GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 20 din 20

Data Inscriere
    Dec 2015
    Masina
    suzeta

Implicit Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

Am primit cauciucurile acum gasit ceva rapoarte 5.14 e ok pt 31 ? Si niste cercei mai lungi putin si body lift ajunge? Pīna mai adunam ceva bani pt un kit suspensie ? Ms de ajutor... ori ce info e bine venita!!

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    31
    Masina
    Suzuki Samurai SJ 1.9TD

Citat Postat original de cipilica Vizualizare Mesaj
    Am primit cauciucurile acum gasit ceva rapoarte 5.14 e ok pt 31 ? Si niste cercei mai lungi putin si body lift ajunge? Pīna mai adunam ceva bani pt un kit suspensie ? Ms de ajutor... ori ce info e bine venita!!
    De la ultima postare am reusit sa montez body lift ul(autohton din poliamida) de +5cm... apoi simex urile 31x10.5x15, in momentul de fata cu +5 din cercei si +5 din suspensie(poloneza 50% asfalt 50% teren...spun ei) se comporta foarte bine, la incrucisare de punti este fix la limita(am limitatoarele de cursa tot din poliuretan ca bucsele...tot poloneze) si cu cateva ciocane in capul de prag, o sa ti intre fara probleme.(daca nu ai flanse sau un ET negativ nesimtit nu o sa ai probleme)
    De precizat ca jantele mele sunt ET -10 si am flanse de 5cm, din cauza ET ului negativ pe care il am, a trebuit sa tai si din teava din fata(cea care uneste lonjeroanele) cam 8-10cmcm, oricum nu mai am bara deloc(momentan )
    Din ce stiu ca idee daca inalti 10cm teoretic trebuie sa si latesti din jante sau punti 10cm, altfel o sa se comporte si o sa arate ca un Damas

La capitolul reductii nu am ajuns...loading...parerea mea personala este ca reductia este fix ultima problema, intai fa loc la roti...apoi te apuci de reductor...

Succes
    Samurai Putregai 1.9td
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Masina
    suzeta

Citat Postat original de mouse Vizualizare Mesaj
    De la ultima postare am reusit sa montez body lift ul(autohton din poliamida) de +5cm... apoi simex urile 31x10.5x15, in momentul de fata cu +5 din cercei si +5 din suspensie(poloneza 50% asfalt 50% teren...spun ei) se comporta foarte bine, la incrucisare de punti este fix la limita(am limitatoarele de cursa tot din poliuretan ca bucsele...tot poloneze) si cu cateva ciocane in capul de prag, o sa ti intre fara probleme.(daca nu ai flanse sau un ET negativ nesimtit nu o sa ai probleme)
    De precizat ca jantele mele sunt ET -10 si am flanse de 5cm, din cauza ET ului negativ pe care il am, a trebuit sa tai si din teava din fata(cea care uneste lonjeroanele) cam 8-10cmcm, oricum nu mai am bara deloc(momentan )
    Din ce stiu ca idee daca inalti 10cm teoretic trebuie sa si latesti din jante sau punti 10cm, altfel o sa se comporte si o sa arate ca un Damas

La capitolul reductii nu am ajuns...loading...parerea mea personala este ca reductia este fix ultima problema, intai fa loc la roti...apoi te apuci de reductor...

Succes
    Am inteles idea .....Multumesc sper ca saptamina viitoare ma apuc si ieu de body lift si cercei ... O dimensiune la cercei daca se poate multumesc anticipat .. si niste detalii la poliamida :) ce dumnezeu mai ie si aia :))) mersi

Data Inscriere
    Dec 2015
    Masina
    suzeta

ceva poze careva cu body lift detalii suruburi pt ca sigur o sa trebuiasca sa le tai Presupun ca nu pot sa le desfac la praguri daca ma ajuta cineva cu poze cam cum sa tai si ce sa tai
    nu prea ma pricep dar vreau sa o fac cu minuta mea !!!!!! mersi de ajutor ...

Data Inscriere
    Dec 2015
    Masina
    suzeta

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    La Samurai, reductorul de SJ410 fata de reductorul standard, aduce 12% pe Hi si 11% pe Low.
    Mai bine decat nimic, practic bani aruncati.

Iar reductoarele de SJ410 numai ieftine nu sunt.
    daca achizitionez pinioanele 5.14 e bine ? cum va merge masina va merge bine si pe sosea ? probabil sint intrebari banale dar atitea cunostinte am pe acest subiect invatam invatam :)))) multumesc ..

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    31
    Masina
    Suzuki Samurai SJ 1.9TD

Citat Postat original de cipilica Vizualizare Mesaj
    ceva poze careva cu body lift detalii suruburi pt ca sigur o sa trebuiasca sa le tai Presupun ca nu pot sa le desfac la praguri daca ma ajuta cineva cu poze cam cum sa tai si ce sa tai
    nu prea ma pricep dar vreau sa o fac cu minuta mea !!!!!! mersi de ajutor ...
    Lampa cu gaz! incingi si se desface, eu m am apucat fara sa fi desfacut vreodata vreun samurai...body lift gasesti si pe OLX sau poti sa l faci singur daca ai un strungar cat de cat priceput...
    Ai nevoie doar de ceva timp si rabdare, important este sa ai pe ce sa pui "buloanele" acelea...daca ai caroseria putreda la suporti intri la tinichigerie...eu am avut 2 suporti lipsa(cei din spate din fata rotilor din spate)
    Samurai Putregai 1.9td
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Dec 2015
    Masina
    suzeta

Citat Postat original de mouse Vizualizare Mesaj
    Lampa cu gaz! incingi si se desface, eu m am apucat fara sa fi desfacut vreodata vreun samurai...body lift gasesti si pe OLX sau poti sa l faci singur daca ai un strungar cat de cat priceput...
    Ai nevoie doar de ceva timp si rabdare, important este sa ai pe ce sa pui "buloanele" acelea...daca ai caroseria putreda la suporti intri la tinichigerie...eu am avut 2 suporti lipsa(cei din spate din fata rotilor din spate)
    multumesc de informatie !!!

Am avut 31" si fara jante intoarse , atingeau in capetele de prag si in bara

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    37
    Masina
    Samurai 1,3l '93

Caz concret: Suzuki samurai 1,3 i/an93. Ca sa duca rotile de 31 fara probleme (regim de vanatoare, nimic extrem). In grupuri am montat rapoarte de vitara, puntile le-am ridicat cu cercei mai lungi. Arcurile l-am springuit si am mai bagat o foaie la cele din fata, cele din spate sunt de damas, am si un bl de 5 cm. Masina merge bine insa....suspensia este mult prea dura si scutura de-ti sar toate p-lele din cauza asa urmeaza sa schimb suspensia cu tot. cel mai probabil o sa fac un swap pe arcuri de jeep yj. Cred in continuare ca cea mai buna investitie facuta la masina mea a fost schimbarea rapoartelor. Asa arata cu rotile de scandal 235/75/15

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Samurai G16A, Toyota Supra 2jz-gte

Cerceii aia sunt prea lungi, arcul e tensionat la maxim, de asta scutura

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12