Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road


MIRCEA 51

Postări Recomandate

Nu vorbim de tavaleala... doar de concedii prin munti, ceva partide de vanatoare prin paduri pe unde exista totusi niste drumuri forestiere cu ceva piatra la baza , ca despre aratura ... nu ma bag !:hl

 

Va salut pe toti posesorii de Tiguan 4x4. Am citit cu atentie tot ce s-a postat in acest topic si pentruca subiectul ma intereseaza, cu permisiunea voastra, voi adresa cateva intrebari celor care au experienta cu aceasta masina. Au trecut 3 ani de la ultima postare si Tiguanul s-a mai schimbat. A aparut modelul de 177 CP. Foarte putin a fost tratata problema folosirii masinii la tractarea unei rulote. Ma refer la o rulota usoara de 1000 kg. Cum se comporta masina in conditii de rampa si panta mai mare (sa spunem Transfagarasan) ? Cat este de util OFFRoad ul in aceasta situatie? Multumesc anticipat celor care au experienta si pot sa comenteze la aceste intrebari.

Editat de MIRCEA 51
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: VW Tiguan...?

 

Pentru sosea, asa cum este Transfagarasanul (si Transalpina si cat de curand alte cateva drumuri, din pacate...) 4x4 iti este util pentru un control mai bun in conditii de aderenta scazuta (ploaie, etc), dar, altfel, nu-ti este "util" decat la....consum ! :wink:

Probabil ca va trage mai cu talent o rulota....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Una dasta avem si noi in familie ...in afara de masina de asfalt buna, confortabila ...nu prea va pot spune nimic...Foarte stabila pe asfalt in toate conditiile ...in afara lui nu s-a incumetat ...:ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Hai ca e buna, poti sa urci la Ciucas in timp ce restul raman jos, poti sa urci in parcarea de la Vulcanii noroiosi in timp ce restul raman jos.Pachetul offrroad te referi la acel buton cu muntele pe el, la Kodiaq se comporta interesant cica incearca sa repartizeze uniform cuplul fata spate 50-50, la coborare masina aproape ca se oprea, ce sa zic ca masina de familie este interesanta.Poate te uiti la Karoq este fratele lui mai mic si mai ieftin :).Kodiaqul l-am pus pe burta pe drept si acolo a ramas...greseala mea dar si masina grea, a ramasa suspendata pe bascule.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Multumesc colegului Caphonne pentru recomandare. Am inceput sa studiez problema Karoq si varianta de 2.0 TDI , 4x4, cutie manuala prezinta interes pentru mine. Problema e ca masina a fost lansata pe piata in iulie 2017 si probabil nu se gaseste SH, iar pretul de lista este de 25568 E pentru modelul Ambition. In alta oridine de idei, desi skoda are recomandari bune in timp, despre noul Karoq nu stim parerea posesorilor recenti, neavand posibilitatea sa contate in timp mai lung fiabilitatea acesteia. Consumul declarat de 4,4 l/100km este peste asteptari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Dealerii Porche au masini de test drive ale lor cumparate de ei inmatriculate de ei, dupa un numar de km mai apar la vanzare dar nu le apuca oricine, Karoq si Kodiaq nu sunt noutati, motoarele clasice 2.0 TDI sunt cele cunoscute deja, platforma si transmisia este de la fratii lor mai scumpi.Preturile de noi sunt mari, eu l-am asteptat Karoq speram ca la un 24000 E sa iau ceva ok dar nu, am vrut sa iau penultima Yeti aflata pe stoc dar si aia era scumpa, pana la urma am ajus la Duster :)

Un Tiguan sh gasesti mai usor, cam asa urca Kodiaq la Ciucas cu anvelope normale echipare stock si cutie automata, o urcare pe care multi o considera grea.

 

Legat de rulota, in primavara de Paste cand a dat zapada aia in Bucegi trageau doi tipi niste rulote marisoare unul avea Octavia Scout si unul A6 Quatro, nu prea aveau greturi pe curbele alea pana in saua Dichiu si nici dupa, amicii mei trag rulote cu Dusterul diesel de 110 cai si nu au probleme.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Am fost ieri la reprezentanta Skoda din Pipera si am vazut expuse un Karoq si un Kodiaq. Karoqul era de 2.0 ; 4x4 ; cutie automata si multe dotari printre care sistem multimedia Comumbus. Doar dotarile au urcat pretul cu peste 7000E, pret vanzare peste 37000 E. ENORM! Altfel spus (vezi parerea vulpii care nu a ajuns la struguri si a spus ca sunt acri), skoda este la limita de jos a VW, si multi se plang cu privire la consumul de ulei motor, consum motorina exagerat si multe altele. E doar parerea mea. Tot Tiguanul ramane prima optiune. :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Salutare! Am Tiguanul nou de 2 ani si am optat pt pachetul Offroad impreuna cu Carlig remorcare acționat electric si Trail Assist(am înțeles ca la aceastaconfigurare are si radiator mărit)! Am tras cu ea mai multe tipuri de remorca sau rulota, intre 750 kg si chiar 1,3 tone. Nu am avut nici un fel de problema, dar a trebuit sa completez ulei dupa un drum de 5000 km autostrada cu remorca in spate(500 ml). Nu am menajat aceasta masina si o folosesc pe orice drum, in orice condiții. Recomand!

0F069DFF-7F6E-4FB8-83F4-927124188A75.thumb.jpeg.aeb66125b89666bb44a435c42d5f1543.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Intrebari Tiguan 4x4 - utilitatea pachetului Off-road

 

Salut toți membrii clubului. Am și eu de o luna un Tiguan 4x4, 2.0 tdi 140 cp, clasa m1g, despre care pot spune că după 4000 de km parcursi de comporta perfect, consum mixt 6,4. Spre surprinderea mea am observat i CI că mașina poate tracta remorca cu sistem de frânare până la 2500 kg.

Inca nu am fost cu mașina prin noroaie așa că nu va pot spune nimic în sensul acesta.

Recomand aceasta mașina și altor nehotărâți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare