Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie : MK3 versus MK4


crispus

Postări Recomandate

Salutare,

 

Momentan am un golf variant si nu pot sa intru chiar pe oriunde

 

Am in plan sa iau in viitorul apropiat un 4x4 si momentan m-am oprit la Pajero. Bugetul maxim ar fi 10.000E (nu-i musai sa iau de toti banii :sm).

Cel mai probabil va fi folosita mai mult pe asfalt si mai putin offroad (de ex. cabana Ciucas, unde golful nu ajunge - am reusit sa sparg baia acu cativa ani pe drumul spre lacul Bolboci)

 

De preferat:

- cutie automata

- xenon

- diferential blocabil spate

- usor de facut mentenanta :grin:

 

Acuma cateva intrebari:

1. Exista modele / ani care ar trebui evitate/i (am inteles ca unele aveau o problema cu pompa de injectie) ?

2. Mk3 sau Mk4 ? E mai sigur mk4?

3. Motorina sau benzina? Vreun avantaj al uneia fata de alta?

4. Din tara / afara?

5. Cat de accesibil sunt tool-urile de diagnoza gen VCDS?

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Salut

 

Ca posesor de MK4, imi permit sa iti expun punctul meu de vedere:

In primul rand, motorina, din motive... obiective, mai ales daca o folosesti ca masina de zi cu zi (MK4 benzina, sincer, nu am vazut in Romania). Din Romania, sunt destule cu istoric complet la reprezentanta

MK3-ul nu m-a atras, dar aici e mai mult "de gustibus"...

 

Plusuri si minusuri, cateva care imi vin acum in minte:

 

+

Common rail (scapi de problema cu pompa, motor mai rafinat)

Consum relativ decent

Unele vin din fabrica autoutilitare cu 5 locuri (480 ron, impozit)

Motor fiabil (asta, evident, daca o intretii cum trebuie)

Blocant pe spate

Costuri revizii medii (din punctul meu de vedere)

Se comporta foarte bine pe sosea

 

-

Daca nu sunt desfacute anual, suruburile ruginesc si se sudeaza de bucse (m-am invatat sa fac geometria in fiecare primavara)

Franele necesita revizii anuale (nimic complicat, curatare si regresare)

EGR-ul mai face figuri, daca nu este curatat, din cauza depunerilor. Acesta se poate dezactiva destul de usor, chiar si pe acest model.

Ambreiaj/frane putin subdimensionate (iarasi, din punctul meu de vedere, eu am varianta cu cv manuala)

Prima generatie de MK4 (2006-2009), DPF-ul cam dadea batai de cap. Eu nu am vrut asa ceva, asa ca m-am orientat catre varianta fara DPF (din cate stiu, doar modelul cu cv manuala de MK4 venea fara DPF).

Scutul din fabrica e mai mult de decor

 

 

Succes!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

In 10.000EUR nu stiu daca iei MK4 in mintile ei.

In bugetul asta orienteaza-te spre un MK3 an 2005-2006. Gasesti pe la 7000EUR si de restul o pui la punct, poate-ti mai si ramane ceva...

Intretinerea pe an este cam la fel la ambele variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Salut, ultima revizie, 1900 RON, dar, am schimbat cam toate uleiurile (motor, cv,cutie de transfer, diferential, servo, frana), filtrele si bieletele anti ruliu. O revizie normala (ulei motor + filtre), ajunge cam 800 RON.

Colegul roadrunner are dreptate, cam greu sa gasesti un MK4, in 10k Eur, care sa nu necesite ceva investii ulterioare.

Editat de MaddoX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Salut

 

Ca posesor de MK4, imi permit sa iti expun punctul meu de vedere:

In primul rand, motorina, din motive... obiective, mai ales daca o folosesti ca masina de zi cu zi (MK4 benzina, sincer, nu am vazut in Romania). Din Romania, sunt destule cu istoric complet la reprezentanta

MK3-ul nu m-a atras, dar aici e mai mult "de gustibus"...

 

Plusuri si minusuri, cateva care imi vin acum in minte:

 

+

Common rail (scapi de problema cu pompa, motor mai rafinat)

Consum relativ decent

Unele vin din fabrica autoutilitare cu 5 locuri (480 ron, impozit)

Motor fiabil (asta, evident, daca o intretii cum trebuie)

Blocant pe spate

Costuri revizii medii (din punctul meu de vedere)

Se comporta foarte bine pe sosea

 

-

Daca nu sunt desfacute anual, suruburile ruginesc si se sudeaza de bucse (m-am invatat sa fac geometria in fiecare primavara)

Franele necesita revizii anuale (nimic complicat, curatare si regresare)

EGR-ul mai face figuri, daca nu este curatat, din cauza depunerilor. Acesta se poate dezactiva destul de usor, chiar si pe acest model.

Ambreiaj/frane putin subdimensionate (iarasi, din punctul meu de vedere, eu am varianta cu cv manuala)

Prima generatie de MK4 (2006-2009), DPF-ul cam dadea batai de cap. Eu nu am vrut asa ceva, asa ca m-am orientat catre varianta fara DPF (din cate stiu, doar modelul cu cv manuala de MK4 venea fara DPF).

Scutul din fabrica e mai mult de decor

 

 

Succes!

 

 

Ca posesor de MK3 pot sa zic ca in 99% din ce a spus colegul MaddoX se regasesc si la MK3. DPF la MK3 nu exista, aceeasi problema cu suruburile excentrice ( si eu fac geometria in fiecare primavara), musai autoutilitara, bafta mea a fost ca pompa de inalte ii varianta refacuta ( a mea ii 2002 ) din cate stiu cele din 2003 in sus nu au mai ajut problema asta. Eu am scos EGR-ul, franele le verific si le curat la an, reviziile mi le fac singur eu imi cumpar filtrele si uleiul un maxim 480 de lei, pt mine ii o relaxare 2 beri si 45 de min :)

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Salut. MK4 AT din 2007, luat de nou din reprezentanta. In prezent are 80k km.

 

Probleme/dezvantaje:

1.releul de incarcare ars la 60K

2.filtru de particule se infunda des, procedura de curatare este relativ simpla insa enervanta (mers cam 7-8 Km cu 40Km/h)

3.motor zgomotos.

4.consum urban monstruos iarna pentru ca motorul se incalzeste foarte greu si daca ai de facut curse scurte sau locuiesti intr-un oras mic practic mergi cu el rece tot timpul.

5.in functie de stilul de condus, discurile de frana trebuie schimbate relativ des (am prieteni care si le-au schimbat si la 20k). Este o masina grea si solicita la maxim sistemul de franare)

6. EGR-ul necesita curatare frecventa

 

Avantaje:

1. Este o masina de forta, te ajuta in offroad dur sau moderat, cu conditia sa ai cauciucuri specializate. Daca ii pui niste gume mediocre M+S, performantele vor fi la fel de mediocre.

2. Tracteaza fara probleme cam orice vrei tu sa tractezi

3. Cutia automata isi face treaba foarte bine, la fel si diferentialele.

4. Nicio problema la partea de electronica (masina este oricum destul de spartana)

5. Diagnoza foarte simpla, motorul este aerisit si poti inspecta totul foarte usor

6. Motor extraordinar de fiabil, nepretentios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Radu, stiu ca nu prea are legatura cu topicul actual, dar EGR-ul se poate bloca in cateva minute, cu un rezistor pus imediat dupa debitmetru. Astfel, valva EGR ramane tot timpul inchisa. Operatiunea m-a costat vreo 150 de ron (ebay).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Irod...tu ai citit primul post din topicul asta? Sa vezi cam ce ar vrea omul.

Ai detinut vreodata un MK3 sau MK4?

Daca eram pe sectiunea Nissan mai ziceam ca poate sa asculte si de sfaturile tale intrucit detii 2 astfel de masini,le folosesti zilnic si ai o oarecare experienta.Asa ca te rog sa ne impartasesti din vasta ta experienta asupra acestor doua modele de Mitsubishi doar dupa ce ai posedat,folosit,utilizat un model din cele 2.In rest cancan...posturi de umplutura.

 

P.S. am avut MK3 6 ani,detin MK4 de 3 ani.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Radu, stiu ca nu prea are legatura cu topicul actual, dar EGR-ul se poate bloca in cateva minute, cu un rezistor pus imediat dupa debitmetru. Astfel, valva EGR ramane tot timpul inchisa. Operatiunea m-a costat vreo 150 de ron (ebay).

 

Salut!

 

Da, stiu de aceasta solutie, stiu si de solutia renuntarii la DPF si mai sunt si alte trucuri care sa ajute la o buna functionare a masinii.

 

Nu pot spune ca MK4 nu este fiabil tinand cont ca la nivel de directie/suspensie/motor nu am avut nicio problema insa la o masina pe care platesti de noua in jur de 50k (atat a costat cu taxa de prima inmatriculare care era enorma la vremea respectiva) te astepti sa nu folosesti astfel de solutii.

 

Daca colegul gaseste un Mitsu MK4 in jur de 10-12.000 cu dotari full si un numar rezonabil de KM (sub 150k), cu un istoric de service ok, poate fi o varianta, insa eu mai mult nu as (mai) da pe un Pajero Mk4, tinand cont ca si impozitul este extrem de mare. Nu mai vorbesc de consum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Salutare,

 

Stiu ma cei de la Mitsubishi comercializeaza mk4 inregistrat ca utilitara asa ca impozitul ii mult mai rezon. De ex. sa-ti achizitionezi un mk3 si sa-l faci autoutilitar stiu ca e cam greu spre imposibil, insa daca mk3-ul e deja inregistrat ca autoutilitar e un plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Si eu caut un Pajero lung automat si in stare cat se poate de buna...

3.5 benzina V6 ? Ce stiti despre motorizare?

Am vazut ca sunt destul de rare dar mi se par mult mai spectaculoase dacat varianta diesel. Pentru consum se poate opta pentru GPL?

NISSAN PATROL GR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

Ati speriat omul.

Cred ca nu mai este interesat... :)

 

Nu m-ati speriat, am sperat sa gasesc sa inchiriez unul pentru o zi/weekend si sa revin cu impresii dar inca fara succes.

 

Totodata am sperat sa treaca si legea cu impozitul pe masina dar se pare ca nu mai are nici o sansa sa treaca. Ce mi se pare aberant e ca impozitul pentru un motor de 3000cc e ~2500 lei, iar 3200cc ~4600.

 

In plus, trendul pare sa fie eliminarea motoarelor diesel ceea ce nu e prea incurajator.

 

Salut. MK4 AT din 2007, luat de nou din reprezentanta. In prezent are 80k km.

5.in functie de stilul de condus, discurile de frana trebuie schimbate relativ des (am prieteni care si le-au schimbat si la 20k). Este o masina grea si solicita la maxim sistemul de franare)

Exista upgrade pentru frane? (discuri mai mari, etc)

 

Daca colegul gaseste un Mitsu MK4 in jur de 10-12.000 cu dotari full si un numar rezonabil de KM (sub 150k), cu un istoric de service ok, poate fi o varianta, insa eu mai mult nu as (mai) da pe un Pajero Mk4, tinand cont ca si impozitul este extrem de mare. Nu mai vorbesc de consum...

Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru asa ceva, dar ce ai lua in considerare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

https://www.autovit.ro/anunt/mitsubishi-pajero-iii-ID7GpNqw.html#contact_form#xtor=SEC-81

sau

https://www.olx.ro/oferta/vand-mitsubishi-pajero-wagon-7-locuri-ID6DA72.html#f89d818032

https://www.olx.ro/oferta/vand-pajero-ID9ZeWj.html#f89d818032

Am pus intai MK3, chestie de preferinta personala.

Dezavantajul este impozitul(3.8 - 5800). A mea desi este pe veteran am avut ceva probleme cu incadrarea in prevederile legii, din cauza unui confict personal al unei angajate de la primarie cu o ruda de a mea. In final s-a rezolvat.

Urmatoarea va fi autoutilitara.

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Detin un MK4 care la ora actuala pot sa spun ca merge foarte bine. E model 2007 si singurele probleme la el au fost din cauza mecanicilor de la reprezentanta din Ploiesti. Roadrunner stie ce problema am avut dar acum s-a rezolvat.

 

Motor 3.2 diesel, 170 CP, model lung, utilitara. Problema majora la el a fost DPF-ul. Schimbat DPF-ul cu unul SH si a mai functionat cam pana in 2 ani. Asta iarna a inceput sa se infunde din nou si nu vroia sa se regenereze la drum, asa ca s-a facut regenerare fortata in service. Aparand din regenerarea la cam 1 saptamana m-am hotarat si am anulat DPF-ul. Anuland DPF-ul, am facut in acelasi timp si o anulare de EGR plus crestere de putere la 200 CP. Dupa aceasta modificare pot sa spun ca valoarea consumului de la 12,5-13 l/100km a scazut in jurul valorii 10l/100km, asta daca mergi normal. Daca ai talpa grea automat o sa si iti consume.

 

Ce problema a mai aparut acum, e din cauza filtrului epurator, dar am inteles ca sunt si aici solutii, nu trebuie neaparat sa il inlocuiesc.

 

Incearca sa gasesti un model sa fie deja autoutilitara ca la ora actuala nu mai ai cum sa o transformi si in plus sa ai un service bun; la Bucuresti gasesti destule variante pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

 

 

Daca nu sunt desfacute anual, suruburile ruginesc si se sudeaza de bucse (m-am invatat sa fac geometria in fiecare primavara)

 

 

 

Ai putea sa dezvolta putin ideea?

Despre ce suruburi este vorba?Geometria insemnand mers anual la un service auto si reglata directia/geometria?Costuri?

Chiar asa de slabe or fi astea MK4?

multumesc

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Aparand din regenerarea la cam 1 saptamana m-am hotarat si am anulat DPF-ul. Anuland DPF-ul, am facut in acelasi timp si o anulare de EGR plus crestere de putere la 200 CP. Dupa aceasta modificare pot sa spun ca valoarea consumului de la 12,5-13 l/100km a scazut in jurul valorii 10l/100km, asta daca mergi normal.

 

Ai putea sa ne spui costurile separat pt fiecare in parte:anulare EGR,anulare DPF si resoftare CP?

Prin anularea EGR si DPF nu vor fi probleme la emisiile de noxe la ITP?

multumesc

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Ai putea sa ne spui costurile separat pt fiecare in parte:anulare EGR,anulare DPF si resoftare CP?

Prin anularea EGR si DPF nu vor fi probleme la emisiile de noxe la ITP?

multumesc

 

Anularea DPF m-a costat in jur de 1000 lei numai partea de soft. Ca dupa aceea mai vin cheltuieli la eliminarea fizica a umpluturii filtrului.

 

Anularea EGR si crestere putere au fost 950 lei.

 

La ITP se fac emisiile de noxe (adica gaze, nu si de particule cum e in afara, inca), deci nu sunt probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Am cochetat o vreme cu ideea de Pathfinder si LC din cauza impozitului, dar as prefera Pajero autoutilitara.

 

Am o dilema un mk3 din 2006 e ~7000E, iar un mk4 din 2009 ~12000E, aproximativ acelasi nr. de km (200k), dotari full ambele cica (minus trapa/navigatie).

Mi-e greu sa-mi justific cei 5000E in plus. Imi scapa ceva? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : MK3 versus MK4

 

Mk3 nu e asa scump cum spui tu,7000 de euro.

Mk4 costa de pe la vreo 8000 de euro.Este unul chiar la acest pret utilitara full-full doar ca e scurta.Cele lungi utilitare si dotate full (inclusiv navi si trapa) se gasesc deja de la 10000 de iepuroi.

Diferenta de pret intre ele e normal sa fie din moment ce sunt doua generatii diferite.Mk3-urile sunt renumite pentru problemele la pompa de injectie.

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare