Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep GC WJ 2002 - 4.0 Benzina + GPL - BUJII


danIstrate

Postări Recomandate

Salutari !

 

In primul rand, daca exista thread-ul cu intrebarea asta deja, va rog sa ma iertati ca am mai creat si eu unul si va rog directionati-ma si pe mine acolo.

 

Am si eu o intrebare. Am un GC 4.0 GPL si nu stiu ce bujii sa ii iau. Am de ales intre Beru normale si special pentru GPL, Champion ( cele standard ale masinii ) si Denso. Acum, nu stiu care ar fi cel mai bine sa le pun avand in vedere ca masina merge 99% pe GPL. PLZ help :)

 

Multumesc anticipat !

 

O seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep GC WJ 2002 - 4.0 Benzina + GPL - BUJII

 

Eu am o indoiala fata de Champion referitor la caliatate.

Unii comenteaza ca bujiile pentru gpl ar putea ajuta intr.o combustie mai eficienta si o temperatura corespunzatoare cilindru. Deci daca nu.s exagerat de scumpe alea pt gpl, ia din alea.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep GC WJ 2002 - 4.0 Benzina + GPL - BUJII

 

Pai cele Champion sunt 28 lei bucata. Cele Beru sunt 10 lei / bucata pentru benzina si 15 lei / bucata pt gpl. Eu am luat masina de la taica-miu si el mi-a zis ca a incercat tot felul de bujii, inclusiv beru si alte nebunii si ca intotdeauna s-a intors la Champion, pentru ca alea faceau motorul sa mearga cel mai bine... Sunt in dubii. Ca si la mine, masina tremura la relanti. Acul pe bord nu tremura in ton cu ea, dar ea tremura toata, de parca zici ca-s rupte tampoanele si danseaza motorul sub capota. Bine, e o exagerare, dar intelegi tu. Tremura cum tremuram noi cand ne e frig :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep GC WJ 2002 - 4.0 Benzina + GPL - BUJII

 

Pai cele Champion sunt 28 lei bucata. Cele Beru sunt 10 lei / bucata pentru benzina si 15 lei / bucata pt gpl. Eu am luat masina de la taica-miu si el mi-a zis ca a incercat tot felul de bujii, inclusiv beru si alte nebunii si ca intotdeauna s-a intors la Champion, pentru ca alea faceau motorul sa mearga cel mai bine... Sunt in dubii. Ca si la mine, masina tremura la relanti. Acul pe bord nu tremura in ton cu ea, dar ea tremura toata, de parca zici ca-s rupte tampoanele si danseaza motorul sub capota. Bine, e o exagerare, dar intelegi tu. Tremura cum tremuram noi cand ne e frig :D

 

Cauta bujii cu Iridiu,sunt pt Gpl,eu am scapat de tremurat cu ele.Pretul e destul de piperat,peste 30 lei/buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep GC WJ 2002 - 4.0 Benzina + GPL - BUJII

 

...Eu am luat masina de la taica-miu si el mi-a zis ca a incercat tot felul de bujii...

 

Foarte frumos din partea tatalui tau ca ti-a dat masina. Si eu ma pregatesc sa-i predau baiatului meu o masina , posibil o masina noua ca este antitalent la mecanica.

 

Sa revenim la problema ta,

 

1. Ai spus ca tatal tau a incercat tot felul de bujii, dar eu zic ca degeaba a incercat daca ele nu au fost compatibile cu motorul. Pot sa-ti spun ca bujiile de la WJ 4.7 nu sunt compatibile cu WJ 4.0.

 

2. In al doilea rand tu nu ai spus daca fuctionarea neregulata a motorului este pe benzina sau pe gaz. Daca ai merge la orice service de gaz sa reclami ca nu merge bine masina pe gaz, acestia deconecteaza instalatia de gaz si observa cum fuctioneaza motorul pe benzina. Daca motorul merge prost pe benzina insemna ca va trebui sa rezolvi problema si apoi sa te intorci la ei.

 

3. Pentru inceput, ia o tubulara de 16 si scoate prima bujie de langa radiatorul de racire motor, imortalizeaz-o cu telefonul si pune-o pe forum sa vedem si noi ce ai pe masina.

Editat de octaviannus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare