Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni diferite fata-spate - potentiale probleme?


toyotoy

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o intrebare: pot aparea probleme in cutia de transfer sau in grupuri daca folosesc la un Hilux Surf anvelope 235/75 R15 pe fata si 31x10.5 R15 pe spate?

 

Diametrul efectiv al rotilor este 70cm fata si 71.5cm spate.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni diferite fata-spate - potentiale probleme?

 

Salut,

 

Am o intrebare: pot aparea probleme in cutia de transfer sau in grupuri daca folosesc la un Hilux Surf anvelope 235/75 R15 pe fata si 31x10.5 R15 pe spate?

 

Diametrul efectiv al rotilor este 70cm fata si 71.5cm spate.

 

Multumesc!

 

Si, practic, nu diametrul e problema ci diferenta dintre lungimea cercului a celor doua dimensiuni de anvelope, adica una se va invarti putin mai mult decat cealalta si de aici o sa apara o nesincronizare a numarului de rotatii facute de roti cu numarul de rotatii facute de pinioanele din grupuri si din cutia de transfer.

Nesincronizare = rupere dinti pinioane, etc

 

Ca sa intelegi mai bine de ce nu o ok ca rotile sa fie inegale, revezi filmul de aici pentru ca este vorba tot acelasi lucru : distanta parcursa de o roata fata de roata din partea opusa, doar ca in cazul tau, rotile de pe o punte vor parcurge alta distanta fata de rotile de pe cealalta punte :

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?39963-Principiul-de-functionare-al-unui-diferential-obisnuit

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni diferite fata-spate - potentiale probleme?

 

Tractoarele au rapoarte diferite in grupuri. In functie de ce dimensiune ai pe spate, trebuie o anumita dimensiune si pe fata. Si invers. Utilizarea de anvelope diferite decat cele care se imperecheaza perfect duce la distrugere grupuri sau alte lucruri in transmisie, chiar si pe drum de padure.

 

Daca merge doar cu tractiune spate e ok, dar cum vine iarna, clar o sa vrea sa foloseaca si 4x4. O sa-i rupa des aderenta. In noroi sau pe umed forteaza aiurea transmisia.

Editat de rdk84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dimensiuni diferite fata-spate - potentiale probleme?

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Am folosit-o doar cu tractiunea spate. Ma gandeam si eu ca pot fi probleme in cutia de transfer din cauza suprafetelor diferite parcurse de anvelope asa ca am lasat masina “la baza” pana cand rezolv cu anvelopele.

 

Dimensiunile masurate de mine erau asa pentru 31” fiindca sunt destul de tocite.

 

Sarbatori cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare