GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 20 din 20

Data Inscriere
    Mar 2016
    Varsta
    62

Implicit Re: Dacia Duster 2 - pareri

Dieselul de 1,6dci nu petarda pe benzina!
    Ala cu moment de 320Nn si 130Cp.
    Nu mai vorbim de versiunea de 160Cp.
    E o masina care se vinde in draci si ei da cacane tot cu 1,5Dci pentru o economie de 2 lei sau imagine...
    Nu ma intelegeti ca am ceva impotriva motorului de 1,5, este un motor extrem de reusit dar era cazul sa`l puna si la Duster pe ala nou,
    asa`l pastreaza pentru Qashqai iar pe cel de 160 pentru Talisman.
    Politica tipic Renault!

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    38
    Masina
    Daihatsu Feroza/Dacia Duster 4x4

Si tu gandesti si vorbesti ca mine, din pacate mie din aceasta cauza mi s-a bagat pumnul in gura pe un anumit grup de fb, aici insa pot spune ce doresc despre Duster, chiar daca il am si il indragesc mai are mult pana departe, cei care spun ca este ieftin sa se abitina 20 de miare de euroi sunt bani, banii nu cresc in pomi, creditul il platesti integral, banii ii dai intregi nu rupti, cu toate astea mult asteptatul Duster nou are probleme fix la chestiile nou montate si dorite.
    Noi sa fim sanatosi.
    Dacia Duster 4x4
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

dupa niste luni de cacaiala si test drive, dupa niste bube citite des si experimentate propriu(am blocat celebrul calculator de bord de pe noul Duster-problema deja clasica la caldura) si dupa ce tribul propriu a declarat, avand deja un Duster 1 ca Dacia ramane Dacia, am schimbat macazul si am luat un Vitara Luxus.
    Putin alta treaba la interior,mai finuta dar mult mai handicapat la offroad.....eu consider ca daca vrei offroad Dusterul 2 nu este suficienta masina la aia 19.000 de la Prestige.Plus costurile aferente.Si treb sa fii putin plecat sa bagi o masina noua prin boscheti.
    In final,am luat mai ieftin, cu mai multa garantie si ramane si de un 4x4 veritabil mai tavalit din diferenta.
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Sep 2010
    Varsta
    56
    Masina
    Ford Focus 1.8TDDI Coupe si 4x4 [de servici] Niva, Pajero, Patrol, Land Cruiser, UAZ Patriot

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    dupa niste luni de cacaiala si test drive, dupa niste bube citite des si experimentate propriu(am blocat celebrul calculator de bord de pe noul Duster-problema deja clasica la caldura) si dupa ce tribul propriu a declarat, avand deja un Duster 1 ca Dacia ramane Dacia, am schimbat macazul si am luat un Vitara Luxus.
    Putin alta treaba la interior,mai finuta dar mult mai handicapat la offroad.....eu consider ca daca vrei offroad Dusterul 2 nu este suficienta masina la aia 19.000 de la Prestige.Plus costurile aferente.Si treb sa fii putin plecat sa bagi o masina noua prin boscheti.
    In final,am luat mai ieftin, cu mai multa garantie si ramane si de un 4x4 veritabil mai tavalit din diferenta.
    Daca azi as avea bani sa-mi iau masina as cumpara imediat un Vitara.
    Nu ca as fi impotriva Dusterului!
    Si experienta mea de peste 14 de condus marci consacrate 4x4 in santierele internationala are o contributie la decizia asta. Numai ca asta e cam in afara de topic.

Citat Postat original de Ion_Bumbu Vizualizare Mesaj
    Dieselul de 1,6dci nu petarda pe benzina!
    Ala cu moment de 320Nn si 130Cp.
    Nu mai vorbim de versiunea de 160Cp.
    E o masina care se vinde in draci si ei da cacane tot cu 1,5Dci pentru o economie de 2 lei sau imagine...
    Nu ma intelegeti ca am ceva impotriva motorului de 1,5, este un motor extrem de reusit dar era cazul sa`l puna si la Duster pe ala nou,
    asa`l pastreaza pentru Qashqai iar pe cel de 160 pentru Talisman.
    Politica tipic Renault!
    Am aceeasi parere. In ciuda unui design mult mai placut decat cel al primelor Dustere noul Duster dezamageste prin ``bubele`` sale care inca au ramas nerezolvate de producator. Am o observatie cu privire la dieselul de 1,6 care este mult mai puternic decat 1,5 DCI-ul - s-ar putea sa fie nevoie de alta cutie si transmisie - cea folosita in prezent s-ar putea sa nu fie suficient de capabila la acest cuplu motor de 320 Nm.

Citat Postat original de Caphonne Vizualizare Mesaj
    Si tu gandesti si vorbesti ca mine, din pacate mie din aceasta cauza mi s-a bagat pumnul in gura pe un anumit grup de fb, aici insa pot spune ce doresc despre Duster, chiar daca il am si il indragesc mai are mult pana departe, cei care spun ca este ieftin sa se abitina 20 de miare de euroi sunt bani, banii nu cresc in pomi, creditul il platesti integral, banii ii dai intregi nu rupti, cu toate astea mult asteptatul Duster nou are probleme fix la chestiile nou montate si dorite.
    Noi sa fim sanatosi.
    Corect! 20000 EURO sunt bani multi!
    Muncesti de mori pentru ei!
    Duster 2 [4x4] e prea scump.
    Nu poti cumpara la banii astia si lista de nefunctionalitati pe care le are din fabricatie.
    Nu mai zic nimic sa nu fiu acuzat ca nu sunt ``patriot`` .
    Stiu un lucru - daca eu as furniza un serviciu cu defecte as fi scos afara din piata imediat.
    A fost util sa descopar cate deficiente are masina asta urmarind grupurile de pe Fb.
    Sper ca Dacia sa se redreseze si sa fabrice masini corecte. Undeva candva!
    Last edited by teddybear; 17th June 2018 at 14:58. Motiv: postari consecutive cu acelasi subiect!
    Grey Wolfe

Viata frumoasa ti-o faci singur !
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Sep 2010
    Varsta
    56
    Masina
    Ford Focus 1.8TDDI Coupe si 4x4 [de servici] Niva, Pajero, Patrol, Land Cruiser, UAZ Patriot

Noul motor benzinar 1.3 Tce care speram sa se produca si in Romania (inlocuind 1.2 Tce).

https://youtu.be/FXKzFNZ7gzY
    Grey Wolfe

Viata frumoasa ti-o faci singur !

Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    37
    Masina
    Ignis 4x4, Daihatsu Rocky 88

Toata lumea vorbeste de problemele noului Duster dar, ati pus in balanta sau aveti o situatie clara cate astfel de defecte au aparut raportat la numarul de masini vandute?
    V-ati pus intrebarea daca nu cumva si la Vitara sunt probleme dar nefiind o comunitate asa dezvoltata si oameni care sa le povesteasca pe grupuri de FB nu s-a auzit de ele?
    Dusterul in oferta actuala la cei 20.000 euro (se poate si mai ieftin chiar diesel si 4x4) ofera 5 ani de garantie si intretinere (reviziile gratuite filtre ulei). N-am auzit sa nu se rezolve problemele in garantie.
    Este adevarat ca nu e deloc placut sa iei o masina noua si sa ai niste probleme precum CB sau touch screen media nav care fac probleme la temperaturi extreme insa este interesant de vazut o statistica a acestor probleme.

Ignis 4x4

Data Inscriere
    Mar 2011
    Masina
    caut:)

Citat Postat original de Ignis Vizualizare Mesaj
    Toata lumea vorbeste de problemele noului Duster dar, ati pus in balanta sau aveti o situatie clara cate astfel de defecte au aparut raportat la numarul de masini vandute?
    V-ati pus intrebarea daca nu cumva si la Vitara sunt probleme dar nefiind o comunitate asa dezvoltata si oameni care sa le povesteasca pe grupuri de FB nu s-a auzit de ele?
    Dusterul in oferta actuala la cei 20.000 euro (se poate si mai ieftin chiar diesel si 4x4) ofera 5 ani de garantie si intretinere (reviziile gratuite filtre ulei). N-am auzit sa nu se rezolve problemele in garantie.
    Este adevarat ca nu e deloc placut sa iei o masina noua si sa ai niste probleme precum CB sau touch screen media nav care fac probleme la temperaturi extreme insa este interesant de vazut o statistica a acestor probleme.
    statistica spune ca sunt cazuri izolate ;)
    iar un caz la 1000 de masini nu poate fi considerat o problema a acestora :) toti producatorii au astfel de probleme.
    personal asta nou imi place mai mult ca cel vechi ca e mult mai comod mai izolat fonic si mai usor de condus... cel putin pt nevoile mele
    actualmente prefer cutia EDC aia automata cu dublu ambreiaj dar masina 4x2 :) am consum la ea de 6,4 la suta... masina d eputuros cum o consider eu dar ce imi plac eprin trafic prin oras :):):)
    ce nu imi place e ca e noua :) si imi e mila sa fac offroad cu ea :) asa ca... ma abtin ca nu e cazul de offroad aici cu 4x2 :)

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

Man, nu exista masina noua fara probleme....Vitara in special,si Suzuki in general au un forum urias ,bine garnisit cu tot felul de bube.

Dusterul are nebunia aia pe facebook.unde orice Gigi cu cont _si toti au macar unul poate spune idiotenii.

Eu , personal, lasand deoparte chestiile personale-mofturi, familion si bani as alege intre cele doua Dusterul. Doar varianta Prestige si 4x4. Pt ca clima si eu de la AC am tot felul de bube. Dusterul este cumva mai barbatesc si cu potential mai mare de offroad..

Acum, fiecare alege pt el ca de aia oamenii si nevoile sunt diferite. Si tot de aia m-am ales cu un vitara in curte,4x4 si AT. Pt ca mofturi, AT, bani, clima . Si eu marg cu Dusterul 1 ,dar tribul este incantat si zambitor de rabla lor.
    Last edited by RZV; 2nd July 2018 at 08:23.
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    37
    Masina
    Ignis 4x4, Daihatsu Rocky 88

Exista un forum dedicat Suzuki unde...cam bate vantul. Nu gasesti chestii concrete de discutat tehnic. Spun asta deoarece am doua masini Suzuki si am studiat pe acolo. Nu ma refer la discutii de Vitara veche modificari si alte nebunii.
    Este adevarat ca sunt si probleme enervante pentru o masina noua, din experienta proprie scaun cu reglaj lombar rupt inlocuit de 2 ori pe garantie si nu am 100 kg nici nu sar in masina pe scaun, si apa care intra pe la usi pe la difuzoare. Duster 2010 printre primele.

Ignis 4x4

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    38
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

Citat Postat original de Ignis Vizualizare Mesaj
    Exista un forum dedicat Suzuki unde...cam bate vantul. Nu gasesti chestii concrete de discutat tehnic. Spun asta deoarece am doua masini Suzuki si am studiat pe acolo. Nu ma refer la discutii de Vitara veche modificari si alte nebunii.
    Este adevarat ca sunt si probleme enervante pentru o masina noua, din experienta proprie scaun cu reglaj lombar rupt inlocuit de 2 ori pe garantie si nu am 100 kg nici nu sar in masina pe scaun, si apa care intra pe la usi pe la difuzoare. Duster 2010 printre primele.
    reglajul lombar este rupt si la mine....duster 1

forumul de suzuki este de oameni non tehnici si pt masini noi in proportie de 95% ....nu face nici dreak upgrade. eu nu am gasit un posesor cara sa treaca de la 215/55 la 215/60.....masini care au in medie 20-30 mii km in 2-3 ani...in schimb este super ok pt bube, oamenii se plang de orice mica zgaiba, zgomot,trancanit,upgrade anuntat.... chestii care pt unii ca noi, obisnuiti cu hi-liftul si zgomotul specific in spatele scaunului par hilare....

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12