Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Galloper sau Grand Vitara?


Maryusache

Postări Recomandate

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Salutare !

Dacă se poate vă rog să mă ajutați cu niște sfaturi, păreri.

Stau in dilema ce sa iau Galloper sau Grand Vitara până în 3000 de euro.

Vă mulțumesc și aștept părerile dumneavoastră!

Respect!

 

 

 

Galloper

- ai spatiu mai mult decat suficient, varianta LWB se face pat in interior daca ai si al 3-lea rand de scaune.

- ca si putere, 2.5-ul (99cp) este decent si relativ suficient (depinde foarte mult si cat de alergat este). Daca este abuzat se fisureaza chiulasa fix intre supape, un radiator supradimensionat ajuta dar pana la un punct.

- impozit anual 960 ron , RCA aprox 800 ron/an (discutabil in functie de BonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.

- comoda , solida si da impresia de bivol

- Cutia nu ajuta prea mult la drum lung si este destul de scurta insa cand vine vorba de carat/tras este foarte bine etajata. Cuplu foarte bun in toate treptele.

- probleme cu rugina are in cateva zone specifice , depinde foarte mult daca e importata din vreo tara nordica (am vazut cateva putrede pe dedesubt). De evitat cele cu sasiul putred de rugina, seria este pansonata pe partea din dreapta spate , in dreptul rotii.

 

 

GV 1

- spatiul este redus dar in functie de modul de organizare, incap relativ multe. Un portbagaj nu strica daca bagajele sunt numeroase.

- 2.0 TD (87cp) bunicel dupa 2000 de ture cu masina incarcata dar sa nu te astepti la vreun avion. Recomand benzinar daca iti place condusul sportiv.

- impozit anual 180 ron , RCA aprox 400 ron/an (~bonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.

- mica si fasneata dar feeling-ul de bivol nu dispare complet.

- relativ usoara si se intinde bine la drum cu sarcina sau fara.

- rugina destul de multa la caroserie. De evitat cele cu km putini dar cu interior foarte uzat.

 

Din start pare ca ce este mai mic este si mai atractiv insa daca spatiul atarna mai greu , prima varianta este cea castigatoare.

Demn de luat in seama ar fi si Delica/L300/H-1/Starex/XL7 daca spatiul este intr-adevar critic dar cu alte costuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Galloper

- ai spatiu mai mult decat suficient, varianta LWB se face pat in interior daca ai si al 3-lea rand de scaune.

- ca si putere, 2.5-ul (99cp) este decent si relativ suficient (depinde foarte mult si cat de alergat este). Daca este abuzat se fisureaza chiulasa fix intre supape, un radiator supradimensionat ajuta dar pana la un punct.

- impozit anual 960 ron , RCA aprox 800 ron/an (discutabil in functie de BonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.

- comoda , solida si da impresia de bivol

- Cutia nu ajuta prea mult la drum lung si este destul de scurta insa cand vine vorba de carat/tras este foarte bine etajata. Cuplu foarte bun in toate treptele.

- probleme cu rugina are in cateva zone specifice , depinde foarte mult daca e importata din vreo tara nordica (am vazut cateva putrede pe dedesubt). De evitat cele cu sasiul putred de rugina, seria este pansonata pe partea din dreapta spate , in dreptul rotii.

 

 

GV 1

- spatiul este redus dar in functie de modul de organizare, incap relativ multe. Un portbagaj nu strica daca bagajele sunt numeroase.

- 2.0 TD (87cp) bunicel dupa 2000 de ture cu masina incarcata dar sa nu te astepti la vreun avion. Recomand benzinar daca iti place condusul sportiv.

- impozit anual 180 ron , RCA aprox 400 ron/an (~bonusMalus) , rovinieta 120 ron/an.

- mica si fasneata dar feeling-ul de bivol nu dispare complet.

- relativ usoara si se intinde bine la drum cu sarcina sau fara.

- rugina destul de multa la caroserie. De evitat cele cu km putini dar cu interior foarte uzat.

 

Din start pare ca ce este mai mic este si mai atractiv insa daca spatiul atarna mai greu , prima varianta este cea castigatoare.

Demn de luat in seama ar fi si Delica/L300/H-1/Starex/XL7 daca spatiul este intr-adevar critic dar cu alte costuri.

Mersi mult domnule!

Foarte la obiect răspunsul! 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Se poate inchide !

Multumesc mult tuturor :cl pentru sfaturi !

Am gasit un freelander 2.0 , cutie automata din 2003 si l-am luat la pret bun !

Multumesc inca odata !:tk

 

Loooool

 

Las ca iti faci tu de acum buget.

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Adevărul este ca cele mai multe topicuri sunt deschise de posesori Land Rover, care cer sfaturi pentru a lor taraboante, sfaturi nu cum sa le modifice, ce cum sa le mai repare!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Galloper sau Grand Vitara?

 

Vroiam mult Galloper dar nu a fost de ajuns bugetul... Acum dacă am greșit că am luat Land Rover , om trai și om vedea!:grin:

Salutare și numai bine!

 

S-o stapanesti sanatos si sa te plimbi mult si bine cu ea ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare