Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Freelander 1 din 2005 probleme injectoare si senzorii TC si HDC Fault


bogdan1619

Postări Recomandate

Va salut. Am un freelander din 2005 si am 2 probleme cu el si sper sa ma puteți ajuta.

1. Am 2 injectoare duse si as vrea sa le reconditionez deoarece am cautat pe internet dupa cod si sh am vazut intre 450-500lei. Intrebarea e, stiti undeva unde as putea sa le reconditionez?

2. Are momente cand se aprinde si se stinge in bord martorul de la TC si HDC fault. Ar putea sa fie din cauza ca n-am cardan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander 1 din 2005 probleme injectoare si senzorii TC si HDC Fault

 

Salut, in primul rand citeste asta: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover si completeaza-ti profilul asa cum scrie cu rosu apoi mai vorbim, martorul ABS se aprinde la test cand pui contactul?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Freelander 1 din 2005 probleme injectoare si senzorii TC si HDC Fault

 

Conform protocolului de diagnoza martorii HDC si TC se aprind fara ca si ABS sa fie aprins pentru o defectiune numita "ECM input failure" adica nu primeste date de la computerul motor pe CAN bus... din experiente s-a observat ca in ciuda acestui fapt pot fi si alte defectiuni deci cel mai bine e sa fie conectat un tester si citit codul de eroare pe ABS, asta nun are nimic cu lipsa cardanului, despre injectoare nu pot sa te sfatuiesc, descarca-ti o carte tehnica din linkul ala ca daca e chestia aia de conexiune pe CAN vei avea nevoie de schema conectoarelor in caz ca vrei sa te ocupi personal de asta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare