Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GWM HOVER 4x4, 2,4i ; Powered by Mitsubishi


ramoon

Postări Recomandate

Bun gasit la toata lumea, dupa o lunga absenta de pe forum.

Observ ca sunt colegi care isi posteaza opiniile fara sa conduca / cunoasca cu adevarat masina.

Cand am facut primul drive test cu Hoverul la un dealer, am zis ca nu o sa iau niciodata masina asta - o obosita de care probabil si-au cam batut joc de ea - barca nesigura care balansa ca un vapor, nu tragea bine, aspect nu prea ok, era productie 2006 care mai aveau probleme de calitate la interior etc.

Cam la un an in 2009, am intrat la alt dealer de curiozitate, am facut test si imediat am dat si avansul pentru ea - cu totul alta masina.

Intrucat s-a tot discutat de aspect, copie, clona... trebuie sa clarific cateva aspecte :

- masina este un ISUZU Axiom, care s-a vandut pana in 2005 un SUA si pentru care chinezii au platit LICENTA. Asta e motivul ca exterior (cu mici modificari), interior arata aproape identic cu Isuzu.

- motorizare / transmisie originala Mitsubishi (motor 4G64 produs in Japonia, la modelele pana in 2009, dupa nu mai stiu), stantat pe motor Mitsubishi®

- ECU Delphi, electronica Siemens, injectia Bosh, electricele Phillips.

Da, interiorul inca lasa de dorit pentru anii astia, mai si ruginesc, dar se poate trai si cu asta.

Totul depinde de cum intretii masina - daca iti bati joc de ea, e proasta, daca o intretii corespunzator, e o masina Ok, cu care iti faci treburile fara probleme Majore!

 

Dupa mai bine de 3 ani de cand am dat Hover-ul, pot spune ca m-am intors la "prima dragoste" :) )))

Primul l-am luat de nou si l-an tinut 5 ani, perioada in care am fost foarte multumit de masina.

Intre timp am trecut de la un Passat (1 an), la un Mondeo 1.8SCI, 130CP care ma "unge" la suflet cum merge...

Dar, sa revin - de ce iar Hover?

Vroiam un alt SUV, asa ca m-am orientat catre mioritica Dacie Duster si am facut un test drive cu noul model 4x4 1,5 dci.

Am avut ocazia sa "abuzam" putin de el si prin offroad si pot spune ca se comporta surprinzator de bine.

In schimb pe sosea - dezamagitor pentru o astfel de masina , nu intru in amanunte (si sper ca nici in polemici fara sens) dar din punctul meu de vedere lasa de dorit la tinuta de drum, in special la stabilitate, demaraj, confort interior, dotari si spatiu.

Arata mult mai bine ca modelul anterior, putin mai mare - si atat.

Este o masina ok, pentru oameni linistiti si care nu cer prea mult de la o masina.

Dupa aceasta experienta am luat net-ul la cotrobait sa vad ce gasesc si cum n-aveam de gand sa dau o carca de bani pe masina, a ramas tot Hoverul.

Acum am luat modelul 2009, 95000 km la bord cu ceva imbunatatiri fata de cel anterior, culoare albastru metalizat si s-a nimerit tot cu bullbar si trepte, full - climatronic, dvd, senzori ploaie, lumini, piele, incalzire scaune, trapa, etc.

Este 4 x 4 (reductor H + L) cu actionare tot din maneta (sfanta), nu electica din buton.

Masina merge bine, parca chiar mai ok decat cea avuta anterior!

Am mers cu ea in service pentru diagnoza si verificare - In mare e ok - s-a gasit un senzor abs cu contact imperfect (remediat pe loc), testat frana, amortizoare (63-68%). A ramas in service pentru verificari mai amanuntite si inlocuit filtre, toate lichidele - antigel, frana, ambreiaj, ulei servo, motor, cutie viteze, cutie transfer, diferntiale fata-spate si bucse bara stabilizatoare fata-spate + un capat de bara care prezentau ceva uzura.

Trebuie sa-i mai iau gume, ma gandeam la niste AT-uri, sa pot iesi si pe teren cate un pic :)IMG_20171214_212438.thumb.jpg.4dee7dba48b58acdf4b2bd24bcf544e4.jpgIMG_20171214_212506.thumb.jpg.c20318e9dcef40b3d2f8dad7e589d77a.jpgIMG_20171214_212603.thumb.jpg.07557b65fab81964296c425e4b31dde5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: GWM HOVER 4x4, 2,4i ; Powered by Mitsubishi

 

Volanul pare de la LandCruiser. Parca si exteriorul aduce u n pic.

E vreo probabilitate sa faci o comparatie cu alte marci? Adica ar fi interesant de vazut ce masina au clonat chinezii - peste tot scrie ca Axiom a fost masina de inspiratie si nu prea au legatura.

Daca nu ar exista masinile mari, lumea ar fi mai trista...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GWM HOVER 4x4, 2,4i ; Powered by Mitsubishi

 

Are toate legaturile cu Axiom... nu am cu se sa fac comparatii.

si revin, masina nu este o clona.

Chinezoii au cumparat licenta de la Isuzu - cum au facut pe vremuri si dacia cu licennta de reno.

Vezi cateva poze cu Isuzu american - pe gogu' sunt destule.6168800003_large.jpg.2d843e3a747cbb7536a3039e667f0b5c.jpgisuzu-axiom-xs-02.jpg.1b8901cd7189fdc95aefd539818d344a.jpgisuzu-axiom-xs-04.jpg.a2e574bb04403beac0367cfa8ca77da2.jpgcar-isuzu-axiom-xs-01.jpg.6ebf0e2d1a4049674e2773d5e884be14.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare