GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 18 din 18

Implicit Re: "Oalele" amortizoarelor sunt ruginite....unde gasesc altele ?

Corect, nu este. Doar ca din 6-7 furnizori, ei au fost singurii capabili sa o livreze. Vreo 2-3 mi-au spus ca nu o pot livra (inclusiv Alpadrino, unde am comandat dreapta), restul ca "teoretic" este livrabila, dar nu imi pot garanta nimic. Inainte de Mit am mai facut o comanda, dupa o saptamana (livrarea era in 5 zile) mi-au spus ca stanga nu o pot aduce deloc, iar dreapta vine in 28 zile.
    In teorie aduc toti, in practica mai nimeni. Strict de stanga vorbind.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    44
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de Geo_ZGA Vizualizare Mesaj
    Corect, nu este. Doar ca din 6-7 furnizori, ei au fost singurii capabili sa o livreze. Vreo 2-3 mi-au spus ca nu o pot livra (inclusiv Alpadrino, unde am comandat dreapta), restul ca "teoretic" este livrabila, dar nu imi pot garanta nimic. Inainte de Mit am mai facut o comanda, dupa o saptamana (livrarea era in 5 zile) mi-au spus ca stanga nu o pot aduce deloc, iar dreapta vine in 28 zile.
    In teorie aduc toti, in practica mai nimeni. Strict de stanga vorbind.
    Treaba asta cu dupa o saptamana afli daca o piesa originala este livrabila este o gogoasa.

Orice comanda de piesa originala la Suzuki si Mitsubishi (ca la altii nu am interes), este validata sau nu in maxim 24 ore.
    Si tot atunci afli si daca pretul pe care il vezi in sistem este sau nu "ultimul pret".
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Eu iti spun ce am patit, nu am nici un interes sa vorbesc aiurea... mai ales ca as fi preferat un pret mai mic. Timp de o saptamana am asteptat piesa, pana sa mi se spuna ca nu o mai aduc. Daca stiau cu 4 zile inainte sau nu... habar n-am.
    Ideea e ca stanga nu prea se livreaza, cu dreapta nu e problema.

Data Inscriere
    Dec 2009
    Varsta
    36
    Masina
    Pajero Pinin

Va salut!
    Si pe mine ma asteapta cat de curand operatiunea "schimbarea oalei", in afara de costul piesei cat costa manopera?

Ati incercat sa cautati si la dezmembrari oalele?
    An investment in knowledge always pays the best interest.
    Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cāt te va costa.

Salut.
    Cand am aflat initial pretul, evident ca m-am indreptat spre dezmembrari... din pacate toate sunt ruginite. Mai mult sau mai putin, cat se vede in poze. Intr-adevar, costul e sub jumatate din cele noi, dar... sa iei rugina si sa pui pe masina, nu are rost.
    Pretul manoperei nu prea stiu sa-l spun, pt ca am o estimare la toata lucrarea. Si asta include ambele contra aripi inlocuite, reparatie prag, reparatie buze aripi, reparatie portiuni ruginite tragger fata (sub faruri), reparatie in spatele barii spate, plus alte puncte de rugina... si vopsea, teroson etc. Banuiesc ca, cu totul, ma va duce pe la 3000 lei manopera.

Data Inscriere
    Dec 2017
    Varsta
    35

Salut.
    Cand am aflat initial pretul, evident ca m-am indreptat spre dezmembrari... din pacate toate sunt ruginite. Mai mult sau mai putin, cat se vede in poze. Intr-adevar, costul e sub jumatate din cele noi, dar... sa iei rugina si sa pui pe masina, nu are rost.
    Pretul manoperei nu prea stiu sa-l spun, pt ca am o estimare la toata lucrarea. Si asta include ambele contra aripi inlocuite, reparatie prag, reparatie buze aripi, reparatie portiuni ruginite tragger fata (sub faruri), reparatie in spatele barii spate, plus alte puncte de rugina... si vopsea, teroson etc. Banuiesc ca, cu totul, ma va duce pe la 3000 lei manopera.
    Te salut,am inteles de la plummer ca iti faci un lift la masina,nu ai cumva cote pentru distantiere suspensie fata?am luat suspensia pt Australia si mai am nevoiede cei 2,5 cm sub arcuri.multumesc

Salut. Nu le-am masurat si acum sunt montate pe masina. Daca mai poti astepta 1-2 saptamani, sa o iau de la service, o sa incerc sa fac o masuratoare cu ele pe masina. Totusi cred ca daca masori diametrul gaurii din oala, unde intra flansa amortizorului, e suficient ca sa ai cota interioara (sus si jos) de diametru pt inaltator.

Data Inscriere
    Dec 2017
    Varsta
    35

Salut. Nu le-am masurat si acum sunt montate pe masina. Daca mai poti astepta 1-2 saptamani, sa o iau de la service, o sa incerc sa fac o masuratoare cu ele pe masina. Totusi cred ca daca masori diametrul gaurii din oala, unde intra flansa amortizorului, e suficient ca sa ai cota interioara (sus si jos) de diametru pt inaltator.
    Ok, multumesc o sa incerc varianta asta.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12