Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achiziție nouă...Disco 2 facelift


fulgeras

Postări Recomandate

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Deci toata modificare asta mă costă 225£+245£+transportul...adică vreo 500£...se merită asta, sau mai bine cumpăr o cutie de transfer SH? Ideea îi că vreau să umblu în ea, din cauză unui joc mai maricel în cutia de transfer...adică când las de accelerație de aude ca si cum ai lovi 2 ciocane...Am un joc prea mare acolo în cutia de transfer...zic asta că am lăsat cutia la liber, poziția N Si nu am tras frâna de mână si am mișcat de cardane si de acolo provine jocul...Si plus de asta am si o scurgere de ulei unde prinde cutia de transfer pe cutia de viteze...îi ulei de grup, mai negricios...

Editat de fulgeras
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Ce merita numai tu poti sa decizi ca timoneria e exagerat de scumpa nu kitul, daca gasti timonerie mai ieftin, eventual de D1 si o adaptezi sau se pot face tot felul de smecherii chiar si cu valva de la EGR refolosita atunci deja pretul kitului de conversie nu excede pretul uneu cutii SH la care s-ar putea sa fi nevoit sa ii faci reparatie si ei, pt jocul din cardane e nevoie de asta http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/diy-rebuild-kits/lt230-rebuild-kits/lt230-master-rebuild-kit.html

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Am încercat să comand tot kit-ul, inclusiv timoneria, si kit pentru jocul din cardane...Nu am prea reusit, trebuie sa fac plata în avans, dar nu am reusit să ajung la bancă sa pun banii pe card...Am asistența la coborâre, vreau să o anulez din calculatorul masinii, vreau să scap de baririle de torsiune...Vreau să o inalt un pic mai mult...:grin:...Vreau si flex la punți mai mult si mai încolo vreau sa comand de la ASCHROFT toate cele necesare în punți să fie heavy duty!

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Salut,după cum ziceam și când ne-am întâlnit lasa-l pe asta asa cum e și ia disco1 ala fără caroserie să-l faci de joaca,se pretează mai bine la asa ceva... Și mai ieftin.

  • Like 1

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Toată lumea zice să îi dau pace la masina asta asa cum îi...treaba cu sasiul ăla de Disco 1 a căzut...până să mă duc după el, deja era la un centru de colectat fier vechi, m-am dus acolo după el, este acolo, dar nu mai vrea să îl vândă proprietarul de acolo, îl face el pentru joacă...îi plac si lui astea ccu "ciocolată " !

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Vă salut!

 

As dori să îi fac barE de metal față -spate la al meu coteț, si am posibilitatea să tai toate tablele la jet de apă sau laser...Dar treaba îi că nu am un desen la piesele necesare unei barE...Si după doar să fie sudate...să nu le tai din flex, că nu se pot tăia drept...Si doresc să întreb, nu cumva deține cineva vreun desen cu cotele astea? Numa introduse în CNC si gata...doar sudate după...

Editat de Astral
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Va salut!

 

Am decis cu viitoarea me sotie, sa nu mai investesc bani in masina si sa ma intorc la prima dragoste, care si pentru ea ii la fel, adica patrol y60...masina ii faina, dar nu pentru ce vreau eu,adica mai de padure, noroaie, un alta...se inclina mai mult spre suv...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Bafta si bine faci, ca dupa postarea ta nr. 53 eu unul am ajuns la concluzia ca nu meriti sa detii un D2 ca sa-ti bati loc de el.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Bafta si bine faci, ca dupa postarea ta nr. 53 eu unul am ajuns la concluzia ca nu meriti sa detii un D2 ca sa-ti bati loc de el.

 

Dacă si-ar bate toți joc de el cum mi-am bătut eu, si ar baga banii PE care i-am băgat si PE care vroiam să îi bag, apăi atunci ar fi numai masini foarte întreținute si CU care nu ți-ar fi frică să mergi cu ele...oriunde ai pleca !!!

Editat de Astral
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Dacă si-ar bate toți joc de el cum mi-am bătut eu, si ar baga banii PE care i-am băgat si PE care vroiam să îi bag, apăi atunci ar fi numai masini foarte întreținute si CU care nu ți-ar fi frică să mergi cu ele...oriunde ai pleca !!!

 

Man, e vorba ca multi o dau in romanisme si gherlisme batjocorind masinile dupa capul lor. Stii ca vorba aia "inveti taranul ce-i sofranul" e inventata de romani. :x

 

bafta cu patrolul, e mai din topor ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, e vorba ca multi o dau in romanisme si gherlisme batjocorind masinile dupa capul lor. Stii ca vorba aia "inveti taranul ce-i sofranul" e inventata de romani. :x

 

bafta cu patrolul, e mai din topor ala.

 

Te salut!

 

Oare, ce batjocura era daca inaltam masina un pic si ii puneam alte planetare, diferentiale? crezi ca se vedea la estetica? eu zic ca nu...eu vroiam sa o duc spre perfectiune masina asta, doar ca daca o bag la padure, in primul rand imi pare foarte rau mie de ea, si al doilea rand sunt banii mei, munca mea, si nu imi bat joc eu de mine!!! si daca multa lume de aici, poate ma acuza, am vrut sa fac masina exact ca a unui turc, defapt sunt mai multii, o gasca tare faina, pe youtube ii gasiti OFF ROAD TURKYE, pe Mrs. Selim Ustaoglu...uita-te acolo si dupa vei intelege ce am vrut sa fac cu masina asta, dar sunt prea multi banii, si nu sunt dispus sa investesc atata in masina...totul trebuie refacut de la zero...cutie viteze, planetare, diferentiale...absolut tot...

Editat de DKW
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Eu ma refeream la batjocura asta:

...Am asistența la coborâre, vreau să o anulez din calculatorul masinii, vreau să scap de baririle de torsiune...Vreau să o inalt un pic mai mult...:grin:...Vreau si flex la punți mai mult !

am mai explicat de nenumarate ori.... daca nu te satisface un D2 asa cum a fost el scos din fabrica, ma refer la inaltime si dimensiunea rotilor + sisteme avansate, apoi te apuci sa anulezi sistemele(avansate pt vremea lor) care sunt eficiente doar pt ca nu intelegi la ce folosesc sau nu stii sa le folosesti asta o consider batjocura... ACE e un sistem exceptional care are implicare si in condusul off-road prin asa numitul "side sloap detection" si vehiculele dotate cu ACE au flexare mai buna decat cele lara... las-o asa si ia-ti altceva din care poti face monster truck fara sa-l distrugi.

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Eu ma refeream la batjocura asta:

am mai explicat de nenumarate ori.... daca nu te satisface un D2 asa cum a fost el scos din fabrica, ma refer la inaltime si dimensiunea rotilor + sisteme avansate, apoi te apuci sa anulezi sisteme avansate pt vremea kor care sunt eficiente doar pt ca nu intelegi la ce folosesc sau nu stii sa le folosesti asta o consider batjocura... ACE e un sistem exceptional care are implicare si in condusul off-road prin asa numitul "side sloap detection" si vehiculele dotate cu ACE au flexare mai buna decat cele lara... las-o asa si ia-ti altceva din care poti face monster truck fara sa-l distrugi.

 

Îmi place si mie sistemul...l-am si folosit, nu am ce să îi bag de vină...dar dacă dacă o înalt un pic, nu derutez sistemul în funcționarea lui? Pe spate am văzut că ar fi problema, la bieleta care vine mufa în ea...cea de plastic...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Si mie mi-a luat mult sa inteleg ce inseamna un Disco 2... Nu e deloc la fel ca un Disco 1 si nicidecum nu seamana cu un Patrol care este cu totul altfel construit... Pe Patrol nu ai management adaptiv motor/injectie, ACE, Traction Control, Hill Descent Control, SLS, etc... si dupa multe studii, am ajuns la concluzia ca nu poti sa pui roti mari pe un Disco 2... pentru ca nu mai merge deloc asa cum a fost gandit. ABS-ul nu mai functioneaza in parametri, Traction Control la fel, motorul nici el, etc...

 

Patrol-ul e mult mai simplu, heavy-duty, mecanic si rezistent... poti sa pui 33-uri aproape fara sa faci nimic. Dar nu e Disco :grin: Sau invers ,depinde din ce punct privesti.

 

Exista un kit de modificare pentru senzorii aia de inaltime de pe spate de plastic, gen "cercei mai lungi" dar asta am vazut pentru un kit de +2" / 5cm, oricum nimic spectaculos incat sa intre 35"uri... Insa acei senzori sunt pentru pernele de aer, nu pentru ACE.

 

Rotile mai mari nu ar afecta sistemul ACE - daca masina e dreapta, el raspunde la accelerometre in principal, care sunt statice pe caroserie - unul sub masina si unul sus pe plafon. Insa ar afecta foarte mult ABS, franare, traction control, si mai ales motor (plus temperatura gazelor de evacuare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

....

Rotile mai mari nu ar afecta sistemul ACE - daca masina e dreapta, el raspunde la accelerometre in principal, care sunt statice pe caroserie - unul sub masina si unul sus pe plafon. ....

Atat rotile mai mari cat si inaltarea afecteaza ACE in sensul in care pt a functiona 100% corect la orice modificare din asta trebuie recalibrate accelerometrele cu tester deoarece s-a modificat distanta lor fata de sol :wink:

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Nu am să îi mai fac nimic la masină, am fost sunat de diferiți oameni, că îi prea scumpă masina, unul a zis către mine că îi cel mai scump Disco 2 de pe net, si tot felul de aberații...o să îi mai revizuiesc jocul în cutia de transfer, să văd, poate îi comand si diferentilul central cu blocant, să anulez egr si c-am atâta...Dacă nu pot să o vând, nu îi bai, o țin ca masină de oras si mers la munte, asa plimbări soft...întrebarea mea, afectez cutia de viteze dacă trag o platformă după masină? Platforma goală are vreo 650 kg, este de 2700 kg, foarte solidă...are de suferit cutia automată dacă trag după masină platforma respectivă? 20171208_141310_800x600.jpg.764d1f4e93828be0030de944c7fa3e4d.jpg20171208_141150_800x600.jpg.fe9b20f80ff92ac0120a580aa83638e3.jpg20171208_141208_800x600.jpg.83bdf97dc11363c96f89eb16a580ea38.jpg

Editat de fulgeras
Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Sunt scrise in Owner's handbook toate masele admise(vehicle weights si towing weights)... binenteles ca toate datele sunt valabile pt vehicul echipat standard cum a iesit din fabrica cu rotile la dimensiunea si presiunea recomandata, daca rotile sunt mai mari si la alte presiuni totul e loterie si depinde cat de bine functioneaze racirea, motorul, etc,... cu echipare standard remorca poate avea max 3500Kg, trebuie tinut cont si de cat de incarcata sau ingreunata e masina in sine

 

D2 in general sunt masini bune pt tractat cu respectarea unor conditii... sunt descrise si alea in manualul de utilizare

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Te salut!

 

Oare, ce batjocura era daca inaltam masina un pic si ii puneam alte planetare, diferentiale? crezi ca se vedea la estetica? eu zic ca nu...eu vroiam sa o duc spre perfectiune masina asta, doar ca daca o bag la padure, in primul rand imi pare foarte rau mie de ea, si al doilea rand sunt banii mei, munca mea, si nu imi bat joc eu de mine!!! si daca multa lume de aici, poate ma acuza, am vrut sa fac masina exact ca a unui turc, defapt sunt mai multii, o gasca tare faina, pe youtube ii gasiti OFF ROAD TURKYE, pe Mrs. Selim Ustaoglu...uita-te acolo si dupa vei intelege ce am vrut sa fac cu masina asta, dar sunt prea multi banii, si nu sunt dispus sa investesc atata in masina...totul trebuie refacut de la zero...cutie viteze, planetare, diferentiale...absolut tot...

 

Salut,probabil ca o sa vezi cat de curand un Disco 2 asemanator cu al turcilor de la Kayalar...masina a fost achizitionata din Germania special pentru aceste modificari,un facelift automat...a plecat de la Dobra inainte sa vii tu...Adi a luat legatura cu turcii,urmeaza sa mearga la Istambul sa vada ce si cum...poate ii vom avea musafiri la intalnirea anuala.

Modificarile nu sunt chiar accesibile,numai pe partea de transmisie inghite 5-6000 de euro,apoi suspensie,motor,management si ce va mai fi pe acolo...prin urmare se aduna sume,chiar daca are in spate un service al lui si cunostiinte solide in domeniul mecanicii.

Eu raman la parerea mea ca e mult mai usor si mai ieftin sa prepari un Disco1.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Nu am mai scris demult pe aici, masina a mers bine, sper foarte bine, până ieri, când mergeam pe drum linistit, am redus să depășesc un obstacol si când a schimbat în viteză inferioară a inceput să schimbe cu soc cutia de viteze...când reduc la viteza de 40 km/h, si când schimbă în trepte superioare la fel face...cred că mă lasă cutia de transfer...stând pe loc si mut maneta din N în D sau din N în R, se aude un soc... aveam de gând să o dau jos să o revizuiesc, dar luni, 26 februarie la programare la RAR...sper să ma țină măcar la RAR că nu o să mai umblu cu ea până atunci...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Am fost azi la tester cu masina, defapt la vreo 3, nici o eroare pe cutia de viteze...tot face socuri, dar nu stiu de ce...La unul dintre băieți a apărut un mesaj de necomunicare între motor si cutie...can message...atâta era eroare, nici un cod de defect...când am ajuns acasă am pus si eu pe al meu multimarca, dar degeaba...nici un cod de defect...nanocom îi pentru Discovery? Pot face diagnoza si la freelander, motor td4 cu nanocom-ul?

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Erori de CAN sunt multe si sunt relevante doar cu tester dedicat sa-l descrie clar ca pot fi diverse simptome, e important de stiut codul ala de pe ECU-ul transmisiei si eventual ce cod e pe motor, nanocom e pentru ce a fost cumparat si deblocat, pt Freelander 1 nanocom nu are soft de nici un fel, doar pt Fl2

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Mă uitam la testerul ăsta http://www.diagnoze4u.ro/cumpara/vxdiag-vcx-nano-pentru-land-rover-si-jaguar-cu-jlr-software-v141-7275877...cred că pot face diagnoză la Land-urile mele...si la Freelander...

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție nouă...Disco 2 facelift

 

Nu ai citit descrierea totusi? e doar pt protocoale post implementare EOBD, uite-te la "vehicle list" merge doar pe cele de dupa 2005, pe D2 e complet inutil, Freelanderul din ce an e?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare