Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Samurai 1.9d ”03 SIMEX 205/70R15 freaca in Foaia de arc.


NicorescuBogdan

Postări Recomandate

Va salut colegi. Masina este Samurai 1.9d LONG 2003 stock

In urma unor probleme de achizitionare a anvelopelor Maxxis Trepador (nu aveau pe stoc nici care) , am luat initiativa de a achizitiona 4 anvelope Insa Turbo Special track (Simex) cu dimensiunile originale ale masinii 205/70 r15.

In urma montarii acestora am avut neplacerea de a constata ca acestea la viaraj maxim freaca pe interior in foaia de arc. Ce ma sfatuiti? Am masurat si daca pun flanse de 30mm (nu cred ca se gasesc mai subtiri) roata va freca in aripa la viraj , si nu la partea cu bara de plastic ci in partea din spre usa/prag. Asta odata.

Tot la vulcanizare am constat ca am un cercel crăpat pe partea stanga une este prin pe caroserie nu de lamela.

Nu tin ridic masina deoarece nu vreau sa schimb si amortizoarele (sunt noi) , as dori sa imi spune-ti de unde pot achizitiona un set de cercei fata-spate cu dimensiunile Stock dar rezistente...cele originale mi se pare firave iar pe NET am gasit ori cu inaltare de 5cm , ori niste glume facute din tabla de 5-6mm si sudate amatorial. (atasez link)

HELP :hl :sc

Show must go ON:j
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai 1.9d ”03 SIMEX 205/70R15 freaca in Foaia de arc.

 

Salut. Esti sigur ca-ti freaca in aripa la dimensiunea asta? pune-i flanse distantiere de 50 mm, macar sa merite investitia si cerceii ti-i poti face singur din platband.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai 1.9d ”03 SIMEX 205/70R15 freaca in Foaia de arc.

 

Buna. Am masurat cu roata virată si cu distantiere roata va freca in aripa jos la imbinarea cu pragul de pe partea soferului. nu doresc sa modific masina, vreau doar sa o repar si sa nu mai frece in foaia de arc. :sc

Show must go ON:j
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare