Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Frana de parcare actionata electrica


danciucu

Postări Recomandate

Vreau sa imi fac la ciuruc un astfel de sistem.

Pentru situatii cand se incruciseaza prea rau si cum sistemele de fabrica LSD nu isi fac treaba pe anvelope de 32. Intre timp fac si bara stab decuplabila , etc..

 

As vrea sa stiu daca stie cineva sisteme de frana de parcare electrica ( de automobile ) care poti fi comandate tot electric.

Ideea finala e ca sa fie cuplat cu un senzor de turatie ( in cazul in care nu ma descurc cu senzorul ABS deja existent ) si sa comand cu un microcontroller cuplarea franei pe roata care se invarte. ( asta cred ca e partea cea mai simpla ) .

Stiu ca exista la masini mai noi aceste sisteme de frana de parcare comandate electric ( folosite la pleacarea din rampa, etc ), dar nu stiu de care , ce si cum si nici la preturi de iau alt ciuruc.

 

Astept sugestii ...

 

Multumesc

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Gasesti sistemul pe Discovery 3-4,frana de parcare e pe tambur,in interiorul discului de frana si actionarea este electrica...nu stiu cum le poti actiona separat pe fiecare roata.

41LRKJ9J6WL.jpg.e8a0a2ea2c161102960c51a1d2d61878.jpg

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Intervin si eu aici, cu sugestia ca trebuie luat in considerare si costurile. Am un prieten cu un passat,cu frana de parcare electronica, i s -a dus ceva motoras sau ce, cato cutie de chibrituri, la second era 100 e...

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Salutare,

Nu cred ca ai vreo sansa sa folosesti frana electrica pe post de controlul tractiuni, din un singur motiv, timpul ei de actionare este prea mare, se misca prea incet. Asistenta la plecareain rampa nu foloseste partea de frana de mana electrica ci efectiv frana de serviciu mai ramane cuplata cateva secunde dupa ce ai luat piciorul de pe pedala.

Parerea mea ca e un proiect prea dificil, dar poti incerca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Din cate inteleg eu tu vrei sa aplici sistemul descris de tine pentru a frana roata care ramane in aer in cazul unei incrucisari de punti. In loc de blocant pe diferential. Corect?

In cazul asta nu ai nevoie de viteza mare de actionare asa ca sistemul de actionare electric ar trebui sa isi faca treaba cu brio. Daca un asemenea mecanism actionat electric de la o alta masina nu te multumeste, exista pe piata servomecanisme capabile de cupluri mari. Exista servomecanisme care trag cu 12-13 kgf de exemplu. Nu cred ca ai nevoie de mai mult ca sa actionezi frana de mana. In caz ca totusi nu poate sa traga se poate amplifica mecanic cu un sistem de parghii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Multumesc tuturor pentru pareri. Iau in considerare tot ce a scris fiecare.

Nu imi e clar nici cam ce forte ar trebui sau ce cuplu; ma gandesc ca un servomotor auto deja facut pentru asta e mai aproape de realitate, dar asa e , e cam scump si chiar sh.

Vad ca exista un fel de actuatoare dar si alea's sute de iepuri.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de parcare actionata electrica

 

Sunt actuatoare liniare care se pot folosi la actionarea franei de mana.

La noi sunt foarte scumpe.

Pe ebay gasesti pe la 50 E si in china de la 10-12 E in sus.

Si mie mi s-a parut o idee buna pentru frana de parcare.

Daca vrei frana de colt sa sti ca acele actuatoare au viteza de actionare de aprox 1,5cm/s. Deci nu foarte mare.

Pentru actionarea lor mai trebuie un modul care sa stie cat de mult sa miste tija. Si astea sunt destul de scumpe, desi cred ca nu ar fi greu de realizat asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare