Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj


JeepAddict

Postări Recomandate

Salut si scuze daca s-a mai discutat subiectul asta dar urmaresc in primavara sa imi iau simex-uri(am un set de jante cu anv.de iarna Cooper Weather Master pt.iarna si un set de jante de tabla din alea stock cu 2 BF Goodrich AT si 2 Pirelli Scorpion pt.drumuri mai lungi pe asfalt.)

Si cum ziceam, vreau simex-uri cu jante cu ET negativ sau sa stiu ce alte jante as putea pune pe masina( Cherokee KJ 2.5CRD 2002 cu lift de 2 inch).Nu as vrea sa imi atinga pe undeva desi as vrea un talon mai inalt la anvelopa...

Mentionez ca am 235.70.16 si nush de ce dar la viraj max.stanga atinge foarte putin in bara de torsiune.

Astept parerile si ideile voastre.

Merci!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Salut. Daca vrei sa eviti multe probleme, pune jante pe 16”.

Cu mici ajustari la aripi, mari ajustari la bara fata si cateva ciocane in tabla, poti pune 31” sau 245/75/16.

Eu am pus Silverstone 31/10,5/15 dar a trebuit sa pun distantiere de 32mm ca sa incapa pe etrierele fata. Dupa asta au aparut probleme la flexari si a trebuit bagat flexul.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Salut. Daca vrei sa eviti multe probleme, pune jante pe 16”.

Cu mici ajustari la aripi, mari ajustari la bara fata si cateva ciocane in tabla, poti pune 31” sau 245/75/16.

Eu am pus Silverstone 31/10,5/15 dar a trebuit sa pun distantiere de 32mm ca sa incapa pe etrierele fata. Dupa asta au aparut probleme la flexari si a trebuit bagat flexul.

Spor!

 

Salut Calin si merci de raspuns.

Cred, totusi ca o sa merg pe 245.70.16 ca sa nu ma apuc de ondulat, taiat, frezat pe acolo.

Doar ca asi vrea si niste jante cu ET negativ. Ziceau baietii ca undeva la -25 -30 nu ar fi probleme, dar mai mult ca sigur depinde si marimea anvelopelor la un -30 ET. Varianta de rezerva si mai ieftina la jante cu ET neg.ar fi sa pun ceva de aliaj, doar ca nu stiu exact de pe ce model de Jeep ar merge pe KJ. Parca alea de pe Grand Cherokee de pana in 2000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Salut Calin si merci de raspuns.

Cred, totusi ca o sa merg pe 245.70.16 ca sa nu ma apuc de ondulat, taiat, frezat pe acolo.

Doar ca asi vrea si niste jante cu ET negativ. Ziceau baietii ca undeva la -25 -30 nu ar fi probleme, dar mai mult ca sigur depinde si marimea anvelopelor la un -30 ET. Varianta de rezerva si mai ieftina la jante cu ET neg.ar fi sa pun ceva de aliaj, doar ca nu stiu exact de pe ce model de Jeep ar merge pe KJ. Parca alea de pe Grand Cherokee de pana in 2000?

 

Poti sa pui jante de la Wrangler Yj -Tj ('87-2006) , Cherokee Xj (pana in 2001), Grand Cherokee Zj (pana in 1998)

 

De partea cu taiat ,frezat si epilat nu prea scapi cu roata ceva mai mare . Sfatul meu este sa ramai pe original pentru ca mare salt oricum nu faci cu o roata cu putin mai mare cu care doar iti creezi probleme

 

....sau mai usor schimbi masina cu una care permite roti mai mari :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Poti sa pui jante de la Wrangler Yj -Tj ('87-2006) , Cherokee Xj (pana in 2001), Grand Cherokee Zj (pana in 1998)

 

De partea cu taiat ,frezat si epilat nu prea scapi cu roata ceva mai mare . Sfatul meu este sa ramai pe original pentru ca mare salt oricum nu faci cu o roata cu putin mai mare cu care doar iti creezi probleme

 

....sau mai usor schimbi masina cu una care permite roti mai mari :grin:

 

Cred ca o mai tin pe asta ca m-am apucat serios de ea(distributie+pompa de apa+antigel, ulei grupuri+cutie transfer+cutie viteza+ulei servo din alea americane, un lift mic de 2''+altele) adica am facut-o pentru mine, ca daca o vand, nu mai scot mare lucru...

In legatura cu jantele, merci de info, stiam ca merg ceva de la Wrangler dar nu stiam exact care.

La anvelope, nu o sa exagerez cu dimensiunile, ori 235.70.16 ori 245.70.16 doar sa fie simex si sa mai las presiunea mai jos(pe lista de ''to do'' e si compresorul) ca sa faca fata mai bine pentru ca nu are blocabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Cred ca o mai tin pe asta ca m-am apucat serios de ea(distributie+pompa de apa+antigel, ulei grupuri+cutie transfer+cutie viteza+ulei servo din alea americane, un lift mic de 2''+altele) adica am facut-o pentru mine, ca daca o vand, nu mai scot mare lucru...

In legatura cu jantele, merci de info, stiam ca merg ceva de la Wrangler dar nu stiam exact care.

La anvelope, nu o sa exagerez cu dimensiunile, ori 235.70.16 ori 245.70.16 doar sa fie simex si sa mai las presiunea mai jos(pe lista de ''to do'' e si compresorul) ca sa faca fata mai bine pentru ca nu are blocabil.

 

Ai LSD in puntea spate, ce ulei ai pus acolo?

 

Janta cu -30 ET atinge, ca sa nu ai probleme , trebuie sa cauti janta cu ET 0

 

Janta standard a masinii are ET +12, daca ti atinge acum cu 235/70/16 e musai sa pui janta cu ET 0 daca anvelopa pe care o alegi va fi 245/70/16

Jeep Wrangler TJ 2006 , 2"lift , Dynapro MT , 33"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Daca pui Simex, atentie la stilul de condus.

Nu trebuie fortat ca pui mare presiune pe cutia de transfer si grupul fata ( verigile slabe).

Un blocant spate ar ajuta grupul fata !🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Ai LSD in puntea spate, ce ulei ai pus acolo?

 

Janta cu -30 ET atinge, ca sa nu ai probleme , trebuie sa cauti janta cu ET 0

 

Janta standard a masinii are ET +12, daca ti atinge acum cu 235/70/16 e musai sa pui janta cu ET 0 daca anvelopa pe care o alegi va fi 245/70/16

 

Salutare.

Am cautat cateva saptamani pe net, pe forumuri de la noi, din Europa si din USA, si foarte putine informatii erau la fel, cred ca si masinile erau putin diferite(am cautat doar pt.modelul meu, 2.5 CRDI) si nu stiu sigur daca am sau nu LSD, oricum am bagat vre-o 1000 de lei doar in uleiuri(grup fata, grup spate, cutie transfer, cutie viteze-manuala, ulei servo si antigel cu apa distilata).

In grupul spate am pus MOTUL 75W140 daca retin bine, era cu aditivi, si avea o culoare albastra, interesanta :D

In legatura cu jantele ce o sa le iau, merci de info, vroiam sa fie cu ET mai negativ, dar daca ating...o sa merg pe ET 0, sau poate ceva de pe alte modele daca tot nu mi s-ar potrivi cum vreau eu, mai negative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Daca pui Simex, atentie la stilul de condus.

Nu trebuie fortat ca pui mare presiune pe cutia de transfer si grupul fata ( verigile slabe).

Un blocant spate ar ajuta grupul fata !🤪

 

Salut.

Eu de obicei am grija mare de masini dar cand e sa crape, tot crapa...

Daca e sa o iau asa, fara blocant, cu limitare la dimensiunea anvelopelor, suspensie independenta pe fata si ce alte minusuri mai are ea, mai bine schimbi masina pentru ca se stie ca Jeep KJ nu este o masina pentru extrem, dar mie imi place cum arata modelul asta. :dr2

Momentan, vreau sa o fac sa arate si sa functioneze cat de bine se poate, apoi, mai vedem noi ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Salut si scuze daca s-a mai discutat subiectul asta dar urmaresc in primavara sa imi iau simex-uri(am un set de jante cu anv.de iarna Cooper Weather Master pt.iarna si un set de jante de tabla din alea stock cu 2 BF Goodrich AT si 2 Pirelli Scorpion pt.drumuri mai lungi pe asfalt.)

Si cum ziceam, vreau simex-uri cu jante cu ET negativ sau sa stiu ce alte jante as putea pune pe masina( Cherokee KJ 2.5CRD 2002 cu lift de 2 inch).Nu as vrea sa imi atinga pe undeva desi as vrea un talon mai inalt la anvelopa...

Mentionez ca am 235.70.16 si nush de ce dar la viraj max.stanga atinge foarte putin in bara de torsiune.

Astept parerile si ideile voastre.

Merci!

 

Salut baieti!

Am gasit niste simex-uri la pret bun doar ca sunt 235.85.16 din cate imi dau eu seama ar fi diferenta doar la inaltimea talonului?

Va rog sa imi spuneti daca ar fi ok sa le iau si sa le pun pe niste jante de G.C ZJ, ala de pana in ''98 si sa nu imi atinga?

Astept raspunsurile voastre.

Merci in avans!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

235/85R16 sunt 31.7”. Ai nevoie de inaltare de min 2,5” si decupari majore la aripi fata/spate plus la bara fata, relocarea rezervorului pt apa la parbriz si decuparea intariturilor de la partea din fata a pragurilor.

Pt. Dana30( diff fata) nu se recomanda roti mai mari de 31”.

Ps : o inaltare asa mare la masina asta este costisitoare.

Pe langa inaltare mai ai nevoie de inlocuirea bratelor superioare fata cu unele facute express pt inaltare iar pe langa asta trebuie sa prelungesti furtunele de frana pe spate.

Asta groso modo.

Sugestia mea este sa ramai la 245/70/16 maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

235/85R16 sunt 31.7”. Ai nevoie de inaltare de min 2,5” si decupari majore la aripi fata/spate plus la bara fata, relocarea rezervorului pt apa la parbriz si decuparea intariturilor de la partea din fata a pragurilor.

Pt. Dana30( diff fata) nu se recomanda roti mai mari de 31”.

Ps : o inaltare asa mare la masina asta este costisitoare.

Pe langa inaltare mai ai nevoie de inlocuirea bratelor superioare fata cu unele facute express pt inaltare iar pe langa asta trebuie sa prelungesti furtunele de frana pe spate.

Asta groso modo.

Sugestia mea este sa ramai la 245/70/16 maxim.

 

Merci Calin de info.

Am cautat si eu 2 zile la greu info despre dimensiunea aia pe KJ si cam asa e, adica, nepotrivita pentru masina mea...

Vroiam sa iau anvelopele alea ca mi le dadea un prieten ce avea un G.C. toate 4 la 600 de lei si erau in stare buna, nici nu vibrau la viteza si prietenul ala trecuse la ceva mai mare de aia renuntase la anvelopele astea.

De acum, caut 245.75.16 sau cu 70, desi zice lumea ca 245.75.16 nu ar agata nicaieri si cu lift-ul meu de 2 inch ar si arata mai bine, ca sincer acum cu 235.70.16 parca are anvelopele cam mici, astea de iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Ai poze cu gumele? Le-as vrea eu!🚜

 

Maine dim.intru de serviciu 24h. Sper sa iti fac rost Sambata de poze sa iti trimit.

P.S: eu incerc sa te ajut sa le iei la banii astia, dar nefiind ale mele, nu pot face nici un fel de garantii privind calitatea lor, doar ce mi-a zis omu' si anume ca mergea cu ele cu 100/h si nu vibrau deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Maine dim.intru de serviciu 24h. Sper sa iti fac rost Sambata de poze sa iti trimit.

P.S: eu incerc sa te ajut sa le iei la banii astia, dar nefiind ale mele, nu pot face nici un fel de garantii privind calitatea lor, doar ce mi-a zis omu' si anume ca mergea cu ele cu 100/h si nu vibrau deloc.

 

A vandut omu' gumele Calin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Poti sa pui jante de la Wrangler Yj -Tj ('87-2006) , Cherokee Xj (pana in 2001), Grand Cherokee Zj (pana in 1998)

 

De partea cu taiat ,frezat si epilat nu prea scapi cu roata ceva mai mare . Sfatul meu este sa ramai pe original pentru ca mare salt oricum nu faci cu o roata cu putin mai mare cu care doar iti creezi probleme

 

....sau mai usor schimbi masina cu una care permite roti mai mari :grin:

 

Salut Alin.

Am rezolvat problema cu gumele...Exact cum ai zis si tu, am vandut masina! :y

P.S: am primit un pret pe care nu l-am putut refuza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Salut Alin.

Am rezolvat problema cu gumele...Exact cum ai zis si tu, am vandut masina! :y

P.S: am primit un pret pe care nu l-am putut refuza :D

 

Bravo , acum inainte de a mai face o investitie , studiaza mai intai :old

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Opinii jante si anvelope simex Jeep Kj

 

Bravo , acum inainte de a mai face o investitie , studiaza mai intai :old

 

KJ-ul l-am luat asa, mai mult ca imi placea la design apoi am vazut eu ca nu are diff lock, ca la lift-uri te cam costa, ca esti limitat la anvelope, ca la dotari cam low...Acum, tare imi face cu ochiul un Discovery 3, ala cu diff lock spate si central doar ca daca ai ghinion cu suspensia pneumatica iar nu e bine dar nah, orice masina are si parti negative, important e sa iti placa si sa ai grija de ea.:j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare