Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noua achizitie LC 150


Scorilo

Postări Recomandate

Va salut,

 

Dupa lungi cautari de masina off-road, ne-am oprit asupra noului Land Cruiser 150.

Motor 2,8l diesel, 177 cai, euro 6, automat, urina albastra, etc....

A sosit ieri, la Toyota Pitesti, carora le multumim pe aceasta cale pentru profesionalism.

Iata cateva poze cu masina, urmeaza mai multe odata ce ajung s-o scot de pe asfalt.

 

land1.thumb.jpg.5a2f6b6eebb9f0dfad466210df4c80a8.jpg

land2.thumb.jpg.3a2158410e57b9e35bd1bc9dadeebbfa.jpg

land3.thumb.jpg.4583e2e2709172f97aa6d1a03abfd8ee.jpg

land5.jpg.b6aeeed5da6636b62b43db45f31f4d4d.jpg

land6.jpg.06ced73c2471b0fdda6c2a87afc86ff0.jpg

 

Multumesc si colegului @radui pentru rabdare, l-am cam stresat, stiind ca este pasionat. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea la maxim....sincer ceva invidii sigur ai starnit...:) . Eu nu as avea inima sa bag o asa masina in offroad...poate cel mult la niste plimbari mai soft...mai prietenesti cu electronica de pe masina.

Mii...sute de mii de km fara evenimente....

Ps.....nu sunt invidios....asa sunt eu....:ha::ha::ha:

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Acum trebuie ceva MT-uri si troliu. Apoi span ! Foarte frumoasa. Care va fi destinatia masinii ? Sunt foarte curios.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Frumoasa jucaria. S-o stapanesti sanatos! Nu am intels cum e cu urina albastra...Electronica in teren nu mi se pare o asa mare tragedie, daca te dai mai cu incetinitorul si mai spre expeditie.. Din punctul meu de vedere problemele sunt gabaritul, unghiurile, tinichigeria,plasticaria in contact cu natura ..Dar daca ai sufletul mare, nu te superi din atata lucru...ca oricum banii i-ai dat/pierdut..

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua achizitie LC 150

 

E ca si cu nevasta: la inceput cu delicatetze, diesel de cea mai buna calitate, o zdruncin soft, si pe masura ce trece timpul, ajungem sa ne cunoastem :grin:

Masina va fi folosita zi de zi + iesiri de weekend. Deocamdata nu am cauciucuri pentru cele din urma. Trebuie sa-mi iau niste AT-uri cu jante cu tot.

Cu stima,

Editat de Scorilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

E ca si cu nevasta: la inceput cu delicatetze, diesel de cea mai buna calitate, o zdruncin soft, si pe masura ce trece timpul, ajungem sa ne cunoastem :grin:

Masina va fi folosita zi de zi + iesiri de weekend. Deocamdata nu am cauciucuri pentru cele din urma. Trebuie sa-mi iau niste AT-uri cu jante cu tot.

Cu stima,

 

Pt iesiri de weekend cu AT nu vei face nimic . Daca prin iesiri te gandesti la offroad. Iti trebuie minim MT.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Pe teren relativ uscat, merge orice cauciuc, cel mult risti sa-l strici prin pietre etc. Trebuie doar sa reduci presiunea.

Cu L200 stock (gume all season, presiunea redusa cu vreo 0.4 atm) am urcat pe munte pana la 2000 de m, o singura data am optat sa fiu tractat la o urcare pe pietre mari pt a nu forta nota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

In primul rand iti urez noroc si sa te te poarte la multi kilometri, noul acaret.

Poate sunt subiectiv, dat fiind “fun” BFG, eu zic BF Goodrich AT KO2. Eu folosesc pe un LC J70, atat BFG MT, cat si BFG AT, in sezonul de iarna, acestea fiind M+S si inclusiv marcajul fulg pe ele. Se comporta bine pe sosea, nu sunt foarte galagioase, in teren sunt decente, m-au dus bine pe forestiere, teren moale, albii de paraie, se comporta net mai bine pe zapada decat MT-urile. Nu mi-am fortat norocul cu ele in mocirle, noroaie adanci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Daca folosesti masina preonderent pentru asfalt, eu recomand Cooper Discoverer AT3 . Le folosesc de ceva timp, nu am probleme cu tractiunea sau cu franarea pe sosea. O sa incerc cand s-or toci astea si cu BF Goodrich MT. Momentan pt 80% sosea, sunt mai mult decat eficiente. Crede-ma pe cuvant! La cat de noua e masina, sunt sigur ca nu o sa vada boscheti sau alte santuri care sa o forteze foarte mult. Compara si nu vei regreta!

 

Sa te duca sanatos peste tot! :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Si ca sa mai pun si eu gaz pe foc, arunca un ochi la Cooper ST Maxx sau Goodyear Wrangler Duratrac (au si fulg de nea). Sunt niste AT uri mai agresive, rezonabile iarna.

Sa o folosesti cu placere masina !

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Si ca sa mai pun si eu gaz pe foc, arunca un ochi la Cooper ST Maxx sau Goodyear Wrangler Duratrac (au si fulg de nea). Sunt niste AT uri mai agresive, rezonabile iarna.

Sa o folosesti cu placere masina !

 

Multumesc pentru sugestii tuturor.

M-am dus sa citesc dimensiunile cauciucurilor si am observat ca e incaltata cu AT-uri DUNLOP din fabrica. Urmatorul pas va fi MT, insa momentan o tin asa, macar pana la primavara.

N-a iesit inca de pe asfalt :grin:

 

Stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

Multumesc pentru sugestii tuturor.

M-am dus sa citesc dimensiunile cauciucurilor si am observat ca e incaltata cu AT-uri DUNLOP din fabrica. Urmatorul pas va fi MT, insa momentan o tin asa, macar pana la primavara.

N-a iesit inca de pe asfalt :grin:

 

Stima,

 

Sunt AT-uri doar cu numele.

Mergi cu ele si vezi cum e, apoi ai de unde sa alegi.

Poate te scot de Craciun pe langa Campulung sa cautam zapada la inaltime.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Noua achizitie LC 150

 

Ce consum are motorul asta de 2.8 si cum trage? Ce versiune este masina ?

 

177 cp euro 6 cu add-blue, 6AT executive are 3 moduri: eco, normal si sport. Consuma pana in 9l mediu. Are cuplu bun insa nu fuge, nici n-am tractat nimic cu ea pana acum. Cea mai tare senzatie este cand iei curbe la viteza, prima data m-am panicat, desi vazusem prezentarea pe youtube :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

EU am luat LC150 in mare graba cand mai erau doar cateva bucati cu motorul de 3000/190hp. Consumul este de 12.5 iarna, 10.5 vara mixt. Suspensia este fenomenala intradevar, iar Crawl control te scoate din multe locuri.

Toyota Active Traction Control (A-TRC) ma salvat dintr-o situatie limita cand la o viteza de 120km/h cu rulota tractata am depasit doua tiruri. Intre tiruri rulota a fost "supta" de curentul de aer si a intrat in balans, moment in care masina a inceput sa franeze singura si sa intareasca foarte tare directia. Initial am vrut sa accelerez ca sa intru in banda dar nu mi-a permis decat dupa ce sa stabilizat.

 

O sa fii foarte incantat de masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie LC 150

 

EU am luat LC150 in mare graba cand mai erau doar cateva bucati cu motorul de 3000/190hp. Consumul este de 12.5 iarna, 10.5 vara mixt. Suspensia este fenomenala intradevar, iar Crawl control te scoate din multe locuri.

Toyota Active Traction Control (A-TRC) ma salvat dintr-o situatie limita cand la o viteza de 120km/h cu rulota tractata am depasit doua tiruri. Intre tiruri rulota a fost "supta" de curentul de aer si a intrat in balans, moment in care masina a inceput sa franeze singura si sa intareasca foarte tare directia. Initial am vrut sa accelerez ca sa intru in banda dar nu mi-a permis decat dupa ce sa stabilizat.

 

O sa fii foarte incantat de masina

 

Mersi, asta nu are Crawl Control. Are blocant spate si central. Din cate am inteles numai varianta luxury au Crawl Control, insa nu stiu sigur...

Editat de Scorilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Noua achizitie LC 150

 

M-am urcat astazi in varianta full options (67000coco) cu Crawl si MTS .....si stupoare a disparut butonul de blocat spate a ramas doar cel central .... cum dracu ?? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare