Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.


Blaga Sergiu

Postări Recomandate

Bună seara domnilor! De o săptămână încoace mașina lui tata (freelander td4 an 2001, manuală) între viteza 30-60km\h intră în frână de motor pentru 2-3 secunde după care îşi revine la normal. Nu se aprinde niciun martor în bord. S-a mai întâlnit cineva dintre dumneavoastră cu asemena problemă? Vă mulțumesc! Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Esti sigur ca-i frana de motor si nu TC?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Daca e frana de motor, desi nu vad cum s-ar intampla asta odata cu "darea in nas a masinii " trebuie sa creasca brusc turatia pe turometru ceea ce nu cred ca se intampla. Mai poate da in nas si daca se taie pentru o secunda alimentarea cu combustibil a motorului caz in care turatia scade brusc apoi revine, mi s -a intamplat mie. Ramai si fara servo, eram in curba, noroc ca aveam viteza mica.

Editat de bratu romeo
Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Mai poate da in nas si daca se taie pentru o secunda alimentarea cu combustibil a motorului caz in care turatia scade brusc apoi revine, mi s -a intamplat mie.

asta-i plauzibil dar spune-ne si cum s-a rezolvat

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Ar fi de verificat ambele pompe de motorina si senzorul de presiune de pe rampa de injectoare, eventual si returul de motorina.

Ar fi bine de stiut daca se manifesta in toate vitezele sau ceva specific (a 1-a si a 2-a de exemplu).

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Am luat mașina astă seară la o tură în afara orașului, şi apare problema si în treapta a 4-a şi 5-a. Am observat că turometrul nu crește. Mașina dă impresia că se îneacă, că nu se alimentează corect. Asta durează cam o secundă, două după care îşi revine, dar după puțin timp problema iar apare.

Editat de Blaga Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Asta poate semana si a overboost deja...e nevoie de diagnoza specializata cu tester pe date live cand se intampla fenomenul... sau mers la plezneala si eventual avut noroc :grin:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Sincer nu ştiu ce înseamnă overboost. Tata zicea că el nu a observat fenomenul la viteză mai mare, însă eu am fost acum o oră cu mașina şi mi-a apărut pe la 80-100 la oră, însă la viteză mai mică (40-60 m/oră)este mai evidentă(mai amplă) "picarea în nas".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Freelander td4 an 2001, manual, probleme in mers.

 

Bună ziua domnilor! Îmi cer scuze de întârziere, aproximativ acum 3 săptămâni tata a fost la tester cu mașina la un mecanic în Orăștie, jud. Hunedoara, iar de vină a fost debitmetrul de aer. Domnul mecanic nu are tester dedicat land rover, dar totuși a rezolvat problema. Zic că nu are, deorece testerul nu a citit eroarea HDC-ului, care nu mai funcționează, atunci când îl activez apare culoarea galbenă, și nu verde ca și atunci când funcționa. Totuși este foarte de treabă domnul cu service-ul, nu i-a luat bani la tata pe diagnoză.

Vă mulțumesc și vă doresc o zi bună!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare