Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme dupa 100 km/ora l 200 - tremura volanul


Mihut Ovidiu

Postări Recomandate

Buna ziua, colegi am o problema cu masina mea un mitsubishi l200 din 2009 automat.Am tot schimbat cauciucuri si jante. Acum am roti de strada .

Pana la 100 km la ora masina se comportă normal dupa 110 incepe si tremura volanul ,am fost cu ea si am facut tot felu de teste dar nu reusesc sa gasesc problema.

Daca cineva dinte voi a patit acesta problemă si ma poate ajuta. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme dupa 100 km/ora l 200

 

Don Luigi a enumerat toate cauzele posibile pentru ce zici tu ca are masina ta :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?67534-joaca-volanul&p=764021&viewfull=1#post764021

 

La fosta mea masina, Toyota LJ 70, am avut si eu ceva similar si s-au dovedit a fi bucsele de la bara Panhard.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme dupa 100 km/ora l 200 - tremura volanul

 

Din ce îmi amintesc l200 nu are puntea rigida fata, discuția de acolo inclusiv la j70 nu se aplica decât in mică parte, multe elemente ale directiei nu se regăsesc de la un sistem la altul.

Editat de Flow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme dupa 100 km/ora l 200 - tremura volanul

 

Din ce îmi amintesc l200 nu are puntea rigida fata, discuția de acolo inclusiv la j70 nu se aplica decât in mică parte, multe elemente ale directiei nu se regăsesc de la un sistem la altul.

 

Ai facut un eufemism pentru ca e mai mult decat clar ca stii exact ce fel de punte are L200....:h5

And, guess what ?!? Si eu am avut masina cu punte similara pe fata ca la L200, dar exemplificare mea a fost doar spre a-i arata ca exista solutii relativ simple pentru rezolvarea problemei.

Man, ce-a pus acolo Don Luigi, asa cum ai zis, sunt multe, dar tot are ce sa verifice !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme dupa 100 km/ora l 200 - tremura volanul

 

Nu contest ca parte din lucrurile de acolo trebuiesc verificate, in special componentele directiei, doar am aruncat un ochi acolo pe link si am vazut ca este tratat subiectul "death wobble" specific puntilor rigide, care apare de obicei dupa inaltare si montarea unor anvelope mai agresive si mai mari si nicidecum al suspensilor independente cu roti de fabrica.

In alta ordine de idei din fiecare topic se poate invata cate ceva constructiv :h5

Acestea fiind spuse problema se trage probabil din alta parte, nu de la roti daca au fost schimbate atat jantele cat si anvelopele, echilibrate/monate corespunzator, ci de la alte piese in miscare, de ce nu cum a spus colegul, cardan, planetare blocate/dezechilibrate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare