GTC Auto Shop
Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 11

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    50

Implicit Nu bagă caldură suficient īn habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

Azi am observat că, la 25 grade, pe climă, după ce s-a īncălzit cāt de cāt habitaclu, la aeratoare venea curent rece. Am dat clima la maxim ( 32 grade ) si bagă caldură cam cāt băga la 24 - 25 grade īnainte.
    Am verificat furtunele de intrare īn bord la radioator şi sunt fierbinţi. Temperatura lichidului de racire, la bord ( pe ceas ) e aceeaşi pe care o am mereu ( termostat, radiator ok).
    Menţionez că este vorba de un y61, an 2003, motor ZD30DDti, 158 CP
    Care ar fi problema? Există vreun senzor de climă īn interior sau vreun robinet blocat la radiatorul din bord?
    Mulţumesc anticipat.
    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    40
    Masina
    DISCOVERY 2 - AUTOMAT

Implicit Re: Nu bagă caldură suficient īn habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

La mine , la discovery...furtunele erau calde..dar radiatorul de caldura era colmatat 70%...si nu mai circula apa prin el cum trebuie...l-am schimbat si acum merg in pielea goala in masina..😂😂😂
    Radiatorul zici ca este ok...l-ai verificat?
    suzuky vitara - padure
    discovery 2 - expeditii
    SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    50

Ce are radiatorul daca furtunele care intra in bord sunt fierbinti? Furtunele vin din motor, nu din radiator.
    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Moderator
    Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    54
    Masina
    LRD '91(motor BMW M51) - " Ursmobilu' " Nissan Navara D40 - "de servici" Dacia Solenza - "de piata"

Citat Postat original de madax Vizualizare Mesaj
    Ce are radiatorul daca furtunele care intra in bord sunt fierbinti? Furtunele vin din motor, nu din radiator.
    N-ai citit tot: e vorba de radiatorul de caldura... aka caloriferul din bord!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    50

Eu cred ca se referea la radiatorul instalatiei de racire, nu la cel din bord. Daca se referea la cel din bord, de ce se incalzeste la 32°?
    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

WTF... pt ca , radiatorul de incalzire din bord,fiind infundat ,ingropat ,acoperit cu pamanat si praf mai mult nu poate.... chiar daca apa care intra in el din motor este la 89C, ca ai termostat bun si instalatie ok.... si aici intreba omul daca ai ...ca daca ai avea sa spunem un radiator marit si fara termostat ar veni apa la 35 C daca mergi ~10 km cu masina pe racoarea asta....

Clima, (banui ca aveti stimabile domn clima),de obicei are un senzor de temperatura undeva la interior ,dar degeaba cere senzoru caldura conform cu utilizatorul daca radiatorul praf nu poate ....
    Principiul si problema este aceeasi indiferent ca-i Nissan,Suzuki,Jeep sau Land Rover....
    Last edited by RZV; 15th November 2017 at 09:29.
    Dacă de īntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    50

Problema e ca masina nu a facut off road, sa scot namolul cu lopata. Se mai depune mizerie, ca la orice masina, dar nu cred ca a acoperit radiatorul de interior ca sa nu mai dea caldura.
    By the way, am rezolvat problema, am aerisit instalatia de racire.
    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    50

Problema e ca masina nu a facut off road, sa scot namolul cu lopata. Se mai depune mizerie, ca la orice masina, dar nu cred ca a acoperit radiatorul de interior ca sa nu mai dea caldura.
    By the way, am rezolvat problema, am aerisit instalatia de racire. Multumesc lui Luigi pt sfaturi.
    GREEN DRAGON Y61, 3,0

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Foarte bine, spor!

Problema semnalata apare la 90% din masinile fara filtrul pentru habitaclu.cu sau fara AC sau clima...

Problema data de tine,nu a avut toate datele...cum a luat aer instalatia? Ca de la sine nu prea are cum.
    Ai spus ca totul este ok, acolo . Sau ai uitat sa ne spui ca au fost ceva interventii ?

PS : o sa incerc stomatologul pe forum...urasc mirosul ala specific, mi se face rau cand aud freza in functiune nu mai pierd timp asteptand si sigur va fi mai ieftin rezultatul ,
    Dacă de īntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    36

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    Foarte bine, spor!

PS : o sa incerc stomatologul pe forum...urasc mirosul ala specific, mi se face rau cand aud freza in functiune nu mai pierd timp asteptand si sigur va fi mai ieftin rezultatul ,
    Sfatul meu e sa te duci la veterinar! Sigur ai limbrici!
    Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima