Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan navara d22 caldura habitaclu


Bogdancolceriu

Postări Recomandate

Salut. Am si eu o problema cu nissanul meu proaspat achizitionat. Am dus masina la mecanic pentru a schimba termostatul pentru ca se racea motorul in frana de motor si surpiza.... nu avea termostat... dupa montajul termostatului a inceput sa sufle in vasul de expansiune. Am dat chiulasa jos, am trimis-o la verificat si nu are nici o problema, a fost trasa si in plan.Am pus garnitura noua dar caldura vine doar cand o tot accelerez la relanti, daca merg constant sau tin constant acceleratia vine aer rece, apa sta la 90 de grade. Are o modalitate anume de aerisire? Sau ce sa fac mai departe. In vasul de expansiune apa tot misca... multumesc anticipat! Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Nissan navara d22 caldura habitaclu

 

Salutare.. s-a rezolvat problema ?.. exact acelasi lucru am si eu acum la o Navara D22.. am schimbat termostat, am schimbat pompa de apa, am bagat apa cu presiune pe radiatorul de incalzire dar tot nu baga cald cand masina merge la relanti.. baga caldura doar daca o accelerez putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan navara d22 caldura habitaclu

 

din nefericire, din ceea ce povestesti , deduc ca masina inca scapa compresie in circuitul de racire. Etapa cu demontarea si verificarea chiuloasei a fost corecta dar trebuia sa mai faci niste verificari adiacente, precum planeitatea blocului motor si un test de fisura pe cilindrii . O alta cauza a nereusitei lucrarii deja executate ar fi o calitate inferioara a garniturii de chiulasa, o strangere incorecta a suruburilor chiulasei sau chiar neinlocuirea acestora cu unele noi.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Nissan navara d22 caldura habitaclu

 

La multi ani! Aceeasi problema o am si eu la un pick-up yd25 din 2003. Eu am inceput ca Tandala cu reparatia: intai am schimbat "caloriferul" din bord, apoi am observat ca imi baga gaze in sistemul de racire. Problema e ca am tras asa de masina aproape un an si acum amestecul de antigel cu apa isi schimba culoare in ruginie in cateva zile de la schimbare. Mai merita sa imi bat capul cu motorul de pe masina sau sa imi caut altul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare