Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

arbore cardanic


bogdan_g

Postări Recomandate

Re: arbore cardanic

 

Cardanul aratat in link nu e cardan , nu poate fi folosit in locul unei articulatii cu cruce dubla , lipsind pivotul central nu poate face impartirea unghiului de articulare . Montata la captul unei culisante ar rezulta un cardan total dezechilibrat , care ar deveni o masa excentrica cu vibratii imposibil de controlat ( nu vibratie ci o zbatere monstruoasa ) . Crucile din link sunt defapt cruci spate in spate ( flansa in flansa ) . De stabilitate si impartirea unghiului se ocupa axele pe care sunt montate , articulate cu un ax separat ( e de fapt articulatia centrala a utilajului , intre cele doua jumatati de sasiu ) .

 

Am sub ochi un cardan spate de Toyota , un capat simplu si unul dublu , ceva din familia de HZ .... cu motor de 3000 cmc ... As putea sa ma interesez ca model de Toyo e , dar e cu bataie lunga , paote se pricepe altcineva mai bine ...un toyotist ... in tot cazul cred ca-i prea mic ... zic si eu ... ar fi bun pentru o proba , cred ca nu si pentru versiunea finala .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: arbore cardanic

 

Bogdan, Cos

total deacord cu parerile exprimate

Cos in legatura cu suportul intermediar si alte cele Bogdan legat de fizic subiectul pt ca il stiu in mare:)

eu pt inceput as incerca varianta cu cardanul fata de ZJ pt ca nu cred ca e atat de scump si greu de gasit unul pt proba si testat putin care e treaba, apoi as verge pe varianta supradimensionarii articulatiilor

oricum cursa(adica diferenta intre maxim sus si maxim jos a puntii) va trebui jonglata din culisanta

mie aici mi se pare treaba mai interesanta pt c ala unghiurile de cardan de care vorbeai e viabil cel putin da culisanta sigur va trebui adaptat ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: arbore cardanic

 

... da' are culisanta ( chiar si Toyota ) ...

 

 

... ooo o fi un camion cu cruce dubla ? Sau o camioneta de 3,5 tone ? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: arbore cardanic

 

@bogdan_d, cred ca va merge multumitor acaretul tau cu cruci duble cu unghiurile de care ai pomenit mai sus.

Zilele trecute am vazut un M461 si mi-a sarit in ochi faptul ca flansa diferentialului de la puntea din fata nu era aliniata cu flansa corespondenta a cutiei de transfer, astfel cardanul din fata avea un unghi (notabil) dar pe care nu am putut sa il masor cu toate ca as fi putut masura unghiul cu o aplicatie pe mobil, masina era parcata intr-o statiune si nu am indraznit sa ma bag sub ea in vederea masurarii. Este de mentionat ca acest cardan era cu cate o cruce la fiecare capat. Nu stiu daca toate M461 au aceasta configuratie asa ca va rog sa scuzati daca se stia acest lucru deja. Incerc sa caut si o poza pe care am facut-o masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare