Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme franare Ford Ranger 2005


blu3

Postări Recomandate

Dragi colegi,

 

poveste e cam asa: am cumparat masina in 2005, adusa din Suedia, km putini, rugina multa si m-am apucat sa o aranjez. Am ajuns la aranjat si franele si am schimbat:

- pistonase spate TRW

- kit reparatie tamburi

- conducte frana spate

- kit reparatie etrieri inclusiv pistonase

- rectificat discuri ( asta dupa ce am comandat discuri si nu erau ce trebuie... )

 

Pe langa operatiunile de la frane am desfacut cam tot ce se putea pe spate, schimbat lichide, curatat de rugina pe dedesubt, schimbat tot ce insemna simeringuri spate, burdufurile de la planetare, amortizoare... si lista mai poate continua.

Problema no 1: Dupa ce am asamblat totul la loc mi-a ramas martorul de ABS aprins. Am citit ca se intampla daca scoti senzorii si trebuie resetat. Nu am reusit sa fac asta, am incercat in 2 locuri dar nu au adaptor pt mufa de 17 pin. ...si da, nu am OBD2 desi e din 2005 masina :cr3

unde as putea sa o pun pe tester sa ii resetez eroarea sau sa vad daca e alta cauza pt care a ramas aprins?

 

Problema no 2: Am ramas fara frane. Mi se ducea pedala la fund si abia la a2a sau a3a incepea sa tina. Am verificat peste tot pe unde am umblat sa vad urme de lichid dar fara succes. Aveam constant aer in instalatie.

Pana la urma am gasit unul din pistoanele de pe spate fisurat pe langa aerisitor, tragea pe acolo aer si in timp nu mai aveam frana. - schimbat cu altul nou, alt lichid, aerisiri... si iar am ramas fara frana

Acum am gasit urme de lichid pe la prinderea dintre pompa de frana si tulumba de servo. - am schimbat pompa de frana cu una noua, in cea veche am gasit si lichidul cu impuritati si am zis ca s-au mancat garniturile.

Tot nu am frana. Pana acum insa aveam impresia ca servo e functional. acum sigur nu mai este.

 

Ce mai poate fi defect? ce sa mai schimb? ce sa mai verific? --- deja de 2 luni stau cu ea pe bara si nu reusesc sa ii dau de cap.

 

Astept cu interes parerile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme franare Ford Ranger 2005

 

Avand in vedere ca Ford Ranger 2005 este aproape la fel cu Mazda B2500 din 2005 iti recomand pe fostul sef de atelier de la Mazda BDT care in prezent are un service in Ghimpati.

Da-i un telefon si vezi daca te poate ajuta, macar cu un sfat : Tudorel Vasile Tel. 0723553334

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Probleme franare Ford Ranger 2005

 

Update cu franele - am rezolvat problema si as vrea sa impartasesc si cu voi, in caz ca va loviti de probleme si nu mai le dati de cap.

 

Am schimbat aproape tot sistemul de franare pe masina ( inclusiv pompa de fara si de servo noua ) si am mai ramas de 2 ori fara frane, pe drum...

Vinovatul: pistonasul drept spate - TRW, care a crapat de 2 ori la rand ... ambele probleme aparute in cateva saptamani de la montare. Asa ca nu mai cumparati TRW daca tineti la viata voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare