Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bec halogen versus bec led


titanmaxel

Postări Recomandate

SALUT, MA CONFRUNT DE CEVA TIMP CU BECURILE HALOGEN PE UN L200 / 2002, NU STIU CE BECURI SA MAI CUMPAR PENTRU O LUMINA DE CALITATE SI PUTIN MAI ALBA, AM VAZUT CEVA DE LA Osram Night Breaker Laser +130% H 4, ARE CINEVA MONTATE SI CUM SUNT AM INTELES CA AU O DURATA DE VIATA FOARTE SCURTA. ACUM VAD CEVA BEC CU LED CARE AU CEVA RADIATOR DE RACIRE SAU VENTILATOARE...ARE CINEVA MONTAT SA IMI SPUNA O PARERE. VA MULTUMESC.
:cl Mitsubishi...toarce ca un motanel...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Salut, observ ca avem acelasi tip de far, asa ca iti pot spune din experienta proprie:

- Osram NightBreaker si Philips Xtrem Vision Plus - vizibilitate buna, insa durata de viata scurta. Osram pana in 6 luni. Philips cam un an.

- am ales solutia led mai mult de curiozitate. Am curatat intai farurile cu solutia de la ClearLigts (sa vad cat o tine) si apoi am luat de pe Aliexpress aceste leduri (H4). Diferenta enorma de luminozitate (poze cu faza scurta si faza lunga in atasament, acum in week-end). Durata de viata = le am doar de 1 luna montate.

 

Atentie, ca sa nu ma injure (prea rau) ceilalti, am lasat farurile cat mai in jos (treapta 4).

 

 

received_1601107273289593.thumb.png.146b4e9df03288ee3e87d269ef9d1049.pngreceived_1601107279956259.thumb.png.f7714ad5acad0a863ad88faf917d133c.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Salut, observ ca avem acelasi tip de far, asa ca iti pot spune din experienta proprie:

- Osram NightBreaker si Philips Xtrem Vision Plus - vizibilitate buna, insa durata de viata scurta. Osram pana in 6 luni. Philips cam un an.

- am ales solutia led mai mult de curiozitate. Am curatat intai farurile cu solutia de la ClearLigts (sa vad cat o tine) si apoi am luat de pe Aliexpress aceste leduri (H4). Diferenta enorma de luminozitate (poze cu faza scurta si faza lunga in atasament, acum in week-end). Durata de viata = le am doar de 1 luna montate.

 

Atentie, ca sa nu ma injure (prea rau) ceilalti, am lasat farurile cat mai in jos (treapta 4).

 

 

[ATTACH=CONFIG]285716[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]285715[/ATTACH]

 

Poti face o poza de curiozitate in fata unui perete, cu masina la mai mult de 2-3m de perete? Sa vedem daca farul arunca sau nu lumina in sus, cum arunca xenoanele in faruri pentru halogen.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen versus bec led

 

Eu am montate pe vitara led-uri luate din tara. Diferenta este majora, nu imprastie lumina in partea de sus.

 

Importatorul (Globiz) a cerut omologare rar si acestia au refuzat, ca cica "nu se mai da", led-urile vandute de ei au omologare europeana E4 (nu stiu exact ce inseamna asta ptr noi) pentru a fi utilizate pe drumurile publice si sunt limitate la 4000lm.

 

Am mers cu ele si nu mi-am luat amenda dar la itp inca nu am fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Poti face o poza de curiozitate in fata unui perete, cu masina la mai mult de 2-3m de perete? Sa vedem daca farul arunca sau nu lumina in sus, cum arunca xenoanele in faruri pentru halogen.

Cam 10m de gard

vlcsnap-2018-01-09-18h56m39s309.thumb.png.7c03f3446f5d0f4f92076f802d3ad63a.png

 

Le-am montat eu, a durat cateva minute. Nu au omologare, pana acum nu am avut nici o neplacere cu actele (si de Politie am tot dat) Le tin si pe cele vechi in portbagaj, daca se leaga neaparat le schimb la fel, pe loc, in cateva minute.

La anul am ITP, vedem pana atunci ce o mai fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Cam 10m de gard

[ATTACH=CONFIG]285740[/ATTACH]

 

Le-am montat eu, a durat cateva minute. Nu au omologare, pana acum nu am avut nici o neplacere cu actele (si de Politie am tot dat) Le tin si pe cele vechi in portbagaj, daca se leaga neaparat le schimb la fel, pe loc, in cateva minute.

La anul am ITP, vedem pana atunci ce o mai fi.

 

Din poza, cam arunca si in sus .... Pe cei de la politie nu-i intereseaza acest aspect.

Oricum, cam orice service are dispozitiv de reglat faruri, deci se poate efectua o verificare.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Din poza, cam arunca si in sus .... Pe cei de la politie nu-i intereseaza acest aspect.

Oricum, cam orice service are dispozitiv de reglat faruri, deci se poate efectua o verificare.

 

Nu ii intereseaza ca bat un pic si in sus sau ca pot sa remediez problema pe loc ? :)

Cand ma duc la revizie in primavara o sa vad si cu aranjarea daca merg sa bata si mai in jos. De asemenea, daca se matuiesc farurile la loc, clar pun becurile clasice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Nu ii intereseaza ca bat un pic si in sus sau ca pot sa remediez problema pe loc ? :)

Cand ma duc la revizie in primavara o sa vad si cu aranjarea daca merg sa bata si mai in jos. De asemenea, daca se matuiesc farurile la loc, clar pun becurile clasice.

 

Mi se pare si mie ca bat sus, n-am nici o problema cu politia, dar ceilalti din trafic or sa aiba probleme :(

 

Din cauza lor nu ma astept sa se matuiasca farurile.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen versus bec led

 

Nu prea imi e clar cu optica farurilor, dar daca "se scurge" si lumina in sus nu se poate masca , dezactiva portiunea de led din partea inferioara a becului led ?

Zic asta ca pe vremuri erau becuri cu un fel de metal peste jumatate din filament, dar poate ca oglinda era simetrica, pe cand la noi o fi asimetrica pe orizontala !?

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen vs bec led

 

Nu ii intereseaza ca bat un pic si in sus sau ca pot sa remediez problema pe loc ? :)

Cand ma duc la revizie in primavara o sa vad si cu aranjarea daca merg sa bata si mai in jos. De asemenea, daca se matuiesc farurile la loc, clar pun becurile clasice.

 

Nu-i intereseaza ca arunca in sus. Insa, se accepta remedierea pe loc, la fel ca la becul ars ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen versus bec led

 

Nu prea imi e clar cu optica farurilor, dar daca "se scurge" si lumina in sus nu se poate masca , dezactiva portiunea de led din partea inferioara a becului led ?

Zic asta ca pe vremuri erau becuri cu un fel de metal peste jumatate din filament, dar poate ca oglinda era simetrica, pe cand la noi o fi asimetrica pe orizontala !?

 

Se poate, dar e foarte greu de realizat ... Si acum, in prezent, sunt producatori la care optica farurilor nu e perfecta dat fiind constructiile ciudate ale farurilor care continua forma caroseriei (mai ales la masinile noi), sau cel mai bun exemplu, farurile de la Matiz, care sunt imposibil de reglat ... daca le mai pui si xenoane, dai jos si avioanele :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bec halogen versus bec led

 

Am gasit o poza mai veche cu Osram Nightbreaker H4 in care se vede bine si cut-off-ul. Ar fi utila doar ca si comparatie cu cut-off-ul Led-ului H4.

IMG_6739_1.thumb.jpg.a4113c8b723ae12b7929de5b4750f29f.jpg

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bec halogen versus bec led

 

Am gasit o poza mai veche cu Osram Nightbreaker H4 in care se vede bine si cut-off-ul. Ar fi utila doar ca si comparatie cu cut-off-ul Led-ului H4.

[ATTACH=CONFIG]285988[/ATTACH]

 

Farurile alea sunt de la o Miata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare