Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30


y-61

Postări Recomandate

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

Eu am simpla masa, doar ca nu tractez nimic (bine, nici la offroad n-am mai mers de vreo 3-4 luni:grin:)

Ce vrei sa stii?

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

Vreau sa stiu cum se comporta daca ai anumite anomalii fata de cum era inainte cu masa dubla adica zgomote ciudate,smucituri in transmisie,cutie care da semne de oboseala gen schimbat greu treptele? Ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

subiectul a mai fist dezbatut pe larg prin alt topic . Normal ca exista diferente , rolul volantei cu dubla masa este sa taie varfurile de sarcina ale transmisiei. Nu e vreo filozofie de condus pe simpla masa dar trebuie sa fii mei "gentil" cu pedala de ambreiaj.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

Trepidatiile si vibratiile care le suporta inainte volanta acuma le resimte cutia cardan s.a.m.d? Adica am sanse sa pice cutia dupa o asemenea transformare? Si o sa am o pierdere de cuplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

La tractat ti-as recomandat sa pastrezi volanta cu masa dubla...Mai ales ca discutam de 3 to ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

Trepidatiile si vibratiile care le suporta inainte volanta acuma le resimte cutia cardan s.a.m.d? Adica am sanse sa pice cutia dupa o asemenea transformare? Si o sa am o pierdere de cuplu?

 

1.Nu , exclus, cutia nu pica de la volanta cu dubla masa

2.Nu, nu pierzi cuplu

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Volanta masa dubla versus volanta masa simpla patrol 2001 motor zd30

 

volanta cu masa dubla e folosita pentru "finetea" cu care se transmite momentul motor mai departe catre transmisie.

deasemenea prin faptul ca ai doua mase in miscare relative una fata de cealalta ,modurile proprii de vibratii si inertiile atelajului mobil vor fi diferite si aici ma refer la tot ce se invarte in motor

in plus mai e ceva ce face volanta cu masa dubla, filtreaza o parte din aciclismul motor

 

personal iti recomand pt tractare volanta simpla cu un disc HD si o placa de presiune cu arcuri mai solide :)

pt simplul motiv ca va avea o durabilitate mai mare in timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare