Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Discovery 1 300 tdi


calbazuc

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Discovery 1 300 tdi

 

Va multumesc pentru aprecieri!

 

Am cam fentat-o si nu am prea mai scris pe forum:grin:, dar asa e romanul, doar cand e in ca..at incepe sa dea semne :)),

 

cu masina toate bune si frumoase, umblat pe toate coclaurile care le cunosc , totul ok, pana alaltaieri, poc dar ciudat ca pe asfalt, masina a inceput sa faca un zgomot inconfundabil de reductor mort, pocnea, troncanea, etc.. la prima presupunere am crezut ca e dus diff-ul din reductor, abia azi l-am dat jos, surpriza.. reductorul praf pinioanele fara dinti, totul distrus mai putin diff-ul, sincer ma asteptam sa crape un diff, o planetara dar la pinioanele din lt230 nu m-am asteptat:grin:, bine, l- am dat jos, am un acaret de piese, l-am dat si pe ala jos, se pare ca la donator, e sparta carcasa de la reductor, pinioanele sunt in stare buna, dar dupa o mica analiza se pare ca seriile nu corespund de la un reductor la altul, reductorul meu seria :A9 36D617419G, Reductorul transplant : A3 28D3AB498E , dupa prima observare se pare ca la 28D dintii pinioanelor sunt mai mari ca la 36D, dupa documentatie, rapoartele sunt cam la fel, intrebarea urmatoare pentru cunoscatori: Pot sa mut pinioanele din 28D in carcasa de 36D? as vrea sa cumpar un kit reparatie + HD Cross pin de la ashcroft si nu as vrea sa le iau de pomana daca nu se potriveste . Cu respect, revin si cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discovery 1 300 tdi

 

Cutia de transfer 36D s-a montat pe Discovery 2,are raportul de 1,211 pe High si nu are mecanismul de blocare pentru diferentialul central,decât daca a fost modificata ulterior.Tipul 28D are in mod normal raportul 1,222 si s-a montat de regula pe Discovery 1 motor diesel.De la tipul 36D poti sa iei carcasa centrala,de la ashcroft sa iei si setul de saibe de reglaj.Ar fi bine sa faci o proba cu carcasa înainte sa comanzi piesele.

Editat de SMC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare