Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope iarna/vara


knupz

Postări Recomandate

Salut,

 

Avem 2 seturi de anvelope, de vara si de iarna.Alea de iarna sunt aproape noi pe cand alea de vara ar necesita inlocuire.

 

Avand in considerare faptul ca masina se va folosi 70% pe sosea si ca a doua masina iar ca activitati off-road ceva light (pescuit,natura,drumuri forestiere), as dori sa va cer parerea in urmatoarele variante:

 

1. anvelope de off-road cu profil AT sau M+S ca fiind singura pereche

2. anvelope profil AT pentru sezonul cald + inlocuire cu cele de iarna in sezonul rece.

3.anvelope de turism,profil vara + inlocuire cu cele de iarna in sezonul rece.

 

 

Va multumesc si astept cu real interes raspunsul vostru :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna/vara

 

AT-uri cu M+S vor fi suficient de bune ca singura varianta de iarna/vara, sosea, macadam, forestiere.

Eu am avut pe Mazda BT-50 pick-up si exact acelasi lucru am facut si eu cu masina si am fost foarte multumit.

Initial am avut anvelope de strada, apoi am considerat ca mi-ar fi mai bune niste MT-uri si era sa derapez grav pe sosea cand pe jos era un fel de pojghita de gheata, in teren se incarcau foarte repede si deveneau slickuri, pe zapada erau fix-pix si, in concluzie, am ales AT-urile de la BFG si diferenta s-a vazut imediat : pe sosea uda sau usor inghetata nu am mai avut parte de senzatii tari, pe zapada se comportau ca niste gume de iarna veritabile, pe forestiere erau in elementul lor, iar pe sosea uscata nu mi s-au parut a fi mai zgomotoase decat ale de strada, dar, clar mai silentioase decat niste MT-uri. De noroaie grave, nu mai amintesc pentru ca mi-am ales cu grija unde ma duceam si cu cine ma duceam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna/vara

 

215 65 16 este anvelopa de Duster, colegii au inceput de la BFG AT(cele mai scumpe) unii din ei au costatat ca anvelopa ar fi prea tare pentru o masina pana in 1600 de kg, altii sunt multumiti, au trecut la Discovery Cooper A/TW, mai sunt testate Toyo Open Country,Falken Wildpeak, pareri si pareri, oricum in caz de urgenta at-urile plus o pereche de lanturi ieftine te pot scoate din belea.

Atentie la marcajul M-S, unele au, unele nu au, eu dupa zeci de postari, pareri si teste facute de baietii cu Dustere tot nu sunt hotarat ce voi pune pe masina.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope iarna/vara

 

Am vazut multe raspunsuri pozitive pt BFG AT KO2. Inclusiv pe masini Petrom in teren, maine imi montez asa ceva pe masina si va spun primele impresii.

 

Am eu Bfg At ko2 pe Bertone. Chestia e ca depinde ce asteptari ai.

iarna pe zapada nu se compara cu niste anvelope bune de iarna, practic sunt pingele. Compar cu niste Nokian de iarna pe care le am pe alte jante. Eu am 235 75 15.

In rest daca vrei ceva all round na, sunt ok. Mie unul mi se par zgomotoase pe asfalt si destul de grele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope iarna/vara

 

am 2 vitare, ambele le-am incaltat cu Bf ko2. Inainte de astea, pe una am avut mt-uri, erau groaznice pe zapada batuta, iar pe cealalta general grabber at1 -au fost destul de ok, dar dupa primii doi ani patinau cam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare