Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"


cipilica

Postări Recomandate

Am achizitionat anvelope pe 31 pt samurai si as vrea sa ma luminati ce rapoarte sa schimb si unde in reductor in punti ? unde e mai simplu si mai putin costisitor am citit ceva ca ar fi indicat in reductor cam 4.16 sau asa ceva as fi recunoscator pt ajutor !!!! multumesc anticipat !!! Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: anvelope 31 10.5 15 pe samurai

 

Cea mai ieftina varianta este grup de vitara fata in puntile de samurai,cost maxim 400euro!Dar ar trebui sa te pregatesti sufleteste de cateva planetare,ca nu rezista la 31,se rup ele la 205 la off road mai serios!

Today is a gift!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Daca nu ai muntele in fundul curtii, cu rapoarte de Vitara de 5.125, pregateste si cateva cisterne cu benzina.

 

Este mult mai ok cu rapoarte schimbate in reductor.

Plus ca vei avea un Low extraordinat.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Daca nu ai muntele in fundul curtii, cu rapoarte de Vitara de 5.125, pregateste si cateva cisterne cu benzina.

 

Este mult mai ok cu rapoarte schimbate in reductor.

Plus ca vei avea un Low extraordinat.

 

sa inteleg ca la reductor. ok!! multumesc pt ajutor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Salut,

 

noi am pus reductorul de pe modelul de Samurai cu motor de 1100cmc. pentru montaj nu necesita adaptari si inca se mai gaseste cu pret modic. Secces! E

XJL... 4L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Fix acelasi lucru vreau sa l fac si eu, numai ca am 1.9td si nu prea am gasit informatii despre raport, mie mi se pare ca oricum sta foarte turata la 80-90 pt diesel, ma gandesc ca reductorul este la fel ca la 1.3?:sc

Samurai Putregai 1.9td:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Salut,

 

noi am pus reductorul de pe modelul de Samurai cu motor de 1100cmc. pentru montaj nu necesita adaptari si inca se mai gaseste cu pret modic. Secces! E

 

ajunge reductia de samurai 1000? plus mai am niste intrebari..... samuraiul meu e stoc acum mai am de gind sa iau body lift ca presupun a nu incap rotile si distantiere la roti si daca mai trebuie ceva ajutor va rog mentionez ca nu fac offroad extrem doar sa arate bine si plimbari prin padure multumesc..............ori ce idei sint bine venite dau o bere cand veniti la ghioroc linga arad :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Fix acelasi lucru vreau sa l fac si eu, numai ca am 1.9td si nu prea am gasit informatii despre raport, mie mi se pare ca oricum sta foarte turata la 80-90 pt diesel, ma gandesc ca reductorul este la fel ca la 1.3?:sc

 

La Samuraiul diesel, raportul din diferential este de 3.416 , rapoartele din reductor sunt la fel ca la motorizarea 1.3 , adica 1.409 si 2.268

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

ajunge reductia de samurai 1000? plus mai am niste intrebari..... samuraiul meu e stoc acum mai am de gind sa iau body lift ca presupun a nu incap rotile si distantiere la roti si daca mai trebuie ceva ajutor va rog mentionez ca nu fac offroad extrem doar sa arate bine si plimbari prin padure multumesc..............ori ce idei sint bine venite dau o bere cand veniti la ghioroc linga arad :)

 

La Samurai, reductorul de SJ410 fata de reductorul standard, aduce 12% pe Hi si 11% pe Low.

Mai bine decat nimic, practic bani aruncati.

 

Iar reductoarele de SJ410 numai ieftine nu sunt.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

ajunge reductia de samurai 1000? plus mai am niste intrebari..... samuraiul meu e stoc acum mai am de gind sa iau body lift ca presupun a nu incap rotile si distantiere la roti si daca mai trebuie ceva ajutor va rog mentionez ca nu fac offroad extrem doar sa arate bine si plimbari prin padure multumesc..............ori ce idei sint bine venite dau o bere cand veniti la ghioroc linga arad :)

 

In prima faza al meu samurai putregai are suspensie +5cm si cercei +5cm si am avut pana acum cateva zile anvelope 235 75 15 MT cu jante et -10 si flanse de 5 centrimetri :grin:

a trebuit sa dau cateva ciocane sanatoase la praguri si sa tai suportii de la capetele tevii de la sasiu din fata rotii(unde se prinde armatura, cel putin la a mea care a avut bara din plastic ca sa prinzi armatura avea niste urechi...s au imbolnavit de flex.

 

Ieri a venit un prieten si am probat simex silverstone 31x10.5 r15 cu aceleasi jante si flanse, insa crampoanele imi ating in capetele de prag, acum nu stiu daca fara flanse ating la fel de rau, la mine cel putin urmeaza body lift +5cm insa si dupa b.lift cred ca mai necesita cateva ciocane la prag...

 

La Samuraiul diesel, raportul din diferential este de 3.416 , rapoartele din reductor sunt la fel ca la motorizarea 1.3 , adica 1.409 si 2.268

 

Multumesc de info, sa inteleg ca si la mine cea mai simpla varianta este reductorul de 1000, oricum tractorul meu consuma 10% oricum...si in teren si pe asfalat

nu am apucat sa merg cu el stock cu 205 70 r15 sa vad daca e vreo diferenta...:tr

Editat de mouse
Samurai Putregai 1.9td:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Am primit cauciucurile acum gasit ceva rapoarte 5.14 e ok pt 31 ? Si niste cercei mai lungi putin si body lift ajunge? Pîna mai adunam ceva bani pt un kit suspensie ? Ms de ajutor... ori ce info e bine venita!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Am primit cauciucurile acum gasit ceva rapoarte 5.14 e ok pt 31 ? Si niste cercei mai lungi putin si body lift ajunge? Pîna mai adunam ceva bani pt un kit suspensie ? Ms de ajutor... ori ce info e bine venita!!

 

De la ultima postare am reusit sa montez body lift ul(autohton din poliamida) de +5cm...:fr2 apoi simex urile 31x10.5x15, in momentul de fata cu +5 din cercei si +5 din suspensie(poloneza 50% asfalt 50% teren...spun ei) se comporta foarte bine, la incrucisare de punti este fix la limita(am limitatoarele de cursa tot din poliuretan ca bucsele...tot poloneze) si cu cateva ciocane in capul de prag, o sa ti intre fara probleme.(daca nu ai flanse sau un ET negativ nesimtit nu o sa ai probleme)

De precizat ca jantele mele sunt ET -10 si am flanse de 5cm, din cauza ET ului negativ pe care il am, a trebuit sa tai si din teava din fata(cea care uneste lonjeroanele) cam 8-10cmcm, oricum nu mai am bara deloc(momentan :grin: )

Din ce stiu ca idee daca inalti 10cm teoretic trebuie sa si latesti din jante sau punti 10cm, altfel o sa se comporte si o sa arate ca un Damas :ha:

 

La capitolul reductii nu am ajuns...loading...parerea mea personala este ca reductia este fix ultima problema, intai fa loc la roti...apoi te apuci de reductor...

 

Succes:h5

Samurai Putregai 1.9td:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

De la ultima postare am reusit sa montez body lift ul(autohton din poliamida) de +5cm...:fr2 apoi simex urile 31x10.5x15, in momentul de fata cu +5 din cercei si +5 din suspensie(poloneza 50% asfalt 50% teren...spun ei) se comporta foarte bine, la incrucisare de punti este fix la limita(am limitatoarele de cursa tot din poliuretan ca bucsele...tot poloneze) si cu cateva ciocane in capul de prag, o sa ti intre fara probleme.(daca nu ai flanse sau un ET negativ nesimtit nu o sa ai probleme)

De precizat ca jantele mele sunt ET -10 si am flanse de 5cm, din cauza ET ului negativ pe care il am, a trebuit sa tai si din teava din fata(cea care uneste lonjeroanele) cam 8-10cmcm, oricum nu mai am bara deloc(momentan :grin: )

Din ce stiu ca idee daca inalti 10cm teoretic trebuie sa si latesti din jante sau punti 10cm, altfel o sa se comporte si o sa arate ca un Damas :ha:

 

La capitolul reductii nu am ajuns...loading...parerea mea personala este ca reductia este fix ultima problema, intai fa loc la roti...apoi te apuci de reductor...

 

Succes:h5

 

Am inteles idea .....Multumesc sper ca saptamina viitoare ma apuc si ieu de body lift si cercei ... O dimensiune la cercei daca se poate multumesc anticipat .. si niste detalii la poliamida :) ce dumnezeu mai ie si aia :))) mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

ceva poze careva cu body lift detalii suruburi pt ca sigur o sa trebuiasca sa le tai Presupun ca nu pot sa le desfac la praguri daca ma ajuta cineva cu poze cam cum sa tai si ce sa tai

nu prea ma pricep dar vreau sa o fac cu minuta mea !!!!!! mersi de ajutor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

La Samurai, reductorul de SJ410 fata de reductorul standard, aduce 12% pe Hi si 11% pe Low.

Mai bine decat nimic, practic bani aruncati.

 

Iar reductoarele de SJ410 numai ieftine nu sunt.

 

daca achizitionez pinioanele 5.14 e bine ? cum va merge masina va merge bine si pe sosea ? probabil sint intrebari banale dar atitea cunostinte am pe acest subiect invatam invatam :)))) multumesc ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

ceva poze careva cu body lift detalii suruburi pt ca sigur o sa trebuiasca sa le tai Presupun ca nu pot sa le desfac la praguri daca ma ajuta cineva cu poze cam cum sa tai si ce sa tai

nu prea ma pricep dar vreau sa o fac cu minuta mea !!!!!! mersi de ajutor ...

 

Lampa cu gaz! incingi si se desface, eu m am apucat fara sa fi desfacut vreodata vreun samurai...body lift gasesti si pe OLX sau poti sa l faci singur daca ai un strungar cat de cat priceput...

Ai nevoie doar de ceva timp si rabdare, important este sa ai pe ce sa pui "buloanele" acelea...daca ai caroseria putreda la suporti intri la tinichigerie...eu am avut 2 suporti lipsa(cei din spate din fata rotilor din spate)

Samurai Putregai 1.9td:tr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Lampa cu gaz! incingi si se desface, eu m am apucat fara sa fi desfacut vreodata vreun samurai...body lift gasesti si pe OLX sau poti sa l faci singur daca ai un strungar cat de cat priceput...

Ai nevoie doar de ceva timp si rabdare, important este sa ai pe ce sa pui "buloanele" acelea...daca ai caroseria putreda la suporti intri la tinichigerie...eu am avut 2 suporti lipsa(cei din spate din fata rotilor din spate)

multumesc de informatie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Schimbare rapoarte pentru anvelope pe 31"

 

Caz concret: Suzuki samurai 1,3 i/an93. Ca sa duca rotile de 31 fara probleme (regim de vanatoare, nimic extrem). In grupuri am montat rapoarte de vitara, puntile le-am ridicat cu cercei mai lungi. Arcurile l-am springuit si am mai bagat o foaie la cele din fata, cele din spate sunt de damas, am si un bl de 5 cm. Masina merge bine insa....suspensia este mult prea dura si scutura de-ti sar toate p-lele din cauza asa urmeaza sa schimb suspensia cu tot. cel mai probabil o sa fac un swap pe arcuri de jeep yj. Cred in continuare ca cea mai buna investitie facuta la masina mea a fost schimbarea rapoartelor. Asa arata cu rotile de scandal 235/75/15

http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/Mobile%20Uploads/2014-10/B2C36CA7-6C6E-4D90-B685-1D2FA4AB1061_zpsmp0rzy5l.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare