Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

LSD punte fata Nissan patrol y60


Berbalacu

Postări Recomandate

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Eu am condus masina cu asa ceva, daca o folosesti in offroad e ok, daca nu ... nu prea. Masina devine periculoasa pe suprafete alunecoase ... gen polei , zapada sau chiar un pic de mazga .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

:grin: nu bea mah, ca-i rece.... :ha:

 

cred ca stii bancul.

 

Luigi este :inginer de rable cu tot felul de diplome, posesor de service unde Nissan este baza, experimentat si indeaproape cunoscator al fenomenului Patrol.....

 

Pe de alta parte, pe banii tai iti montezi si-o masea-n cour.....profilactic,pt prietenii ce vor sa ti-o bage...

 

daca dispi de finante sau chiar daca nu dar vrei asa ceva, strange pt un ARB fata. Asta este the shit.... LSD fata este doar asa ,sa te lauzi ....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Nu te complica aiurea,ti s-a explicat mai sus de ce. @pinti stiu sigur ca a avut asa ceva,inclusiv de vanzare.

 

Un blocant (aici ai diverse variante - mai scumpe sau mai putin) este ceea ce iti trebuie acolo daca esti hotarat sa faci operatiunea.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

:grin: nu bea mah, ca-i rece.... :ha:

 

cred ca stii bancul.

 

Luigi este :inginer de rable cu tot felul de diplome, posesor de service unde Nissan este baza, experimentat si indeaproape cunoscator al fenomenului Patrol.....

 

Pe de alta parte, pe banii tai iti montezi si-o masea-n cour.....profilactic,pt prietenii ce vor sa ti-o bage...

 

daca dispi de finante sau chiar daca nu dar vrei asa ceva, strange pt un ARB fata. Asta este the shit.... LSD fata este doar asa ,sa te lauzi ....

 

dar, sa nu uitam, fiecare are dreptul sa faca propriile greseli. Daca le repeta pe ale altora, noa,are si dreptul asta, dar se cheama altfel.

Sunt curios daca a auzit cineva montat de fabrica un LSD pe puntea fata! Asa, doar de curios!

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Am un LSD pregatit pentru puntea fata dar nu l-am montat si nici nu cred ca se va intampla . L-am tot lustruit si gadilat dar imi pare mic .... Pentru a fi eficient ar trebui sa invarta roti mici - asta si pentru fiabilitatea lui ca de altfel se poate tensiona mai mult si ceva face si la Patrol , dar se termina repede .

 

Toate LSD sunt mici ( poate la jumatate ) . Din acest motiv efectul asupra directiei e relativ mic , nu m-ar ingrijora prea mult ... un efect exista , neindoios ... dar practic e fara efect in conditii normale ... iar in situatii extreme cu aderenta minima spre mai deloc ori esti pe gheata unsa cu ulei ori acvaplanezi ... asa ca efectul ala sperietoare e minim .

 

 

 

... nu scriu din imaginatie , am condus niste ani la rand cu LSD cu saiba adaugata , e foarte adevarat ca taraste rotile in curbe stranse ... dar inca sunt bine cu sricul intreg ... fara sa fiu un sofer atat de bun pe cat as vrea sa fiu ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

dar, sa nu uitam, fiecare are dreptul sa faca propriile greseli. Daca le repeta pe ale altora, noa,are si dreptul asta, dar se cheama altfel.

Sunt curios daca a auzit cineva montat de fabrica un LSD pe puntea fata! Asa, doar de curios!

 

Quadra Drive 2 la GC 99-05 - vine cu LSD fata spate varinata Limited si Overland.

 

dar este actionat hidraulic,nu cu discuri...un Fel de variatiuni pe tema. numai ca are in componenta multa hidrauluica , inclusiv in transfer, nu parti mecanice pur sange si la final lant un LSD....

punctual, da, GC are stoc LSD fata spate. si chiar face treaba misto.intr-o limita bine definta si gandita cred ( roti omenesti, chestii gata sa cedeze la efort -planetare, grupuri,cardane) nu o poti compara cu tractorul Patrol....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

noa, atunci nu este catastrofa

nu stiam ca sunt masini de fabrica cu LSD fata

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Quadra Drive 2 la GC 99-05 - vine cu LSD fata spate varinata Limited si Overland.

 

dar este actionat hidraulic,nu cu discuri...un Fel de variatiuni pe tema. numai ca are in componenta multa hidrauluica , inclusiv in transfer, nu parti mecanice pur sange si la final lant un LSD....

punctual, da, GC are stoc LSD fata spate. si chiar face treaba misto.intr-o limita bine definta si gandita cred ( roti omenesti, chestii gata sa cedeze la efort -planetare, grupuri,cardane) nu o poti compara cu tractorul Patrol....

 

 

Te rog sa faci o apreciere in ceea ce priveste condusul cu blocant cu alunecare limitata, variantele:

LSD cu discuri de frictiune - auto DEBLOCANT

LSD cu comanda hidraulica -auto BLOCANT

 

Mie mi se pare ca sunt 2 chestii diferite definite cumva prin aceeasi denumire dar cu moduri de lucru (condus) total diferite.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

nici autorul nu a spus ce tip de LSD vrea si ce face cu masina.

humvee-urile au Torsen fata-spate.

 

cand aveam jeep-ul era un amic italian care isi pusese Detroit TrueTrac fata-spate (adica Torsen) pe acelasi Jeep ca al meu.

statea omul in Alpi, era asa de incantat de cum merge masina pe zapada mare (off-road-ul lui de zi de zi la munca) incat zicea ca e plug si lasa acasa Toyota cu blocanti fata-spate la buton. in combinatie cu motorul de pe Jeep, pareau senzatie, practic cu o masina de buget si blocanti de buget el isi facuse o scula imbatabila la jumate' din pretul Toyotei pentru off-road-ul lui.

vazand entuziasmul lui am cerut si eu o cotatie de pret de la GTC pentru mine, venea pe la 700-800euro fara montaj. italianul daduse 800-900euro pe ambele fara montaj, nu stiu de ce ajung la noi asa scumpe.

si am renuntat la idee.

in gasca de Jeep-uri era un Wrangler cu Detroit Truetrac pe fata, a mers si cu roti TSL de 36 cu el. si Jeep-ul nu are MRL-uri pe fata ca Nissan-ul, ingnorand puterea.

dezavantajul "major" (lasand la o parte ca nu poate bloca 100%), neavand preloaded clutch, apare cand ridici roata in aer, dar pe soldatii americani ii invata tehnica "franei" (evident aplicabila doar uneori).

Torsen-urile, in anumite conditii de exploatare, atat timp cat rotile sunt pe pamant, pot fi (net) superioare blocantilor la buton (cazul italianului mai sus, mai sunt si alte cazuri). si parerea mea, o masina cu Torsen pe fata in teren, in peste 90% din conditii, va fi superioara uneia cu diferential deschis, mai ales daca ai deja la buton pe spate din fabrica.

problema in ro e de unde il procuri la pretul decent cu care se vinde in afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Eu am pus, tot la GTC un auto-blocant foarte similar cu Detroit TrueTrac - Ashcroft ATB - dar pe puntea spate (care era deschisa). Intre timp preturile s-au mai aranjat, nu stiu cat a fost exact din factura, dar in jur de 5-600 EUR.

 

Multi il pun si pe fata, fara probleme - masina in chestiune un Land Rover Discovery Td5. Bine, nu e chiar LSD, nu are placi de ambreiaj/frictiuni si merge cu ulei de grup normal dar nu e blocant la buton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Te rog sa faci o apreciere in ceea ce priveste condusul cu blocant cu alunecare limitata, variantele:

LSD cu discuri de frictiune - auto DEBLOCANT

LSD cu comanda hidraulica -auto BLOCANT

 

Mie mi se pare ca sunt 2 chestii diferite definite cumva prin aceeasi denumire dar cu moduri de lucru (condus) total diferite.

 

100% adevarat.

Mod de condus total diferit si reactii la fel. mere cu pere, dar varinta ce se cheaza LSD.

Asa cum as scris si alti colegi dupa noi, variante exista, buget sa fie.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Avem un coleg in gasca care are autodeblocant pe fata ...merge foarte bine masina ...dar nu se compara cu blocantul ...e altceva...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Avem un coleg in gasca care are autodeblocant pe fata ...merge foarte bine masina ...dar nu se compara cu blocantul ...e altceva...

 

loca - poca? :ha:

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

Blocant !

 

Vrei ieftin ?

Vrei un full locker?

Vrei ca sa nu ai bataie de cap cu montaj si reglaj?

Vrei ca sa nu fii stresat de schimbul de ulei?

Vrei sa nu mai platesti compresor?

 

sudeaza-l pe nemernic ! Costa exact cat un electrod !!!! De ce sa dai banii pe un blocant?

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LSD punte fata Nissan patrol y60

 

salut.

vreau sa pun blocant pe puntea fata.

daca poate cineva sa recomande, de care sa pun.

nu ARB.

 

De ce nu vrei sa pui ARB? Ptr ca e scump?

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare