GTC Auto Shop
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 51

Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    49
    Masina
    Patrol Y61 SWB,Pajero MK IV LWB,Rav 4

Implicit Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

Irod...tu ai citit primul post din topicul asta? Sa vezi cam ce ar vrea omul.
    Ai detinut vreodata un MK3 sau MK4?
    Daca eram pe sectiunea Nissan mai ziceam ca poate sa asculte si de sfaturile tale intrucit detii 2 astfel de masini,le folosesti zilnic si ai o oarecare experienta.Asa ca te rog sa ne impartasesti din vasta ta experienta asupra acestor doua modele de Mitsubishi doar dupa ce ai posedat,folosit,utilizat un model din cele 2.In rest cancan...posturi de umplutura.

P.S. am avut MK3 6 ani,detin MK4 de 3 ani.
    Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Citat Postat original de MaddoX Vizualizare Mesaj
    Radu, stiu ca nu prea are legatura cu topicul actual, dar EGR-ul se poate bloca in cateva minute, cu un rezistor pus imediat dupa debitmetru. Astfel, valva EGR ramane tot timpul inchisa. Operatiunea m-a costat vreo 150 de ron (ebay).
    Salut!

Da, stiu de aceasta solutie, stiu si de solutia renuntarii la DPF si mai sunt si alte trucuri care sa ajute la o buna functionare a masinii.

Nu pot spune ca MK4 nu este fiabil tinand cont ca la nivel de directie/suspensie/motor nu am avut nicio problema insa la o masina pe care platesti de noua in jur de 50k (atat a costat cu taxa de prima inmatriculare care era enorma la vremea respectiva) te astepti sa nu folosesti astfel de solutii.

Daca colegul gaseste un Mitsu MK4 in jur de 10-12.000 cu dotari full si un numar rezonabil de KM (sub 150k), cu un istoric de service ok, poate fi o varianta, insa eu mai mult nu as (mai) da pe un Pajero Mk4, tinand cont ca si impozitul este extrem de mare. Nu mai vorbesc de consum...

Data Inscriere
    Nov 2012
    Masina
    Mitsubishi Pajero 3.2 DID 2002 V78

Salutare,

Stiu ma cei de la Mitsubishi comercializeaza mk4 inregistrat ca utilitara asa ca impozitul ii mult mai rezon. De ex. sa-ti achizitionezi un mk3 si sa-l faci autoutilitar stiu ca e cam greu spre imposibil, insa daca mk3-ul e deja inregistrat ca autoutilitar e un plus.

Data Inscriere
    Jan 2014
    Masina
    Mitsubishi Pajero V80 LWB MY13

Ati speriat omul.
    Cred ca nu mai este interesat... :)

Data Inscriere
    Nov 2012
    Masina
    Mitsubishi Pajero 3.2 DID 2002 V78

Citat Postat original de roadrunner79 Vizualizare Mesaj
    Ati speriat omul.

:)))))))))))))))))))))))
    sa speram ca totul a fost constructiv

Si eu caut un Pajero lung automat si in stare cat se poate de buna...
    3.5 benzina V6 ? Ce stiti despre motorizare?
    Am vazut ca sunt destul de rare dar mi se par mult mai spectaculoase dacat varianta diesel. Pentru consum se poate opta pentru GPL?
    NISSAN PATROL GR

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    35
    Masina
    '17 Rubicon Unlimited, '07 Toyota FJ

Se poate, dar fiind GDI instalatia este mult mai scumpa.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2017
    Masina
    Pajero 2007 LWB

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Citat Postat original de roadrunner79 Vizualizare Mesaj
    Ati speriat omul.
    Nu m-ati speriat, am sperat sa gasesc sa inchiriez unul pentru o zi/weekend si sa revin cu impresii dar inca fara succes.

Totodata am sperat sa treaca si legea cu impozitul pe masina dar se pare ca nu mai are nici o sansa sa treaca. Ce mi se pare aberant e ca impozitul pentru un motor de 3000cc e ~2500 lei, iar 3200cc ~4600.

In plus, trendul pare sa fie eliminarea motoarelor diesel ceea ce nu e prea incurajator.

Citat Postat original de RaduAndrei Vizualizare Mesaj
    Salut. MK4 AT din 2007, luat de nou din reprezentanta. In prezent are 80k km.
    5.in functie de stilul de condus, discurile de frana trebuie schimbate relativ des (am prieteni care si le-au schimbat si la 20k). Este o masina grea si solicita la maxim sistemul de franare)
    Exista upgrade pentru frane? (discuri mai mari, etc)

Citat Postat original de RaduAndrei Vizualizare Mesaj
    Daca colegul gaseste un Mitsu MK4 in jur de 10-12.000 cu dotari full si un numar rezonabil de KM (sub 150k), cu un istoric de service ok, poate fi o varianta, insa eu mai mult nu as (mai) da pe un Pajero Mk4, tinand cont ca si impozitul este extrem de mare. Nu mai vorbesc de consum...
    Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru asa ceva, dar ce ai lua in considerare?

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    39
    Masina
    Pajero MK3 3.8, ML 320 W163

https://www.autovit.ro/anunt/mitsubi...rm#xtor=SEC-81
    sau
    https://www.olx.ro/oferta/vand-mitsu...tml#f89d818032
    https://www.olx.ro/oferta/vand-pajer...tml#f89d818032
    Am pus intai MK3, chestie de preferinta personala.
    Dezavantajul este impozitul(3.8 - 5800). A mea desi este pe veteran am avut ceva probleme cu incadrarea in prevederile legii, din cauza unui confict personal al unei angajate de la primarie cu o ruda de a mea. In final s-a rezolvat.
    Urmatoarea va fi autoutilitara.
    Last edited by alex_man; 15th March 2018 at 10:05.

Data Inscriere
    Jun 2013
    Varsta
    47
    Masina
    Pajero 3.2 DID, 170 CP, V98W, modificari: anulare DPF, EGR, crestere putere la 200CP

Detin un MK4 care la ora actuala pot sa spun ca merge foarte bine. E model 2007 si singurele probleme la el au fost din cauza mecanicilor de la reprezentanta din Ploiesti. Roadrunner stie ce problema am avut dar acum s-a rezolvat.

Motor 3.2 diesel, 170 CP, model lung, utilitara. Problema majora la el a fost DPF-ul. Schimbat DPF-ul cu unul SH si a mai functionat cam pana in 2 ani. Asta iarna a inceput sa se infunde din nou si nu vroia sa se regenereze la drum, asa ca s-a facut regenerare fortata in service. Aparand din regenerarea la cam 1 saptamana m-am hotarat si am anulat DPF-ul. Anuland DPF-ul, am facut in acelasi timp si o anulare de EGR plus crestere de putere la 200 CP. Dupa aceasta modificare pot sa spun ca valoarea consumului de la 12,5-13 l/100km a scazut in jurul valorii 10l/100km, asta daca mergi normal. Daca ai talpa grea automat o sa si iti consume.

Ce problema a mai aparut acum, e din cauza filtrului epurator, dar am inteles ca sunt si aici solutii, nu trebuie neaparat sa il inlocuiesc.

Incearca sa gasesti un model sa fie deja autoutilitara ca la ora actuala nu mai ai cum sa o transformi si in plus sa ai un service bun; la Bucuresti gasesti destule variante pentru asta.