Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

RRC '89 3.5 efi gpl problema


drayan

Postări Recomandate

Cum nu ma pot abtine, am mai achizitionat un acaret....'al din titlu.:grin:

Masina are 170.000 km iar instaltatia de gpl a fost montata in Belgia....in urma 4 ani cand masina avea 165.000 km...a rulat deci foarte putini km pe gaz.

Am luat-o de la Constanta si cel care mi-a vandut-o mi-a spus ca pe gpl masina nu sta la ralanti dar la turatii mai mari (1500rpm) merge ok. Am venit pe autostrada pe gaz si chiar a mers bine...mult mai bine decat ma asteptam eu...si parea chiar mai rapida pe gaz decat pe benzina. Instalatia este una clasica cu "plaman" marca Poliauto 83 C5. Am fost la vreo doi meseriasi din zona si mi-au recomandat sa cumpar un vaporizator nou....pt ca la acesta nu se mai regleaza ralantiul.Am cumparat si montat la meserias un Tomasetto AT07 Super de pana la 190 CP, si ca draq, nici acesta nu sta la ralanti...la fel ca vaporizatorul initial.Dupa o ora de stres si reglaje...meseriasul a obturat nitel admisia de aer la intrarea in filtru...culmea este ca apoi motorul sta la 800 rpm. Problema acum e alta.... nu se tureaza in sarcina mai mult de 3000 rpm....nici pe gaz si nici pe benzina....pt ca sigur nu are aer suficient.Daca ii scot dracia aia din filtru, pe bezina e ok insa pe gaz nu ajung nici la 2000rpm si parca se balbaie, fasaie si lesina:wtf1:

Mai trebuie verificat/inlocuit ceva?Are legatura cu sonda lambda?

Orice sugestie este binevenita.:old

PS.Motorul este cel de 166 cp "flapper".

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RRC '89 3.5 efi gpl problema

 

S-ar putea sa nu fie prea multi cunoscatori aici despre problema ta, daca stii engleza te sfatuiesc sa iti faci cont si sa intrebi aici https://www.aulro.com/afvb/lpg/ ca baietii aia sunt priceputi la toate

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: RRC '89 3.5 efi gpl problema

 

S-ar putea sa nu fie prea multi cunoscatori aici despre problema ta, daca stii engleza te sfatuiesc sa iti faci cont si sa intrebi aici https://www.aulro.com/afvb/lpg/ ca baietii aia sunt priceputi la toate

 

Multumesc frumos pentru link! O sa ma documentez si d-acolo. Am citit cateva informatii cu privire la modul de functionare al instalatiei si am cateva indicii pe care o sa i le comunic maine "meseriasului".:old

Don't believe everything you think!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare