Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?


Norian

Postări Recomandate

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

@skanderV: ah, pe sosea sunt imbatabile. Am tras de ele ca un inconstient in cateva situatii si stau impecabil, intr-adevar. Fie uscat, sau ud. Ma refeream la inclinari laterale pe iarba/noroi dupa ploi serioase. BFGATK0 se incarca rapid in situatia asta, iar umerii laterali nu au suficient grip sa tina 2t de masina pe pozitie, moment in care pleaca in diagonala :old

 

Ah, pai atunci sa nu te astepti la miracole. Probabil mai bine ca prima generatie din cauza design-ului putin imbunatatit dar departe de ideal.

Am avut ceva probleme pe iarba uda cu noroi sub ea. Inclusiv scapari in lateral pe plan inclinat.

Cred ca majoritatea AT-urilor ar avea probleme in situatia asta.

Banuiesc ca Duratrac-ul sau ST Maxx-ul s-ar descurca mai bine dar nu am experimentat personal, zic si eu din poze si review-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

Eu am 235/75R16 AT3, merg zilnic de 3 ani cu ele si am urmatoarele concluzii:

- sosea uscata sunt super

- sosea uda cu ploaie si apa sunt super

- sosea umeda cu mazga....are tendinta sa se rupa, sa fuga curu si patineaza la plecarea de pe loc

- offroad usor sunt super

- offroad mediu sunt ok

- offroad dur sunt jalnice, din noroaie nu mai iesi si mergi doar tractat :grin:

- iarba uda jalnice, sunt nevoit cate o data sa cuplez 4x4 sau insist si inaintez ca un melc, mai mult pe loc :old

Urmatoarele gume pe care le voi pune, vor fi Duratrac sau KO2

"Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.

Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."

Proverb african

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

PS

- iarna nu ii ca vara :grin: , doar cu 4x4, daca nu fuge spatele la greu, fie zapada cat de mica

"Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.

Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."

Proverb african

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

+1 BFG AT.

Ateurile de la BFG sunt in multe cazuri peste majoritatea MT-urilor de la concurenta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

Salut,

 

Am BFG KO2 noi pe Frontera B si pot spune ca sunt excelente. Nu am termen de compratie, dar in cateva situatii am fost extrem de placut surprins. Foarte eficiente pe bolovani ascutiti, pentru cei care cunosc urcarea catre varf pe Vladeasa sau pe Balomireasa. Nu am intampinat nici o problema in noroaie si baltoace, absolut deloc. Surprinzator de bune pe drumuri cu zapada si in zapada de 30-40 cm. Weekend-ul trecut am testat asta in Apuseni, fara probleme. Pe asfalt uscat merg cu Frontera la 110 km/ora la un zgomot mai mult decat rezonabil.

Singurele probleme le-am sesizat pe asfalt umed/mâzga in sensuri giratorii, pleaca forte usor de spate, dar asta cu 2H spate, se stie ca Frontera oricum cam pleaca de spate daca o impingi. Si pe drumuri de pamant cu noroi din acela fin dupa ploaie si dupa ce au mai trecut 2-3 masini, 2-3 cm, chiar si in 4x4 dansa in toate directiile.

In rest, numai de bine in 98% din situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: BEST AT in 2018 ? BFG ATK02 versus Cooper Discoverer AT3 vs. General GrabberAT3 vs... ?

 

In caz ca ajuta am postat si clasamentul nostru, metodele de QA au fost cat mai pragmatice cu putinta in limitele timpului sau eforturilor financiare. Hope it helps

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96365-Clasament-anvelope-AT-DTrails

1074906_10154507383481922_4993803618950278466_o.jpg.d24b288c423fba1130c4c8dbe96b3648.jpg

25075086_10154947901451922_7532363184042596261_o.thumb.jpg.2c9fee82c2161f5f3a8b3938d096ca27.jpg

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare