GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 4 din 4

Data Inscriere
    Jun 2017
    Varsta
    37
    Masina
    Daihatsu Feroza '93, 90CP

Implicit Blocare diferential fata prin sudura ?

As dori sa stiu parerea voastra despre blocarea definitiva a diferentialului de pe fata prin eliminarea satelitilor si sudarea unui ax care sa lege cele doua roti dintate mari planetare sau prin sudarea satelitilor cu rotile dintate planetare. Argumentul din partea mea ar fi ca folosesc tractiunea fata numai off road. Mentionez ca sunt posesorul unei Feroza si sunt incepator in ale off road ...si am ramas de vreo doua ori blocat in noroi si mi-ar fi fost de ajutor un diferential blocat/blocabil

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    44

Implicit Re: Blocare diferential fata prin sudura ?

Daca comanda invartirii diferentialulul fata iti apartine tie 100% ( in sensul decuplarii diferentialului odata cu invartirea rotilor ) nu vreunui alt sistem si poti sa decuplezi invartirea lui odata ce se invart rotile fata, nu vad de ce nu ?
    Last edited by danciucu; 15th January 2018 at 13:18.
    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Data Inscriere
    May 2012
    Varsta
    39
    Masina
    Suzuki Grand Vitara 1998, 2.0 16valve

E posibil, la fel de bine cum poti suda si spatele...
    Dar intereseaza-te daca e posibil sa pui un LockRight pe spate pe Feroza. Nu-i asa scump, si e f ok in teren.
    Apoi poate sa pui si pe fata. Eu n-as suda la o masina care nu e de competitie.

PS: Am auzit de o echipa din Republica Modova (de competitie) care sudasera ambele pe o Vitara. Pe strada cica decuplau MRL-urile si mergeau in 4x2... si se descurcau.
    Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
    0745-009633

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Desigur ca nu e o solutie recomandata dar daca ai MRL-uri manuale te-ai putea descurca pe suprafete aderente cu el sudat.