxele (impozit + asigurare + rovigneta) la autoutilitara fata de autoturism. Deci nu este indicat sa fie autoutilitara. Merita doar cand exista taxa de inmatriculare/timbru, dar numai pentru inmatriculare. Daca se va introduce iar o taxa aberanta, mai vedem.

 

Din cate stiu eu,impozitul al o autoutilitara e mai mic ca la un autotrusim.Asigurarea si rovignieta sunt mai mari

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

La motor pana in 2.5, sunt mai scumpe taxele (impozit + asigurare + rovigneta) la autoutilitara fata de autoturism. Deci nu este indicat sa fie autoutilitara. Merita doar cand exista taxa de inmatriculare/timbru, dar numai pentru inmatriculare. Daca se va introduce iar o taxa aberanta, mai vedem.

 

Mersi Optimus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Ar fi mai indicat sa fie autoutilitara in acte Galloper-ul?

 

Colegule asta numai tu poti stii. Cu cati pasageri mergi , pe unde mergi , cat esti de prudent sau nu. Adica sunt multi colegi care au utilitare ( cu 2 locuri in carte ) si au banchete in spate si merg cu mai multi pasageri. Totusi d.p.d.v. legal e dubios cred daca te prinde politia. Ma gandesc ca e ca si cum ai duce oameni in bena de la basculanta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Colegule asta numai tu poti stii. Cu cati pasageri mergi , pe unde mergi , cat esti de prudent sau nu. Adica sunt multi colegi care au utilitare ( cu 2 locuri in carte ) si au banchete in spate si merg cu mai multi pasageri. Totusi d.p.d.v. legal e dubios cred daca te prinde politia. Ma gandesc ca e ca si cum ai duce oameni in bena de la basculanta.

 

Da , ai dreptate.

Cu familia nu în 2 o sa merg ... La autoturism rămân.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Am si eu o intrebare la posesori: nu este puturos motorul de 2.5 la masa Galloperului? Pentru ca mie, la GV cu 110cp si o tona jumatate mi se pare ca este la limita.

GV mea 5 usi cu 123 de cai, se misca ca o masina normala (moderna). Nu te da pe spate in trafic, da nici nu tre sa te rogi de ea. Si in teren e suficienta puterea. (Bine ca nu am luat motor mai mic :wink:)

 

PS: De Galoper nu stiu :grin:

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare