Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003


madax

Postări Recomandate

Azi am observat că, la 25 grade, pe climă, după ce s-a încălzit cât de cât habitaclu, la aeratoare venea curent rece. Am dat clima la maxim ( 32 grade ) si bagă caldură cam cât băga la 24 - 25 grade înainte.

Am verificat furtunele de intrare în bord la radioator şi sunt fierbinţi. Temperatura lichidului de racire, la bord ( pe ceas ) e aceeaşi pe care o am mereu ( termostat, radiator ok).

Menţionez că este vorba de un y61, an 2003, motor ZD30DDti, 158 CP

Care ar fi problema? Există vreun senzor de climă în interior sau vreun robinet blocat la radiatorul din bord?

Mulţumesc anticipat.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

La mine , la discovery...furtunele erau calde..dar radiatorul de caldura era colmatat 70%...si nu mai circula apa prin el cum trebuie...l-am schimbat si acum merg in pielea goala in masina..😂😂😂

Radiatorul zici ca este ok...l-ai verificat?

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Ce are radiatorul daca furtunele care intra in bord sunt fierbinti? Furtunele vin din motor, nu din radiator.

 

N-ai citit tot: e vorba de radiatorul de caldura... aka caloriferul din bord!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Eu cred ca se referea la radiatorul instalatiei de racire, nu la cel din bord. Daca se referea la cel din bord, de ce se incalzeste la 32°?

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

WTF... pt ca , radiatorul de incalzire din bord,fiind infundat ,ingropat ,acoperit cu pamanat si praf mai mult nu poate.... chiar daca apa care intra in el din motor este la 89C, ca ai termostat bun si instalatie ok.... si aici intreba omul daca ai ...ca daca ai avea sa spunem un radiator marit si fara termostat ar veni apa la 35 C daca mergi ~10 km cu masina pe racoarea asta....

 

Clima, (banui ca aveti stimabile domn clima),de obicei are un senzor de temperatura undeva la interior ,dar degeaba cere senzoru caldura conform cu utilizatorul daca radiatorul praf nu poate ....

Principiul si problema este aceeasi indiferent ca-i Nissan,Suzuki,Jeep sau Land Rover....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Problema e ca masina nu a facut off road, sa scot namolul cu lopata. Se mai depune mizerie, ca la orice masina, dar nu cred ca a acoperit radiatorul de interior ca sa nu mai dea caldura.

By the way, am rezolvat problema, am aerisit instalatia de racire.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Problema e ca masina nu a facut off road, sa scot namolul cu lopata. Se mai depune mizerie, ca la orice masina, dar nu cred ca a acoperit radiatorul de interior ca sa nu mai dea caldura.

By the way, am rezolvat problema, am aerisit instalatia de racire. Multumesc lui Luigi pt sfaturi.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Foarte bine, spor!

 

Problema semnalata apare la 90% din masinile fara filtrul pentru habitaclu.cu sau fara AC sau clima...

 

Problema data de tine,nu a avut toate datele...cum a luat aer instalatia? Ca de la sine nu prea are cum.

Ai spus ca totul este ok, acolo . Sau ai uitat sa ne spui ca au fost ceva interventii ?

 

PS : o sa incerc stomatologul pe forum...urasc mirosul ala specific, mi se face rau cand aud freza in functiune nu mai pierd timp asteptand si sigur va fi mai ieftin :grin: rezultatul , :pt

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

Foarte bine, spor!

 

PS : o sa incerc stomatologul pe forum...urasc mirosul ala specific, mi se face rau cand aud freza in functiune nu mai pierd timp asteptand si sigur va fi mai ieftin :grin: rezultatul , :pt

 

Sfatul meu e sa te duci la veterinar! Sigur ai limbrici!

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nu bagă caldură suficient în habitaclu - y61 ZD30DDti 158CP, 2003

 

:grin: aaaa..... ar cam trebui sa trec pe la unul.

Am nevoie de ceva sa scap repede....fara chinuri.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Salutare, pentru a nu dubla incerc sa postez aici problema mea cu inclzirea habitaclului unui Y61 ZD 30 an fabric 2007.

Am incercat toate variantele posibile sa fac sa functioneze caldura la relanti, dar am fost infrant.

- reparat vas expansiune - avea stutul de preaplin retezat;

- completat lichid in radiator - cam 2.5 l

- pus lichid in vasul de expansiune ( cel superior) care era gol…

- facut "aerisirea" conform manual

- verificat filtrul polen

In aceste conditii, la o turatie de peste 1300 rpm, apare caldura….. daca il las la relanti, in 2-3 min aerul suflat se raceste.

Verific intrarea in radiatorul habitaclu …. fierbinte, verific iesirea …. rece. Turez pret de 30 sec.... max 2000 rpm ….. revin, si ambele tevi sunt calde.

 

Reincerc aerisirea …. folosesc turatii superioare aporx 10 min…….cu ochi pe ceasul de temperatura …. aproape de jumatate ( vertical) ….. tin turatia ….. pe la 3000 …… ceasul se intreapta spre minim ….. oscileaza…. reduc turatia ...….. revine in pozitie vertical .........…

Las la relanti ...…… totul revine la normal …......…. adica baga aer rece iat teava de retur din habitaclu se raceste ….

 

Studiez capacul vasului de expansiune si pare oboist...……. voi incerca sa strangulez furtunul de prea plin ce duce la vasul secundar poate creste presiune in instalatie si se intampla vreo minune.

 

 

Ceva idei ??????

 

Multumesc

  • Like 1
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Pt. colegul @rupere2004

Daca zici ca la radiatorul din habitaclu ( Calorifer) intra lichid cald si iese rece, ai radiatorul infundat si trebuie curatat. Am vazut la Ovidiu Domide cum a curatat caloriferul meu: desfacut cele 2 furtune ( intrare si iesire), golit caloriferul de lichid de racire, turnat in interior printr-o palnie, DETARTAT, lasat cel putin o ora sa curete ( cum vezi la reclama cu Mister MUSCULO :) - bolboroseste si scoate jegul depus ), spalat cu jet de apa caloriferul pana iese apa curata ( daca nu iese, reiei operatia cu detartat si il lasi mai mult sa lucreze), apoi golesti si il umpli cu lichid de racire si faci aerisirea instalatiei de racire a masinii.

Succes!

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare